Úspěšné kvalifikační dopoledne v Boras

pátek 19. července 2019
Druhý dopolední den na mistrovství Evropy juniorů v Boras byl hlavně ve znamení kvalifikačních bojů a v těch se našim reprezentantů dařilo. Hned sedm z devíti českých atletů, kteří startovali, postoupilo do dalších kol.

V kvalifikaci diskařů jsme prožili dvojnásobnou postupovou radost. V první kvalifikační skupině nastoupil do kruhu Michal Forejt a po úvodním zahřívacím pokusu (54.38), tím druhým pokořil kvalifikační limit, když jeho disk dopadl na 59.29. Dále hodil pouze Španěl Brayan Sotero, jenž se jako jediný dostal přes 60 metrů (60.18). Jakub Forejt házel zhruba hodinu a půl po Michalovi a vedl si naprosto suverénně. Hned v první sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 59.50 a dál už nemusel sledovat dění v sektoru. Byl jediným diskařem, kterému se v druhé skupině podařilo hodit za 59 metrů. Bratrům Forejtovým tak patří druhý a třetí nejlepší výkon kvalifikace.

Další úspěšnou plzeňskou atletkou byla tyčkařka Tereza Schejbalová. Ta zahájila soutěž na 370 centimetrech, které skočila napodruhé. Následnou hodnotu 390 zvládla prvním pokusem a stejně úspěšná byla i na 405 centimetrech, čímž si nejenže vyrovnala osobní rekord, ale zároveň se kvalifikovala do finále. Jako bonus vyhrála svou kvalifikační skupinu, jelikož z ní měla nejlepší zápis.

Stovka překážek měla na programu rovnou semifinále a větrné podmínky závodnicím příliš nepřály. Naše reprezentantky si s tím ovšem poradily bravurně, když se oběma podařilo postoupit do finále. Tereza Elena Šínová doběhla ve svém běhu na druhém místě v čase 13.86 (-2.3). Stejného umístění pak dosáhla také Markéta Štolová, která si navíc v protivětru -1.5 m/s vylepšila osobní rekord o šest setin na 13.59. Obě tak budou zítra bojovat o cenné kovy. Nejrychlejší semifinalistkou byla Polka Pia Skrzyszkowska (13.44).

V rozbězích na 400 metrů překážek juniorek nás reprezentovalo staroboleslavské duo Kristýna KorelováBarbora Veselá. Korelová zaklekla do bloků prvního rozběhu. Po vlažnějším začátku měla vynikající závěr, když se přehnala přes všechny své soupeřky a proběhla cílem na prvním místě v novém osobním rekordu 58.98. Poprvé v kariéře tak stlačila svůj čas pod devětapadesát vteřin a hladce postoupila do semifinále. To Veselá to měla o poznání napínavější. Ve svém běhu těsně podlehla v souboji o třetí přímo postupové místo Irce Murrayové a musela čekat, zda bude výkon 60.17 na semifinále stačit. Po závěrečném rozběhu si mohla oddechnout, jelikož i ji uvidíme v semifinále. Na stejné distanci juniorů prožil smolný okamžik Filip Ličman. Ten svému rozběhu jasně dominoval až do sedmé překážky, kde ho postihl pád a bylo po všech postupových nadějích. Ve výsledkové listině je tak vedle jeho jména značka DNF.

Ondřej Hodboď se svým rozběhem na 3000 metrů překážek spíše protrápil a cílem proběhl na jedenáctém místě v čase 9:26.87. V celkovém pořadí mu tak patří dvaadvacáté místo. Nejrychlejší byl belgický favorit číslo jedna Tim Van de Velde za 9:03.64.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Denisa Kisialová