Úspěšná premiéra mítinku Athlos

Soňa Maléterová
pátek 27. září 2024
V New Yorku se uskutečnil mezinárodní mítink Athlos, jenž byl určen pouze pro ženy. Nového projektu se zúčastnily i čtyři olympijské šampionky z Paříže.

S nápadem atletického mítinku, kde budou závodit pouze zástupkyně něžného pohlaví, přišel podnikatel a manžel bývalé americké tenistky Sereny Williams Alexis Ohaniam. Největší hvězdy současné královny sportu se snažil nalákat zejména na velmi zajímavé Prize money, jelikož vítězka každé z šesti disciplín si přišla na 60 000 dolarů, což je například dvakrát více než dostávají vítězové finále Diamantové ligy. To přilákalo mimo jiné i čtyři závodnice, které před několika týdny triumfovaly na olympijských hrách v Paříži.

Stovka překážek lákala na souboj zlatých olympijských medailistek z posledních dvou her. V něm byla úspěšnější ta z Tokia. Portoričanka Jasmine Camacho-Quinn prolétla rovinku s ploty za velmi kvalitních 12.36, zatímco vítězka z Paříže Masai Russell se musela spokojit s třetím místem za 12.44. Těsně se před ni dostala ještě další domácí překážkářka Alaysha Johnson (12.43).

Na hladké stovce se podařilo pouze jediné sprinterce prolomit hranici jedenácti vteřin. Byla jí veteránka z Pobřeží slonoviny Marie Josée Ta Lou-Smith, která zvítězila v čase 10.98 před Američankou Brittany Brown (11.05), která byla pro změnu nejrychlejší na dvojnásobné distanci za 21.18 a nechala za sebou i aktuální olympijskou šampionku a krajanku Gabby Thomas (22.21).

V závodě na 400 metrů udržela svou letošní neporazitelnost další zlatá závodnice z Paříže Marileidy Paulino z Dominikánské republiky, když si s jedním okruhem poradila v čase 49.59. Jednu setinu pod 50 vteřin se dostala ještě druhá Alexis Holmes ze Spojených států amerických. Třetí skončila stříbrná medailistka z Paříže Salwa Eid Naser (50.40).

Na své hlavní trati nenašla v tomto roce přemožitelku ani Faith Kipyegon, která s přehledem potvrdila roli favoritky běhu na 1500 metrů v čase 4:04.79 před Etiopankou Diribe Welteji (4:05.58). Na půlce byla nejrychlejší další zástupkyně etiopské běžecké školy Tsigie Duguma. Halová mistryně světa a stříbrná olympijská medailistka proťala cílovou pásku za 1:57.43 a stejně jako pod pěti kruhy porazila aktuálním mistryni světa pod otevřeným nebem Keňanku Mary Moraa (1:58.06).