Úspěšné české dopoledne v Tampere

čtvrtek 12. července 2018
Mnoho české radosti přinesl dopolední program třetího dne mistrovství světa juniorů v Tampere. Hned čtyřem našim reprezentantům se podařilo postoupit do dalších bojů. Sedmibojařka Jana Novotná je po dvou disciplínách jedenáctá.

První českou atletkou, která zasáhla do třetího soutěžního dne, byla sedmibojařka Jana Novotná. Svěřenkyně Dany Jandové začala na výbornou, když si na stovce překážek vylepšila o čtrnáct setin osobní rekord, jelikož proběhla cílem za rovných 14 vteřin. Nejrychlejší byla Australanka Celeste Mucciová v čase 13.29. Ve výškařském sektoru se Jana přenesla přes 171 centimetrů. Zde zazářila vynikajícím osobním rekordem 189 centimetrů Britka Niamh Emersonová. Po úvodních dvou disciplínách figuruje naše reprezentantka na průběžné jedenácté pozici. Vede Emersonová před Mucciovou a Američankou Annou Hallovou.

První postupová radost dnešního dne přišla možná trošku nečekaně v rozbězích na 3000 metrů překážek juniorů. David Foller ten svůj dokončil na osmém místě v novém osobním maximu 9:02.45, což mu nakonec na postup do finálové patnáctky stačilo. David si vylepšil osobák o 1.68 vteřiny. Nejrychlejší časy zaběhli Etiopan Getnet Wale (8:39.15) a Keňan Leonard Bett (8:39.30).

Až nečekaně hladký postup do finálové dvanáctky si zajistila dálkařka Adéla Záhorová, která hned prvním pokusem dolétla na 633 centimetrů, což pro ni znamená vylepšení osobního rekordu o čtrnáct centimetrů a může se tak těšit na boj o cenné kovy. Kvalifikační limit překonala o osm centimetrů a z celého startovního pole byla lepší pouze americká favoritka Tara Davisová za 640.

Kateřina Skypalová potvrdila papírové předpoklady a ve finále kladivářek také nebude chybět. Juniorská mistryně Evropy se postupně zlepšovala. Prvním pokusem hodila 58.63, ve druhé sérii přidala na 60.47. I tento hod by jí na postup stačil. V té závěrečné však ještě posunula svůj kvalifikační výkon na 61.25, za což jí patřila pátá příčka. Pouze tři závodnice překonaly přísný kvalifikační limit 62 metrů. Nejdelší pokus předvedla Kanaďanka Camryn Rodgersová (62.99).

Na dvoustovce juniorů byla česká postupová bilance padesátiprocentní. Daniel Vejražka dosprintoval ve svém rozběhu na čtvrtém přímo postupovém místě v čase 21.22 a může už vyhlížet semifinále. Naopak cesta Štěpána Hampla skončila v prvním kole, jelikož mu výkon 21.53 na postup nestačil a v celkovém pořadí obsadí sedmadvacáté místo. Nejrychlejší byli Britové Charles Dobson a Jona Efoloko za 20.65.

V rozbězích na 400 metrů překážek zaběhl nerychlejší čas Keňan Moitanel Naadokila, jenž se jako jediný dostal časem 50.87 pod jednapadesát vteřin. Postoupili i další favorité v čele s Jihoafričanem Sokwakhanou Zazinim (51.21).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová