V Praze odolal svěťák na 10 km jen o 3 s
„Dnešním závodem jsme ukázali, že na závody RunCzech běžecké ligy doopravdy přijíždějí nejlepší atleti. Světový rekord takhle na dosah ruky je něco úžasného. Pevně věřím, že nebude trvat dlouho a uvidíme v České republice světové maximum doopravdy,“ radoval se předseda organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.
Naprosto parádní představení předvedla Violah Jepchumbaová. Keňanka rozeběhla závod velmi rychle (14:46 na pátém kilometru), a světové maximum se doslova otřásalo v základech. „I když mi světový rekord utekl jen o malý kousek, jsem i tak z dnešního výsledku velice šťastná. Alespoň mám důvod se příští rok do Prahy vrátit a běžet ještě rychleji,“ usmívala se vítězka v cíli, když její výkon znamenal druhé místo historických tabulek.
Její čas 30:24 málem sesadil ze světového trůnu legendu Paulu Radcliffeovou, Jepchumba o tom však na trati vůbec nevěděla. „Běžela jsem na rekord závodu, chtěla jsem být v cíli pod 30 minut a 50 vteřin,“ přiznala vítězka na pozávodní tiskové konferenci. Také v osobním rekordu pak běžela i druhá v cíli, Joyciline Jepkosgeiová (31:08). Na třetím místě finišovala Afera Godfayová z Etiopie (31:49).
To, že se na začátku září v Praze běhá zatraceně rychle, potvrdili i muži. Silniční desítka pod 28 minut značí skutečnou světovou elitu – a Praha jich viděla hned pět! Jméno vítěze ale přece jenom bylo poněkud překvapivé. Keňan Abraham Kipyatich, naděje adidas RunCzech Racing Teamu, se startovním číslem 15 mezi největší favority nepatřil. Ze začátku se ale držel v čelní skupince a na jeho nástup na osmém kilometru nikdo nedokázal zareagovat. „Byl to moc dobrý závod. Zaběhl jsem si dnes svůj nejrychlejší čas vůbec, takže jsem za to samozřejmě moc rád,“ řekl v cíli Kipyatich.
Keňští atleti závod rozeběhli hodně rychle, mezičas na pátém kilometru (13:46), naznačoval atak rekordu závodu. Tempo elity poté přece jenom lehce polevilo, ale i tak Kipyatichův čas 27:40 znamená pro mladého atleta osobní rekord. Za ním doběhl úřadující dvojnásobný šampion Sportisimo 1/2Maratonu Praha Daniel Wanjiru (27:43) a na třetím místě finišoval Emmanuel Kipsang (27:47), oba rovněž v osobním maximu. Loňský vítěz Daniel Chebii doběhl na osmém místě.
Souboj českých mužů přinesl poměrně vyrovnanou bitvu souboj, když se s pražskou tratí nejlépe vypořádal brňák Milan Kocourek. Ten Birell Grand Prix Praha dokončil v čase 30:32. „Spokojený jsem jenom napůl. Nemůžu být nadšený z toho, že mě předběhla nejlepší žena, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem vyhrál mezi Čechy. Vždycky je každopádně co zlepšovat,“ zamýšlel se v cíli Kocourek. Za ním jako druhý doběhl Vít Pavlišta (30:42), na třetím místě pak Jiří Homoláč (30:51).
České ženy mají v Praze novou královnu. Při své RunCzech premiéře se jí stala dráhařka Kristiina Mäki, která svým konkurentkám od startu nedala šanci a zvítězila s časem 34:19. „Je to velký rozdíl oproti dráze. Bylo to na mě trochu delší a nepovedlo se mi úplně dobře rozložit síly. Začátek jsem přepálila, ale do příště se poučím. Celkově jsem ale se svým dnešním výsledkem rozhodně spokojená,“ přiznala Mäki. Za ní doběhla Tereza Čapková (34:40), jako třetí se v cíli objevila Valerie Soukupová (35:27).
Dobrý pocit z výsledku závodů neskrývala ani koordinátorka elitních atletů Jana Moberly. „Myslím, že nějaký velký komentář není třeba. Dnešním závodem se RunCzech zapsal do atletické historie a výkony, které jsme viděli, bude ohromně těžké ještě zlepšit. To už by opravdu byl světový rekord,“ přemítá Moberly.
Birell Grand Prix Praha viděl celkem dva závody. V šest hodin z náměstí Republiky odstartovalo 2 500 žen při pětikilometrovém adidas Běhu pro ženy, hlavní závod, Birell Běh na 10 km, běželo 7 500 účastníků. Posledním podnikem letošní RunCzech běžecké ligy bude už příští sobotu Mattoni 1/2 Maraton Ústí nad Labem.