Úspěšný závodní víkend českých atletů

neděle 21. ledna 2024
Uplynulý atletický víkend byl přímo našlapaný starty českých atletů na mítincích doma i v zahraničí. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se nejen v atletických halách událo.

Přehlídka kvalitních skokanských výkonů na Strahově

Ve strahovské nafukovací hale proběhl mítink Česká tyčka 2024. Letošní sezónu zde zahájila i bronzová medailistka z HME Amálie Švábíková, která zaznamenala 452 centimetrů, což byla hodnota, kterou překonala napotřetí. Druhá skončila Nikola Pöschlová za 420. V dalším posouvání českého žákovského rekordu pokračovala Lucie Kermesová. Tentokrát ho vylepšila na 392 centimetrů.

Po pěti letech se dočkal kariérního posunu Matěj Ščerba. Svěřenec Zdeňka Lubenského úspěšně překonal laťku ve výšce 560 centimetrů, čímž si po pěti letech posunul své kariérní maximum o pět centimetrů a zároveň se dostal na deváté místo českých historických tabulek v hale. Jeho tréninkový kolega David Holý zdolal 550 centimetrů.

Na Strahově se skákala také výška. Jan Štefela i Marek Bahník skočili shodně 215 centimetrů. Lepší zápis přisoudil prvenství Štefelovi. Michaela Hrubá ovládla soutěž žen výkonem 184 centimetrů.

Martínková kralovala v Turecku

Hned svůj letošní první start proměnila ve výrazné vylepšení osobního rekordu chodkyně Eliška Martínková. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové se zúčastnila otevřeného tureckého národního šampionátu, který byl zároveň bronzovým mítinkem chodecké tour a v tomto závodě nenašla přemožitelku, když si s dvacetikilometrovou tratí poradila v čase 1:30:08, čímž si srazila o 45 vteřin téměř dva roky staré kariérní maximum z Poděbrad. Eliška navíc splnila ostrý limit pro start na mistrovství Evropy v Římě. V českých historických tabulkách se posunula ze čtvrtého na třetí místo.

Češi doma i v zahraničí

Další závodní víkend za sebou mají univerzitní klání ve Spojených státech amerických. Výškařka Bára Sajdoková se vyhoupla díky úspěšnému skoku na 187 centimetrech do čela národních tabulek. Podobně na tom byla i koulařka Katrin Brzyszkowská, která zahájila sezónu vrhem na 16.57. Velmi pěkné běžecké vystoupení předvedla Natálie Millerová, když zvládla závod na jednu míli v čase 4:37.95, který ji řadí na třetí příčku českých historických tabulek. Tadeáš Plaček absolvoval solidní běžecký dvojboj na tratích 400 (47.98) a 600 metrů (1:17.34).

Nový halový český rekord na 200 metrů v kategorii juniorek byl k vidění v pražské Stromovce, a to díky Lurdes Glorii Manuel, která prolétla jeden okruh v čase 23.63 a z třicet let starého rekordního zápisu Hany Benešové ukrojila čtyři setiny. Mezi ženami se dostala na devátou příčku historických tabulek. Mistryní Plzeňského kraje se stala Tereza Petržilková za 24.08. V běhu mužů na 800 metrů zvítězil Filip Šnejdr (1:48.76) před Janem Tesařem (1:49.92). Nejrychlejší žena Adéla Holubová zaostala časem 2:06.39 jen dvě setiny za vlastní dorosteneckým národním rekordem.

Hned trojice elitních českých běžců se představila v závodě na 3000 metrů při bronzovém mítinku v Lucemburku. Suverénně nejlépe si vedl Filip Sasínek, jenž si zaběhl nový osobní rekord 7:51.81. Rok staré maximum právě z tohoto mítinku srazil o 2 a půl vteřiny a posunul se na čtvrtou příčku českých historických tabulek. Jan Friš se prezentoval časem 8:04.72. Damián Vích bohužel závod nedokončil. Ondřej Macík zahájil sezónu dvoustovkou za rovných 21 vteřin.

Na veřejných závodech na Strahově se dařilo Nikoletě Jíchové, když si doběhla hned pro dva osobáky. Třístovku zvládla za 37.86, což z ní dělá sedmou nejrychlejší českou závodnici historie v hale na této distanci. Také s kariérním maximem ze stopadesátky 17.87 se dostala do TOP 10 historických národních statistik.

Do německého Dortmundu odcestovala trojice českých reprezentantů. Pavel Maslák neměl na čtvrtce svůj den a výsledkem byl čas 48.02. Adam Smolka finišoval na stejné distanci v čase 48.62. Kimberley Ficenec uběhla osmistovku za 2:06.61.