V Paříži oba čeští finalisté loňského ME na překážkách
Aktuality
Česká výprava na MS 2003 v Paříži bude mít dvě želízka v závodě na 400 m překážek.
Foto: F. Macák | Jednoznačný vrchol sezony představuje MS pro Jiřího Mužíka. „Veškerá příprava k Paříži směřovala,“ konstatuje Mužík, „do závodu vstupuju pln očekávání. Mistrovství světa a olympijské hry jsou pro každého sportovce vrcholem, a tak těším na ten svátek.“ Tréninkový partner Štěpána Tesaříka bude v Paříži obhajovat sedmé místo z před dvou let v Edmontonu. „Uvidím, jak to v Paříži půjde. Ke svým cílům se nechci vyjadřovat,“ skrývá Mužík své ambice. Závodník Dukly Praha má za sebou každopádně kvalitní přípravu, v rámci níž absolvoval soustředění v Jihoafrické republice, jižním Španělsku a ve francouzském vysokohorském středisku Font Romeu. |
„Během přípravy jsem neměl žádné zdravotní problémy. Vyšlo vlastně všechno, co jsme si s trenérem vytyčili,“ raduje se svěřenec Dalibora Kupky.
Nejzářivějším úspěchem dosavadní kariéry sedmadvacetiletého překážkáře byl zisk stříbrné medaile na loňském ME v Mnichově. Do té doby se Mužík na každé vrcholné světové či evropské soutěži pohyboval na hranici finále. Debut na mistrovství světa zaznamenal před šesti lety v Aténách, kdy obsadil osmou příčku. Právě na 6. světovém šampionátu v řecké metropoli vytvořil Mužík v semifinálovém běhu národní rekord 48,27. Tento výkon je jeho osobním maximem i českým rekordem dodnes. V této sezoně urazil trať 400 m překážek nejrychleji na mítinku IAAF Super Grand Prix Zlatá tretra v Ostravě, kde časem 48,63 skončil druhý za světovou jedničkou Felixem Sánchezem.
Limit doslova v hodině dvanácté splnil na MS v Paříži překážkář Štěpán Tesařík. Poslední den nominace startoval svěřenec trenéra Kupky na mítinku v maďarském Szombathely, kde zvítězil ve vynikajícím osobním rekordu 49,09. „Věděl jsem, že na to mám. Dva dny předtím se mi závod, kde jsem taky zaběhl osobák, extrémně nepovedl,“ zmiňuje své druhé místo v Budapešti a výkon 49,25, kterým zaostal za limitem pro světový šampionát o pouhých pět setin. I v Szombathely však pětadvacetiletý závodník pražské Dukly našel na svém výkonu určité rezervy: „Ještě to nebylo úplně optimální. Cítil jsem únavu a taky nefoukal zrovna ideální vítr.“ O svém startu na mítinku Golden League v Curychu, který se uskutečnil 16. srpna, se Tesařík dověděl krátce před závodem. „Proto jsem se na závod nijak nepřipravoval,“ uvádí Tesařík, jenž si na nejprestižnějším mítinku Zlaté ligy vyrovnal čerstvé osobní maximum 49,09.
„Moje ambice na mistrovství světa je těžké odhadovat,“ zamýšlí se šestý muž loňského ME, „záleží na systému soutěže, který vyplyne z počtu přihlášených závodníků.“ Obvyklý model závodu na 400 m překážek na posledních světových akcích představují tři semifinálové běhy po osmi účastnících a následně přímý postup do osmičlenného finále. V případě nízkého počtu účastníků je však pravděpodobná varianta se dvěma semifinálovými závody. „Rozhodně nechci skončit v rozběhu,“ uzavírá Tesařík spekulace o ambicích pro MS svým hlavním cílem. „Líp načasovanou formu jsem mít nemohl,“ pochvaluje si Tesařík, ačkoli úvod sezony vůbec nenasvědčoval současným výkonům. Kvůli únavové zlomenině počátkem roku neodcestoval s tréninkovou skupinou Dalibora Kupky na soustředění do Jihoafrické republiky a s klasickou přípravou začal až v dubnu. „Příprava určitě neprobíhala podle mých představ, ale teď doufám, že se mi v Paříži podaří ještě vylepšit osobák,“ prohlašuje Štěpán Tesařík.
Starty českých překážkářů na MS 2003:
Jiří Mužík a Štěpán Tesařík (400 m př.)
26. 8., 18:15 – rozběh
27. 8., 20:30 – semifinále
29. 8., 22:05 – FINÁLE
9. MS v atletice, Paříž 23.–31. 8. 2003