V Africe se chystá „sedm statečných“
Jihoafrická republika se stává pro špičkové české atlety takřka druhým domovem a do tradičního Potchefstroomu zamířily opět i Rychlý holky trenérky Martiny Blažkové. „Afriku jsme zvolily znovu hlavně proto, že je tu stabilní počasí, vyšší nadmořská výška a veškerý komfort na trénink, včetně místní devízy, travnatého oválu, který zvlášť na soustředění v tuhle dobu hodně ušetří nohy,“ vypočítává důvody volby destinace Zuzana Bergrová, neoficiální mluvčí týmu, který tentokrát vyrazil do teplých krajů v početné sestavě.
Nové posily
Rychlý holky se rozrostly o sedmibojařku Kateřinu Cachovou, která spojí síly s kolegyní Eliškou Klučinovou. „Nově spolupracujeme s Františkem Ptáčníkem, který tady připravuje Jiřku. Poprvé je na společném podzimním soustředění kompletní štafeta, tedy kromě mě, Zuzky Hejnové a Denisy Rosolové také Jitka Bartoničková, která tu dříve chyběla a přišla tak o naběhané kilometry a trochu i tu společnou motivaci,“ vysvětluje čtvrtá do party Bergrová a pochvaluje si: „Je dobré, že je nás víc. Každému jde lépe něco jiného a můžeme se podle aktuálního stavu a únavy „spárovat“ tak, že většinou nikdo neběhá sám.“
Servis jako doma
K tomu, aby v rozšířené skupině při soustředění v Africe vše šlapalo, má přispět nejen trenér Ptáčník, ale i zkušený reprezentační fyzioterapeut Stanislav Tábor. „Nově jsme si s sebou vzali také paní na vaření, když jsme spočítaly, že to i s náklady na dopravu a ubytování vyjde levněji, než místní strava,“ říká Bergrová na adresu maminky bývalé běžkyně Věrky Horké, která se každoročně osvědčuje na podzimním soustředění na Zadově. „Připravuje nám tu lehčí jídla a polévky, ale i pořádné maso a dobroty. Je na nás, co si „navymýšlíme“, i když to spíše necháváme na ní. Tak s sebou máme aspoň v podobě jídla kousek domova a občas i nějakou tu buchtu,“ přibližuje „strávnice Bergrová“.
„Trénink na plné obrátky“
To jsou ovšem jen věci, které mají přípravu usnadnit, tréninkovou zátěž může z atletek jen sotva někdo sejmout. A i zde čekala na Rychlý holky jedna zásadnější novinka. „Před soustředěním jsme všechny absolvovaly velice nenáviděný a náročný test na běhátku. Trenérka se chce více než dříve orientovat podle našich vytrvalostních možností, častěji budeme běhat tzv. na tepy,“ popisuje Bergrová.„Momentálně všechno šlape na plné obrátky. Žádné větší zdravotní problémy díkybohu nemáme,“ dodává s tím, že Kateřina Cachová se „ze svého nachlazení oklepala rychle“ a ona sama „po delším výpadku a katastrofálním stavu při cestování začíná individuálně“.
Dělení sil mezi tři vrcholy
Tři velké šampionáty příští sezony notně komplikují rozvržení sil, zejména čtvrtkařkám. „Všechny závodní plány hodně ovlivňuje brzké ME, je potřeba rozložit halovou i hlavní sezonu na několik vrcholů s největším důrazem na OH,“ podotýká Bergrová. Dva letní vrcholy v Helsinkách a Londýně je navíc třeba zkombinovat s halovým MS v Istanbulu. „S největší pravděpodobností nebude startovat štafeta,“ zní aktuální stav pokusu o obhajobu bronzu z Dauhá, který čtveřice Bartoničková, Bergrová, Hejnová, Rosolová obdržela kvůli průtahům s vracením medailí z Jamajky teprve před měsícem.
Rozhodnutí sice ještě není definitivní, ale zatím to vypadá tak, že Zuzka Hejnová se chystá po loňském vzoru spíše na víceboj a Denisa se hodlá soustředit na individuální závod a o splnění limitu na čtvrtce se budou pokoušet i Jitka Bartoničková a Zuzka Bergrová – ovšem na světových šampionátech mohou startovat v disciplíně pouze dva reprezentanti jedné země. Po dlouhé době by měla v hale závodit Kateřina Cachová naopak u rekonvalescentky Elišky Klučinové sezóny rozhodne stav nohy, ale cíleně vynechávat by zimní část sezony neměla. „V ideálním případě se všechny Rychlý holky kvalifikují ve své disciplíně a další starty se budou řešit až za pochodu,“ uzavírá Bergrová.