Úkol zní jasně: nesestoupit
Vzato čistě podle papírových předpokladů bychom se na chvostu pořadí měli bít s dalšími třemi týmy. Právě tři týmy přitom sestupují. Ostatní mají podle srovnání letošních výkonů nahlášených závodníků již docela velký odstup. „Poslední by jasně měli být Portugalci, kteří ale závodí doma. Mezi námi, Řeky a Švédy by to mělo být velmi těsné. Rozhodovat bude každý bod,“ říká šéftrenér Václav Fišer.
Závodníci se přitom nebudou muset srovnat pouze s konkurencí, ale také s novými pravidly, které EAA vyvinula speciálně pro ME družstev. Asi nejvíce zvědavosti, ale i obav vzbuzují dlouhé běhy, v nichž se po určitých kolech bude vyřazovat poslední závodník. „Určitě budu muset změnit taktiku,“ říká např. stýplař Petr Mikulenka a dodává: „jsem zvyklý začínat závody volněji a postupně zrychlovat. Teď to budu muset udělat jinak. Asi taky začnu na chvostu, současně si ale budu muset pohlídat odstup a ve správnou chvíli zasprintovat.“ Nové pravidlo je podle něj potencionálně i nebezpečné. „Někteří závodníci nemusí v maximální rychlosti zvládat překážky a hrozí kolize,“ dodává.
Jinde by však pravidla mohla i pomoci. To je případ např. pětky mužů, kde se čeští běžci svými osobními rekordy nemohou s evropskou elitou měřit. „Proto jsme nominovali Jakuba Živce, která má rychlou i patnáctistovku. Jeho úkolem bude pár soupeřů vyřadit a získat tak body navíc, a pak ať si to klidně dokluše, obrazně řečeno,“ prozrazuje taktiku Václav Fišer.
Velké změny se týkají i dalších disciplín. Například tyčkaři a výškaři se mohou dopustit maximálně tří chyb, po čtvrtém křížku v zápise okamžitě končí v soutěži (stejně tak po třech za sebou, to se nemění). „Ještě uvidíme podle rozcvičování, ale zvolíme asi relativně vysoký základ 410 cm a pak budeme relativně rychle postupovat dál,“ říká na to téma kouč Jiřiny Ptáčníkové Nikolaj Goroškov. Naopak Iva Straková chce kvůli nedávným problémům se zády, kvůli nimž musela vynechat např. Zlatou tretru, začínat spíše opatrněji. „Nevím přesně, co od sebe můžu čekat,“ vysvětluje.
Závodníci v horizontálních skocích a vrhači zase musí podstoupit tvrdou kvalifikační bitvu. Po dvou skocích se jejich počet zredukuje z 12 na polovinu, ve třetím odpadnou další dva. Oproti původním plánům se však upustilo od toho, že by nejlepší čtveřice začínala ve finálovém kole jakoby odznovu. „ Zkoušelo se to a byl v tom zmatek. Tak se od toho upustilo. Závodníkům se budou počítat výkony ze všech čtyř kol,“ vysvětluje Fišer.
Asi nejmenší změny se pak týkají sprinterů a středotraťařů. Půlkaře a mílaře čeká tuhá bitva na startu, protože budou startovat ve 12 lidech z jedné čáry. A stejně jako pro sprintery i ostatní běžce nemají právo na chybu na startu. Zkouší se totiž tzv.nulová tolerance. „Asi ty dva vedle sebe postrčím dopředu a tím je disknu,“ vymýšlel v žertu půlkař Jakub Holuša. Sprinteři však pravidlo na tak lehkou váhu neberou. „Stačí když člověku cukne v noze, bloky to zaznamenají a jdete ven. Už se mi to někdy stalo,“ říká Jan Veleba. Naštěstí pro něj se však nemusí bát, jako finišmen štafety má „jen“ standardní povinnosti jako převzetí kolíku v předávkovém území a úprk do cíle.
Mužská štafeta cílí vedle co nejvyššího bodového zisku i na limit pro MS, který má hodnotu 39.10. Pokoušet se o tom bude ve stejném složení, v němž startovali např. v neděli na mítinku ISTAF v Berlíně. Rozbíhat bude Žilka, na něhož navážou Vojtík, Schiller a na konci bude již zmíněný Veleba. V doplňkovém běhu mimo soutěž by měli v neděli nastoupit ve stejném složení, jen Velebu nahradí Rostislav Šulc. Zbylé štafety budou závodit standardně jen jednou. Ženské kvarteto na 4x100 m bude mít složení: Mazáčová, Škrobáková, Hřivnová a Čechová, dlouhou štafetu poběží Bartoničková, Masná, Eidrnová a Hejnová. Mužský tým na 4x400 m je sestaven následovně: Götz, Szetei, Jiráň a Klofáč.
Tým je kompletní až na největší hvězdu Barboru Špotákovou, která kvůli promoci dorazí s denním zpožděním dnes večer. Výraznější zdravotní problémy trápí snad jen stýplařku Marcelu Lustigovou, na startu by se však měla objevit.