Úspěšné české vystoupení v Záhřebu

úterý 14. září 2021
V chorvatském Záhřebu pokračovala World Athletics Continental Tour Gold. Na startu byli také čtyři čeští reprezentanti. Kristiina Mäki zaběhla v závodě na 2000 metrů národní historické maximum. Čtvrtkař Patrik Šorm se blýskl novým osobním rekordem. V silné konkurenci se neztratili ani překážkář Petr Svoboda a stýplař Jáchym Kovář.

V závodě žen na 2000 metrů se úspěšně útočilo na historické světové maximum Irky Soni O´Sullivanové z roku 1994. Vítězná Burunďanka Francine Niyonsabaová ho vylepšila téměř o čtyři vteřiny na 5:21.56. Druhá Etiopanka Freweyni Hailuová překonala národní rekord své slavné krajanky Genzebe Dibabaové ze Zlaté tretry v Ostravě 2014 a výkonem 5:25.86 se zařadila na třetí místo historických světových tabulek. Skvěle si vedla také Kristiina Mäki, která se v první polovině závodu držela okolo sedmé pozice, ale v závěru se propracovala až na konečné čtvrté místo, a navíc zaběhla nové národní historické maximum na této trati 5:36.06. Vlastní sedm let starý rekord z Ostravy vylepšila o 6.65 vteřiny.

Ani v závěru sezóny nepolevil z životní formy čtvrtkař Patrik Šorm. V Záhřebu totiž zaběhl vůbec svůj nejrychlejší čas kariéry, když výkonem 45.41 vylepšil několik týdnů starý osobák z Julisky a posílil tak pozici druhého nejrychlejšího Čecha historie na této distanci. V nabité konkurenci obsadil svěřenec Dalibora Kupky čtvrté místo. „Běželo se mi skvěle. Mám formu a cítil jsem, že mohu běžet na osobák. Přiznám se, že jsem doufal v ještě trošičku lepší čas, ale i tak je to super. Udělal jsem si v závěru sezóny docela dobrý základ do té další, tak do ní mohu jít s klidnější hlavou,“ uvedl. Pro vítězství si doběhl v novém rekordu mítinku 44.46 Grenaďan Kirani James. Z čtyři roky starého zápisu Američana Gila Robertse ukrojil 48 setin. Před našeho reprezentanta se vešli ještě Isaac Makwala z Botswany (45.15) a Ital Edoardo Scotti (45.30).

Stodesítka překážek byla hlavní memoriálovou disciplínou a běžela se na počest Borise Hanžekoviče. Jeho památku nejlépe uctil vítěz letošní Diamantové ligy Devon Allen ze Spojených států, který poprvé v kariéře stlačil svůj čas pod 13 vteřin. Rovinku s ploty prolétl za 12.99, což bylo jen setinu za jedenadvacet let starým rekordem mítinku Američana Marca Creara. Těsný jamajský souboj o druhé místo zvládl lépe Ronald Levy (13.11) před olympijským šampionem Hanslem Parchmentem (13.12). Za favorizovanou trojicí proběhl cílem na čtvrtém místě Petr Svoboda, který si tuto pozici zasloužil časem 13.51. Stovku překážek žen vyhrála také čerstvá držitelka diamantové trofeje Tobi Amusanová z Nigérie za 12.61.

Velmi obtížnou pozici měl na mužském stýplu Jáchym Kovář. Jen těžko mohl totiž akceptovat tempo afrických favoritů v čele se stříbrným mužem posledního světového šampionátu Getnetem Walem. S tratí si ovšem poradil se ctí, když dokončil závod na osmém místě v solidním čase 8.48.67. Zvítězil právě Getnet Wale za 8:12.01 před dalším Etiopanem Abrhamem Simem (8:14.46) a Španělem Ibrahimem Ezzaydounim (8:14.86).

V tyči můžu málem nastala kuriózní situace, kdy by měl tento mítink pět rekordmanů. Právě tolik borců totiž překonalo úspěšným skokem na 582 dosavadní maximum Timura Morgunova z Ruska. Nakonec je však držitelem rekordu přeci jen jeden tyčkař. Američan KC Lightfoot se jako jediný dokázal napotřetí přenést přes 587 a triumf i rekord bral právě on. Na 582 měl nejlepší zápis jeho krajan Sam Kendricks před Australanem Kurtisem Marschallem, pro něhož se jedná o nový osobák.

Historické maximum mítinku neodolalo ani v trojskokanském sektoru, kde jasně zvítězila Jamajčanka Shanieka Rickettsová, která doskákala na 14.77 a rekord Kubánky Mabel Gayové z roku 2009 vylepšila o devatenáct centimetrů.

O několik desítek minut později napodobila jamajskou trojskokanku mladá Namibijka Christine Mbomaová. Devatenáctiletá namibijská hvězda a stříbrná olympijská medailistka proběhla zatáčku s rovinkou v čase 22.04, a tím o více než tři desetiny srazila rekord Američanky Allyson Felixové. Nejbližší soupeřkou Mbomaové v cíli byla Sherika Jacksonová za 22.30.

Stovka mužů byla jasnou americkou záležitostí, když zástupci této atletické velmoci obsadili čtyři první místa. Jasně nejrychlejší byl Marvin Bracy v parádním čase 9.86, což bylo setinu za rekordem mítinku Usaina Bolta a také za vlastním osobákem. Pod deset vteřin se dostal ještě druhý Ronnie Baker (9.97). Totéž už se nepodařilo třetímu Trayvonu Bromellovi (10.03).

Oči domácích fanoušků směřovaly s nadějí do diskařského sektoru, kde startovala jejich hvězda Sandra Perkovičová. Ta se ovšem musela spokojit s druhým místem za 66.48. Na americkou olympijskou šampionku Valarii Allmanovou v tomto závodě neměla. Čerstvá vítězka Diamantové ligy a kontinentální rekordmanka zazářila i v chorvatské metropoli, když jasně zvítězila výkonem 69.63.

V oštěpu se radovala z triumfu Lotyška Madara Palameiková, a to díky hodu na 63.25. Daleko za 60 metrů hodila také teprve sedmnáctiletá Srbka Adriana Vilagošová, která si výkonem 62.36 o devadesát centimetrů vylepšila osobák, kterým brala zlato na mistrovství světa juniorů v Nairobi a posunula se už na pátou příčku historických světových tabulek mezi juniorkami. Přitom ji v této kategorii čekají ještě dva roky.

Na čtvrtce překážek žen předvedly vyrovnaný duel o prvenství Gianna Woodruffová z Panamy a Ukrajinka Anna Ryžikovová. Rychleji závod rozběhla Woodruffová, která pak v závěru musela odrážet atak Ryžikovové a nakonec byla úspěšná, když proběhla cílem jako první v čase 54.67. Ryžikovová se předkláněla do cíle o dvě desetiny později (54.87).

V diskařském kruhu prodloužil svou sérii neporazitelnosti na 16 finálových závodů Švéd Daniel Stahl, když opět poslal své náčiní nejdále ze všech, a to na 67.79. V dalším pořadí ho následovali bronzový muž olympijského finále Rakušan Lukas Weisshaidinger (66.21) a Slovinec Kristjan Čeh (65.17).

Mužská půlka měla velmi překvapivého vítěze. Rumun Catalin Tecuceanu za sebou nechal celou plejádu elitních soupeřů a zvítězil v novém národním rekordu 1:44.93. Britové Daniel Rowden (1:44.98) a Elliot Giles (1:45.05) na něj útočili marně.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Martin Edlman