Úspěšný návrat poháru SG

čtvrtek 18. ledna 2024
Po roční odmlce proběhl v úterý 16. 1. v Ostravské hale pohár sportovních gymnázií (SG). Závody jsou tradičně nabité přátelskou rivalitou jednotlivých SG. Celkem se do Ostravy sjely výpravy z 10 sportovních gymnázií.

Letos ovládli utkání chlapci z brněnského gymnázia a dívky z gymnázia v Ostravě. V jejich případě pak zůstalo vítězství na domácí půdě. SG v Brně, Ostravě a Plzni patří dlouhodobě k nejsilnějším, zejména díky počtu studentů.

K vidění bylo také několik zajímavých výkonů. Hned dvě vítězství si připsala Adéla Tkáčová, která opanovala šedesátku (7.70) a dvoustovku (24.60). Velmi kvalitní časy předvedli také oba vítězové nejkratších sprintů v kategorii chlapců. Jakub Toužín triumfoval na šedesátce za 6.88 a Mikuláš Dreisig byl nejrychlejší na dvoustovce v čase 21.72.

O nejkvalitnější čas nad překážkami se postaral dorostenec Adam Juliš, jenž prolétl rovinku s ploty za 7.92. Na běžeckých distancích dominovaly účastnice loňského MEJ v Jeruzalémě. Osmistovku vyhrála Ema Feilhauerová (2:12.97) a na patnáctistovce suverénně zvítězila Radana Lapáčková (4:39.41). Velmi solidním časem se prezentoval také vítěz trojky Adam Červinka, který si s tratí poradil v čase 8:28.64.

Specifikem závodu je mimo jiné také bodování. Atleti soutěží v kouli a na překážkách dle věkových kategorií, ale boduje se souhrnně. Všichni překážkáři porovnají své časy bez ohledu na výšku překážek. Atleti i atletky si také mohli vyzkoušet méně běžnou disciplínou hod břemenem.

Tradiční utkání studentů SG se konalo naposledy v roce 2022, a to zase po covidové odmlce. Vedoucí trenéři SG se ale rozhodli na toto utkání navázat a vlastními silami i náklady jej uspořádali. Vedoucí trenéři i atleti byli mimo jiné spokojeni s vysokým pořadatelským standardem v ostravské hale, který zajišťoval klub SSK Vítkovice.

Sportovních gymnázií, kde je možné se věnovat atletice, je v ČR celkem 14 a nabízí svým studentům více prostoru pro to, aby se věnovali sportu během středoškolského studia.