V noční Praze z Čechů nejrychlejší Kocourek a Sekanová

sobota 6. září 2014
Absolutním vítězem závodu Birell Grand Prix na 10 km se v novém traťovém rekordu 27:28 stal Keňan Ronoh, který před pár týdny ovládl olomoucký půlmaraton, přestože v závodě plnil úlohu vodiče.

V Praze již byl Geoffrey Ronoh standardním běžcem elitní kategorie a též jedním z největších favoritů na prvenství. To také potvrdil, když se po první, velmi rychle rozběhlé polovině závodu odpoutali společně se svým krajanem a jmenovcem Mutaiem od zbytku pole a vše směřovalo k jejich závěrečnému boji o prvenství. V něm měl více sil Ronoh, který navíc výkonem 27:28 o šest sekund překonal tři roky starý rekordní čas Philemona Lima. Do něj se vešel i druhý Mutai, který za vítězem zaostal o čtyři vteřiny.

I na dalších příčkách skončili očekávatelně Keňané, potažmo Afričané, prvním Evropanem byl na 13. místě Polák Chabowski. Nejlepším z Čechů byl celkově dvacátý Milan Kocourek, jemuž změřili čas 30:26. „Spokojený docela jsem, i když kdyby byl výkon pod třicet, byl bych ještě o dost spokojenější. Ale nechal jsem se strhnout atmosférou a rozběhl jsem to na sebe moc rychle a v závěru už mi docházely síly,“ přiznal svěřenec Jiřího Sequenta. Druhým v českém pořadí byl jeho tréninkový parťák Jiří Homoláč, třetím pak Robert Míč.

Také mezi ženami byly celkově nejrychlejší Keňanky v čele s Correti Jepkoechovou, jež dosáhla času 31:05. Češkám vládla Lucie Sekanová s 34:58. „Je to z mé strany rychlejší než vloni, ale doufala jsem v ještě o něco lepší čas. Nicméně prioritní bylo dnes asi to, abych byla nejlepší z Češek,“ přiznala svěřenkyně Róberta Štefka, která v tuzemském měření sil porazila o 40 vteřin stálici našeho vytrvalostního běhu, Petru Kamínkovou. Třetí byla s 36:02 letošní maratonská šampionka Kateřina Kriegelová, za ní přibyla do cíle Anežka Drahotová.