Útok na světový rekord Turovové ani Adereové nevyšel

čtvrtek 12. června 2003
Hlavnímu programu mítinku Super Grand Prix Zlatá tretra v Ostravě předcházelo slavnostní představení jeho největších hvězd.

Poté následoval běh na 400 m překážek žen, který ve „One Woman Show“ proměnila Rumunka Ionela Tirleaová. Sedmadvacetiletá dvojnásobná mistryně Evropy výrazně vylepšila 23 let starý rekord mítinku na současných 53,87. Téměř dva roky neporažený Felix Sánchez byl největším favoritem běhu na 400 m překážek. Úřadující mistr světa z Dominikánské republiky svou roli potvrdil a ve svém prvním závodě sezony zvítězil v rekordu mítinku 48,10. Tímto výkonem zároveň stanul v čele letošních světových tabulek.

Vicemistr Evropy z Mnichova 2002 Jiří Mužík předvedl ďábelský finiš, díky němuž se na šachovnici probil až na celkové druhé místo. „Jsem rád, že jsem podlehl jen mistrovi světa. Hlavně kvůli divákům, protože Zlatá tretra je pro mě nejlepším mítinkem na světě,“ prozradil v cíli spokojený Mužík. „Úplné bezvětří mi nevyhovuje, první dvoustovku potřebuju mírný protivítr,“ uvedl český překážkář k podmínkám závodu. Ve shodném čase jako Mužík (48,63) skončil třetí Američan Eric Thomas. Mužík tak ze svého sobotního výkonu v polské Bydhošti ubral dalších 56 setin. V první polovině trati přitom šestadvacetiletý domácí závodník běžel okolo šesté pozice. „Toho jsem se nebál, běhá se celých čtyři sta metrů,“ usmíval se Mužík.

Další skvělý zážitek v podobě rekordu mítinku a nejlepšího světového času sezony divákům připravila Slovinka Jolanda Čeplaková v běhu na 800 metrů. Evropská šampionka z loňského roku časem 1:57,76 pokořila dosud nejlepší výkon Zlaté tretry, jehož držitelkou od roku 1986 byla česká závodnice Milena Strnadová, o 15 setin. Nejrychlejšího světového času této sezony dosáhl keňský mílař Cornelius Chirchir, když zvítězil v rekordu mítinku 3:31,17.

Ohlášený pokus o překonání světového rekordu sledoval ostravský stadion v běhu žen na 3000 m překážek. Vlastní čas z loňského roku 9:16,51 chtěla atakovat Běloruska Alesja Turovová. Za bouřlivých ovací nakonec třiadvacetiletá závodnice zvítězila v čase 9:20,28, což je druhý nejrychlejší závod všech dob. Také Berhane Adereová z Etiopie se pokoušela o vytvoření nového světového rekordu, tentokrát na netradiční trati 2000 metrů. Dosavadní výkon Irky O´Sullivanové 5:25,36 však odolal o více než 10 vteřin. Česká zástupkyně Andrea Šuldesová suverénně pokořila národní rekord, když v závodě skončila šestá za 5:44,98.

V soutěži dálkařů se výborně prezentoval dvacetiletý závodník pražské Dukly Petr Lampart, který hned prvním pokusem překonal hranici osmi metrů (804 cm). Tento výkon byl i jeho konečným a celkově Lampart nestačil pouze na vítězného Savanté Stringfellowa. Favorizovaný Američan čtyřikrát přeskočil 8 metrů, jeho nejdelší pokus měl hodnotu 825 cm. Nejlepší překážkářka současnosti, Jamajčanka Brigitte Fosterová, vyhrála 100 m překážek v novém rekordu Zlaté tretry 12,65.