V Berlíně kralovali Etiopané Ketema a Mengesha

Aleš Gräf
pondělí 30. září 2024
Vítězi jubilejního 50. berlínského maratonu se stali Etiopané Tigist Ketema a Milkesa Mengesha.

Za poměrně přívětivých podmínek proběhl padesátý ročník berlínského maratonu, do kterého odstartovalo přes 58 tisíc běžců ze 161 zemí. Mezi nimi nechyběla samozřejmě také elita. Závod žen měl suverénní vítězku. Tou byla Etiopanka Tigist Ketema. Tréninková kolegyně světové rekordmanky Tigist Assefa přitom na této distanci debutovala teprve letos v lednu v Dubaji. Její cesta je ovšem velmi podobná jako u držitelky světového rekordu.

Také ona začínala na osmistovce, na které se stala v roce 2016 juniorskou mistryní světa. Postupně pak své tratě prodlužovala a až do loňské sezóny běhala na dráze. Mimo jiné vyhrála patnáctistovku na Czech Indoor Gala v Ostravě v roce 2023. O jedenáct měsíců později se postavila v Dubaji na start svého prvního maratonu a byl z toho historicky nejrychlejší ženský debut v čase 2:16:07. Následně závodila i v Londýně, kde jí ovšem došly síly a výrazněji se neprosadila.

V Berlíně už to byla jiná písnička, když dominovala po většinu závodu. Půlmaratonem probíhala v mezičase 1:07:53 s náskokem jedenácti vteřin na své nejbližší pronásledovatelky. Na třicátém kilometru vedla už téměř o dvě minuty. Cílem pak proběhla vítězně v kvalitním čase 2:16:42 a potvrdila pak pozici druhé nejrychlejší maratonkyně tohoto roku. Druhá Mestawut Fikir na ní ztratila více než dvě minuty (2:18:48).

Mužské maratonské klání bylo o poznání vyrovnanější. Půlmaratonem probíhala ještě jedenáctičlenná vedoucí skupina v mezičase 1:00:57, což dávalo naději na prolomení hranice 2:02. Po pětadvacátém kilometru odstoupil poslední z vodičů a o tempo se staral někdejší půlmaratonský světový rekordman Kibiwot Kandie. Běžci ovšem zpomalili.

Rozhodující okamžik nastal až okolo čtyřicátého kilometru, kdy se vydali do úniku Keňan Cybrian Kotut s Etiopanem Milkesou Mengeshou. Silnější závěr pak měl druhý jmenovaný, jenž si doběhl pro své premiérové vítězství na maratonském Majoru v osobním rekordu 2:03:17, což je výkon, který ho řadí na třetí místo letošních světových tabulek. Osobní maximum si vylepšil o více než dvě minuty. Kotut finišoval jako druhý za 2:03:22. Třetí příčku obsadil další Etiopan Hymanot Alew (2:03:31).