V nominaci na mistrovství světa 23 jmen

pondělí 7. srpna 2023
Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo výpravu pro mistrovství světa, které hostí od 19. do 27. srpna Budapešť. Reprezentovat nás bude 13 žen a 10 mužů. Nominace je konečná, v pondělí (7. 8.) je zároveň i uzávěrka odeslání přihlášek.

Na MS díky „entry“

Očekávaným tahounem výpravy by měl být lídr světových oštěpařských tabulek Jakub Vadlejch. Stříbrný z olympiády i mistrovství světa a loni bronzový v Eugene si brousí zuby na zlato, které mu v rozrůstající se medailové sbírce zatím chybí. Na MS půjde o jeho šestou účast, letos při sedmi startech na mezinárodních mítincích pětkrát vyhrál, včetně Turku, kde atakoval devadesátku, či diamantového Monaka.

Zkušeným členem výpravy je i koulař Tomáš Staněk. Budapešť bude jeho čtvrté venkovní mistrovství světa, nejlépe dopadl před šesti lety v Londýně, kde byl čtvrtý, ve finále nechyběl ani při své předešlé účasti v Dauhá 2019. Letošní výkonnost jej znovu předurčuje přinejmenším k postupu mezi elitní dvanáctku.

Přes svůj nízký věk se bude na venkovním „světě“ prezentovat tyčkařka Amálie Švábíková již potřetí. Evropská i světová šampionka z mládežnických kategoriích na MS zatím skončila v kvalifikaci v Londýně 2017 i před rokem v Eugene. Její forma v hlavní části sezóny se však blíží té halové, kde vylepšila národní rekord a získala svou první dospěláckou medaili na HME v Istanbulu.

Po třetí se na MS pod otevřeným nebem představí mílařka Kristiina Mäki. Starty v Dauhá i Eugene proměnila v semifinálové účasti, finalistka olympiády v Tokiu jistě znovu pomýšlí přinejmenším na jeden postup. Absolutním výkonem se velmi přiblížila k předloňské životní sezóně.

O debut na celosvětovém vrcholu si čtvrtkařka překážkářka Nikoleta Jíchová řekla splněným „ostrým“ limitem WA. Svůj stabilní progres semifinalistka loňského mistrovství Evropy v Mnichově letos potvrdila několikerým posunutím osobního rekordu s premiérou pod 55 vteřin na MČR v Táboře.

Zkušení i debutanti, trio oštěpařek, početní čtvrtkaři

V Budapešti bude reprezentovat kompletní trojice oštěpařek. Po čtvrté se na světovém šampionátu představí Nikola Ogrodníková. Vicemistryně Evropy z roku 2018 na výraznější úspěch na globální scéně zatím čeká, nejlépe si vedla loni v Eugene, kde skončila osmá. Ve finále házela také před třemi lety v Dauhá. Irena Gillarová pojede na své druhé MS, v Dauhá se probila do finále, v němž byla dvanáctá. U nejmladší z tria Nikol Tabačková schválilo předsednictvo divokou kartu (navrženou šéftrenérem) a ta tak zažije v globální dospělé konkurenci premiéru.

Mezi zkušené reprezentanty patří letošní třicátník Radek Juška. Dosavadní starty na mistrovství světa proměnil v širší finále v Pekingu a Londýně, naposledy v Eugene skončil v kvalifikaci. Povzbuzen aktuální výkonností přes osm metrů jistě touží po premiéře mezi nejlepší osmičkou v globální konkurenci.

Do třetice si na mistrovství světa zazávodí čtvrtkař překážkář Vít Müller. Navázat bude jistě chtít spíše na Dauhá 2019, případně olympijské Tokio, kde prošel do semifinále, loni v Eugene zůstal v rozběhu. V Táboře se nepochybně nabudil premiérovým pokořením 49 vteřin. Na hladké čtvrtce patří do čtveřice, která letos zaběhla pod 46 vteřin, takže se sním počítá do mužské štafety.

Pro výškařku Michaelu Hrubou je Budapešť návratem na světový šampionát – pomineme-li halové MS v Birminghamu 2018 – po šesti letech. V Londýně si při své premiéře na venkovním MS zaskákala ve finále.

Ze čtvrtkařů si individuální starty díky pozici v rankingu vybojovali Lada Vondrová, Tereza Petržilková a Matěj Krsek. Pro Terezu a Matěje půjde v tomto směru o premiéru (zatím byli na venkovním světě jen ve štafetách), to Lada už si zaběhla v Dauhá i Eugene semifinále.

V Budapešti poběží dvě čtvrtkařské štafety, smíšená a mužská. Místo v nich (či jako náhradníka) si svými výkony vysloužili vedle již zmíněných ještě Lurdes Gloria Manuel, Patrik Šorm, Pavel Maslák a Jan Tesař.

Chodkyně Eliška Martínková a Tereza Ďurdiaková okusí atmosféru mistrovství světa podruhé. Zatímco prvně jmenovaná by v Budapešti jistě na 20km trati ráda navázala na loňský debut či na aktuální stříbro z univerziády, její kolegyně na 35 km bude jistě chtít vylepšit výsledek z Eugene, kde nedokončila. Maratonkyně Moira Stewartová už také na světovém šampionátu startovala, byť ne na tom hlavním – na půlmaratonu (Gdyně 2020) a na krosu (Aarhus 2019). Martínková a Stewartová startují na MS na divokou kartu.

Debut na vrcholné dospělé akci čeká čerstvého národního rekordmana na dvoustovce Ondřeje Macíka a kladiváře Patrika Hájka, jenž si rovněž v sezóně výrazně vylepšil osobní rekord.