Úpravy rankingových pravidel a „maďarských tabulek“
Kompletní aktualizovaný překlad pravidel najdete v sekci Reprezentace (hned na úvodní straně). V dokumentu jsou úpravy vyznačeny zeleně. Případné dotazy na změny nebo i jiné nejasnosti v pravidlech směřujte na mprochazka@atletika.cz.
Jak dlouho se započítávají výkony z vrcholných akcí
Jednou ze zásadních otázek je, jak dlouho v žebříčku zůstávají výkony z vrcholných akcí. Vedle standardních 12 měsíců (většina disciplín na dráze) a 18 měsíců (víceboje, delší běhy, chůze) platí výjimky, kdy se do žebříčku zahrnuji starší velké soutěže. Již dříve bylo stanoveno, že kontinentální mistrovství (v českém případě samozřejmě „Evropa“) se započítává do rankingu až tři celé kalendářní roky nazpět. Výsledky z Říma tak v žebříčku zůstanou po letošním červnu (prosinci).
Nově však podobné pravidlo platí i o světovém šampionátu a olympijských hrách. Závodníkovi se započítává poslední start na jedné z těchto globálních akcí. Sice jen jeden a striktně ten pozdější z nich, ale také až tři celé kalendářní roky nazpět. V letošním rankingu tedy budou výkony z let 2022 až 2024, tj. buď z MS v Eugene/Budapešti či OH v Paříži.
Přesné znění najdete v pravidlech viz kapitolu 1.2.4 (a také 2.8, 3.8, 4.8, 5.8, 7.8).
Více závodů na jedné akci a úpravy kategorií soutěží
Aktuální znění pravidel dále zohledňuje více závodů na jedné akci (patrně reakce na nový seriál Grand Slam Track). Pořadatelé v tomto případně mohou vybrat závod, který bude v kategorii odpovídající úrovni soutěže, ostatní závody „spadnou“ do kategorie F. S tím souvisí i úprava kategorizace. Do kategorie A tak mohou být nově zařazeny i soutěže (mítinky) mimo zlatou úroveň tour, pokud splní odpovídající úroveň prize money a schválí je Světová atletika.
Národní mistrovství mimo hlavní sezónu (v hale / krátké dráze) se sjednotily v kategorii D, přibyly sem zimní vrhačské šampionáty. Platí nadále pravidlo, že v jedné disciplíně mohou být uděleny na těchto mistrovstvích body za kategorii jen jednou.
Podrobnosti viz kapitolu 1.3 (a dále 2.4, 3.4, 5.4, 7.4).
Úprava bodovacích („maďarských“) tabulek
Vydání Světových bodovacích tabulek atletiky pro rok 2025 obsahuje 162 atletických disciplín (po 80 pro muže a ženy a dvě smíšené). Od posledního vydání Světových bodovacích tabulek atletiky byly analyzovány roční statistické údaje, včetně výsledků z let 2022, 2023 a 2024.
Změny v maratonech (+ 25 a 35 km), nově čtvrtkařský mix a poprvé v jednom dokumentu
Vzhledem k nebývale rychlému zlepšování výsledků v maratonských disciplínách došlo v bodovacích tabulkách k disproporcím. Proto musely být parametry odpovídajícím způsobem upraveny. To se dotklo i silničních závodů na 25 a 30 km. Na všech třech tratích tak byly pro muže i ženy provedeny úpravy různého rozsahu.
- Například maximální stanovený zisk 1400 bodů u maratonu mužů je nyní za výkon 1:55:54, dosud byl za 1:57:18 (tento čas nově odpovídá 1372 bodům). Za pokoření 2 hodin (1:59:59) bylo dříve 1348 bodů, teď bude 1319 (o 29 méně). Obdobné změny jsou u maratonu žen, kde bylo maximum 1400 b. za 2:04:20, odteď 2:01:23. Za maratonský světový rekord 2:09:56 získala Ruth Chepngetich loni 1339 bodů, nově by to bylo už jen 1312 b. (o 27 méně).
Smíšená štafeta na 4x400 m se stala pravidelnou součástí programů mezinárodních mistrovství, a proto je nyní zahrnuta do tabulek, včetně varianty na krátké dráze („v hale“). Novinkou jsou i tratě na jednu silniční míli.
Vzhledem k nedávným změnám pravidel – formální zrušení výkonů v hale – byla upravena celková struktura Světových bodovacích tabulek. Nyní jsou tabulky zveřejněny v rámci jednoho dokumentu, tedy včetně disciplín na krátké dráze (halové běhy na ovále, sedmi-/pětiboj.
Tabulky najdete ke stažení v sekci Technické informace (Scoring tables) webu worldathletics.org. (Poznámka: bodovací tabulky pro víceboje zůstávají nedotčeny.)