Úspěšný první den v Cali

středa 15. července 2015
Čeští dorostenci mají za sebou vydařený úvodní den na mistrovství světa do 17 let. Všech šest závodníků, kteří nastoupili do svých kvalifikaci a rozběhů postoupilo do další fáze svých soutěži, desetibojař Kisiala je průběžně dvanáctý.

Dvojnásobný důvod k radosti má česká výprava po kvalifikaci výškařek. Michaele Hrubé stačily k postupu do finále pouhé dva pokusy. Napoprvé překonala svůj základ 177 i kvalifikační limit 180 a potvrdila roli favoritky. "Závod byl v pohodě, ale nekonečný. Dlouho jsem seděla a čekala, no a pak jsem si šla skočit a bylo to. Laťku jsem sice moc neviděla, byla červená a splývala s pozadím, ale jak říkám – v pohodě. Jsem spokojená a těším se na finále," zhodnotila své vystoupení svěřenkyně Ctibora Nezdařila. Druhá česká zástupkyně Lada Pejchalová zvolila nižší základ a soutěží procházela hladce. První a zároveň poslední nezdar přišel právě na postupových 180. Druhý skok byl již úspěšný a tak bude mít naše atletika ve finále výškařek obě závodnice.

Na výbornou si vedla v kvalifikaci oštěpařek Nikol Tabačková. V druhé sérii hodila svůj oštěp do vzdálenosti 55.29, porazila všechny své soupeřky a hladce postoupila do boje o medaile. "Já jsem samozřejmě spokojená s postupem a snad i s výkonem. Docela dost, vlastně hodně moc foukalo, vzala jsem si tedy měkčí oštěp a kvalifikační limit mi na 2. pokus vyšel. Boj o medaile bude zajímavý a těším se," vyjádřila své bezprostřední pocity.

Jako první nastoupili na start desetibojaři ve sprintu na 100 metrů. Nechyběl ani český zástupce Jan Kisiala. Cílem proběhl v čase 11.16, čímž si vylepšil sezónní maximum na této trati. Nejrychlejší byl Estonec Hausenberg (10.93) a dostal se do průběžného vedení. Jan figuroval po stovce na pátém místě. I druhou disciplínu ovládl Hausenberg, když dolétl do vzdálenosti 753 a navýšil náskok na čele před svými soupeři. Náš vícebojař se dostal nejdál třetím pokusem na 688 a zůstal pátý. V kouli se svěřenci Petra Šarapatky nevedlo podle jeho představ. Jeho nejdelší pokus měřil 12.66 a v průběžném pořadí klesl na 13. místo. Ve skoku do výšky se náš reprezentant přenesl přes 175 cm. Poslední disciplínou prvního dne bylo 400 metrů, které Kisiala zvládl za kvalitních 48.96 a po prvním dni se zařadil na 12. místo průběžného pořadí se ziskem 3705 bodů. Do čela se posunul Francouz Besson (4106).

Ve čtvrtém rozběhu na 100 metrů překážek dorostenek se představila Tereza Vokálová a nevedla si vůbec špatně. Čas 14.02 totiž svěřenkyni Dany Jandové stačil na postup do zítřejšího semifinále. Osobní rekord 60.73 pomohl k postupu do semifinále Ladě Vondrové v závodě na 400 metrů překážek. Ve svém běhu skončila čtvrtá a postoupila časem do dalšího vyřazovacího kola. A dařilo se také půlkaři Václavu Staňkovi. Ten nastoupil v posledním rozběhu na 800 metrů a výkon 1:53.33 jej posunul v soutěži dál.