V New Yorku se běželo i za Boston
Byl to ve „Velkém jablku“ při 17. ročníku mimořádný závod. Zaprvé, vloni byl newyorský maraton kvůli přírodní katastrofě způsobené hurikánem Sandy zrušen a běžci přihlášení loni se mohli volně přihlásit letos, případně v následujících dvou letech. Zadruhé, po dubnovém útoku při nejstarším maratonu se museli pasivní i aktivní účastníci smířit s řadou bezpečnostních opatření – diváci měli omezený vstup do prostoru cíle, závodníci zase nesměli na start vzít nic jiného než baťůžek vydávaný přímo pořadatelem. A „sílu Bostonu“ také symbolicky připomínala žlutá čára, která na posledních 400 metrech závodu doprovázela obvyklou modrou, standardně ukazující vytrvalcům cestu.
Jeptoová má i jackpot WMM
K oslavě návratu New Yorku na maratonskou mapu příliš nepřispělo chladné, a především větrné počasí, které nepřálo rychlým časům. O něco lépe se s danými podmínkami vypořádaly ženy. Keňanka Priscah Jeptoová se v druhé polovině trati odpoutala od skupiny pronásledovatelek etiopského dua a pro prvenství si doběhla v čase 2:25:07. Kromě bonusu za samotný závod (100 000 USD) si vítězka z Londýna a stříbrná z loňských OH i MS 2011 zajistila poloviční podíl na milionu dolarů určeném pro vítěze dvouletého cyklu seriálu největších maratonů světa (WMM).
Za Jeptoovou doběhla Etiopanka žijící v USA Bezunesh Debaová (2:25:56). V dobrém světle se předvedly Evropanky, od třetího místa Lotyška Jelena Prokopčukaová (2:27:47) následovaná francouzskou rekordmankou Daunayovou a senzační medailistkou z MS Italkou Straneovou. Mezi osmičkou, která se vešla do dvou a půl hodiny byla ze starého kontinentu ještě sedmá Němka Mockenhauptová. Naopak se to těsně nepodařilo mistryni světa Edně Kiplagatové (9.) a výrazně pak poslední vítězce New Yorku z předloňska Firehiwot Dadové (14.).
G. Mutai obhájcem
Pouze trojice maratonců dokázala v daných podmínkách pokořit hranici 2:10 h. Stejně jako před dvěma lety se radoval z triumfu Geoffrey Mutai, jen zůstal po výkonu 2:08:24 celé tři minuty od svého tehdejšího traťového rekordu. Nejbližšího soupeře Tsegaye Kebedeho však měl za svými zády o 42 vteřin (2:09:16) a ani Etiopan nemusel smutnit z ne zrovna oslnivého času. Druhé místo mu zajistilo triumf ve WMM za období 2012-2013 spojený s bonusem 500 000 USD, když současně nebodoval dosavadní lídr olympijský vítěz i mistr světa Stephen Kiprotich (skončil až 12.). Pro překvapivé třetí místo si doběhl Lusapho April z Jižní Afriky (2:09:45), ve zbytku elitní desítky převažovali Keňané v čele se čtvrtým Juliem Arilem a pátým Stanleym Biwottem. Nejlepším Evropanem byl desátý Ital Meucci, Američanem Ryan Vail (13.).