Úspěšné úvodní dopoledne v Jeruzalémě

pondělí 4. července 2022
V průběhu dopoledního programu prvního soutěžního dne mistrovství Evropy do 18 let v Jeruzalémě zasáhlo do bojů sedm českých nadějí. Všem pěti atletům a atletkám, kteří nastoupili do rozběhů nebo kvalifikace, se podařilo postoupit do dalších kol. Sedmibojařky zahájily svou dvoudenní soutěž.

Vůbec první českou atletkou, která zasáhla do průběhu šampionátu byla Karolína Jarošová v rozbězích na 2000 metrů překážek, když nastoupila hned do toho prvního. V jeho průběhu byla poměrně aktivní a odměnou jí byl přímý postup v podobě pátého místa. Výkonem 6:50.88 zaostala jen dvě a půl vteřiny za svým osobním rekordem a může se těšit na finále. Nejrychlejšího času z celého startovního pole dosáhla právě vítězka prvního běhu Dánka Sofia Thogersenová (6:45.31).

Půlkařům odpadla semifinále, a tak se už v rozbězích bojovalo o účast v boji o medaile. Postupový klíč byl neúprosný, když šli do finále pouze první dva závodníci z každého rozběhu a dva nejrychlejší časy. To však vůbec nevadilo Jakubu Dudychovi. Ten si jakožto hlavní favorit celé soutěže počínal v závěrečném třetím rozběhu jako zkušený mazák, když si velmi vyspělým taktickým výkonem doběhl pro jasné vítězství v čase 1:53.57.

Podobně jako Jakub Dudycha, také čtvrtkařka Lurdes Gloria Manuel vstupovala do svého rozběhu jako leader letošních evropských tabulek. Průběh závodu s přehledem kontrolovala, když po vlažném začátku stupňovala své tempo a doběhla si pro pohodlný postup z druhého místa v čase 55.45. Navíc pošetřila potřebné síly pro semifinále a případné finále. Vítězkou jejího rozběhu byla Němka Johanna Martinová za 55.23.

Stoprocentní postupovou bilanci jsme měli také v kvalifikaci tyčkařů. Zde byl nastaven kvalifikační limit na hodnotě 490 centimetrů. Na finále ovšem nakonec stačilo skočit 475 napoprvé, a to se podařilo oběma našim reprezentantům. Pro Ladislava Sedláčka se dokonce jednalo o jeho základní výšku, takže mu v kvalifikaci stačilo absolvovat jediný pokus. Jan Krček začínal níže, ale všechny postupné hodnoty včetně zmiňovaných 475 skočil napoprvé, a tak ani jeho evropské finále nemine.

Svou soutěž zahájilo také duo českých sedmibojařek. Lépe se zatím daří Adéle Tkáčové, která na stovce překážek zaostala časem 14.18 jen čtyři setiny za svým osobním rekordem. Z venkovního osobáku 163 centimetrů se pak radovala ve výškařském sektoru. Kateřině Salcmanové příliš nevyšla úvodní disciplína. Stovku překážek zvládla rychleji než za 15.38. Ve výšce pak brala body za 160 centimetrů.

Petr Jelínek, foto: Jan Koutník