Úterní mládežnické zápisy v českých halách

středa 24. ledna 2024
Úterý opět patřilo veřejným závodům v atletických halách v Ostravě i Praze. Hned ve dvou případech jsme se dočkali nových mládežnických národních rekordů. K tomu padlo jedno historické maximum v kategorii do 23 let.

Dudychův český juniorský rekord v Ostravě

Juniorský mistr Evropy Jakub Dudycha dle očekávání hned při svém letošním prvním startu na 800 metrů překonal národní rekord kategorie do 20 let. V Ostravě zvítězil v čase 1:47.75, čímž srazil zápis Václava Hřícha z roku 1991 o 87 setin. Jako druhý finišoval už s odstupem Polák Adam Czerwinski za 1:49.59 a pod 1:50 se dostal i třetí Michal Hroch (1:49.80).

Povedené sprinterské vystoupení zaznamenal Eduard Kubelík. Na dvoustovce si posunul své tři roky staré kariérní maximum o 18 setin na 20.77, což je historicky nejlepší český výkon kategorie do 23 let a v národních historických tabulkách mezi muži se posunul na třetí příčku za Pavla Masláka (20.52) a Radka Zachovala (20.69). K tomu ještě přidal šedesátku za 6.79. V obou nejkratších ženských sprintech zaznamenala nejhodnotnější výkony Natálie Kožuškaničová (7.45 a 23.96). Na čtvrtce stlačili své časy pod 48 vteřin Milan Ščibráni (47.74) a Jakub Majerčák (47.97), pro oba jsou to sice malé, ale přesto halové osobáky.

Dalším juniorem, kterému se v Ostravě dařilo, byl tyčkař Jan Krček, jenž se radoval z deseticentimetrového vylepšení osobního rekordu a díky úspěšnému skoku na 526 centimetrech tak momentálně dělí v dlouhodobých tabulkách do 20 let třetí místo s Danem Bártou.

Rychlé třístovky ve Stromovce

Hala Otakara Jandery hostila další veřejné závody. Jejich vrcholem byly sprinty na 300 metrů. V tom ženském se představila téměř kompletní čtvrtkařská špička. Nejrychlejší byla Lada Vondrová v čase 37.29. Lurdes Gloria Manuel s Nikoletou Jíchovou zaběhly shodně 37.31 a dělí se tak o čtvrté místo v českých historických tabulkách. Nikola Bendová se s novým osobákem 37.80 zařadila na dělenou sedmou příčku stejné statistiky po bok Zuzany Hejnové. Velmi pěkným časem 38.34 se prezentovala také Terezie Táborská, která je teprve prvním rokem v juniorské kategorii.

Matěj Krsek se mohl radovat z vylepšení kariérního maxima na 32.79, čímž si upevnil pozici historicky druhého nejrychlejšího českého závodníka na této trati v hale. Michal Desenský zaostal časem 33.51 jen setinu za osobním rekordem.

Na ženské patnáctce ukázala stoupající formu Diana Mezuliáníková, když zvítězila v čase 4:19.64 před Kimberley Ficenec, která byla druhá v osobáku 4:21.15. Mezi muži byl naprosto suverénní Nico Boketta v čase 3:46.03. Českobudějovický Filip Toul pak zaběhl časem 3:52.59 nový český dorostenecký rekord. Dosavadní zápis Jakuba Davidíka z roku 2019 vylepšil o 1.22 vteřiny.