Ultramaratonský týmový bronz na Taiwanu

pondělí 4. prosince 2023
Taiwan hostil mistrovství světa v běhu na 24 hodin. Tým žen na něm vybojoval nečekanou bronzovou medaili. Nejlepšího individuálního umístění dosáhla devátá Petra Pastorová.

Do týmového hodnocení se počítaly výsledky třech nejlepších závodnic z každé země. Z našich reprezentantek zvládla nejvydatnější porci kilometrů Petra Pastorová, která jich za 24 hodin uběhla 240.695, což stačilo v celkovém hodnocení na pěkné deváté místo. Jen kousek za ní se umístila jedenáctá Lenka Horáková s 237.335 km. Do bodového hodnocení družstev pak přispěla ještě devětadvacátá Lenka Berrouche (219.245 km). Celkem tak naše trio uběhlo 697.275 km a nad síly české sestavy tak byly pouze týmy vítězného Polska (726.552 km) a stříbrného Japonska (702.911 km). Nečekaný bronzový úspěch tak byl na světě.

Co se týká individuálního hodnocení, pro jasné vítězství si doběhla Japonka Miho Nakata, která navíc svůj triumf ozdobila novým světovým rekordem 270.695 km. Na stříbrný stupínek vystoupala Ukrajinka Olena Shevchenko (254.463 km) a bronz si na krk pověsila Polka Patrycja Bereznowska (249.541 km).

V závodě mužů si to o vítězství rozdali největší ultramaratonské osobnosti poslední doby. Šťastnější byl nakonec vítězný Litevec Aleksandr Sorokin, jenž zdolal během 24 hodin 301.790 km a porazil svého řeckého soka Fotiose Zisimopoulose (292.254 km). Bronz putuje na Ukrajinu zásluhou Andrije Tkachuka (284.540).

Nejlepším Čechem v závodě byl devětadvacátý Luboš Herbst, kterému se podařilo uběhnout 242.400 km. Do týmového klání přispěli ještě dvaapadesátý Petr Válek (224.201 km) a třiaosmdesátý Zbyněk Vondrák (201.691 km). Celkem tato sestava uběhla 650.601 km, což stačilo v celkovém zúčtování na 21. místo. Vyhráli Litevci (813.368 km) před Polskem (787.964 km) a Velkou Británií (771.794).