V Praze půjde o Londýn, počasí by mělo přát
Už se to stalo skoro klišé, ale jelikož je za tím spousta let práce, proč to znovu nezopakovat: Běžecké akce pořádané společností Prague International Marathon si získaly takovou popularitu, že se samozřejmostí vyprodávají své závody v předstihu mnoha dní. Aktuálně se rozebralo tři týdny dopředu 9000 čísel na nedělní hlavní maratonský závod. A že nejde o nějaké lokální setkání dokazuje mimo jiné fakt, že se na start královské trati se postaví vytrvalci z úctyhodných 92 zemí.
Ostatně, i čelo by mělo patřit špičkovým světovým borcům a borkyním, především z Afriky. Oba hlavní favorité jsou – jak jinak – z Keni, ovšem naši metropoli znají velice dobře, což potvrzují činy – vrací se – i slovy: „Už se tu cítím jako doma,“ nechala se slyšet Lydia Cheromeiová, držitelka nejlepšího času pražského závodu 2:22:34 z loňského roku. Zítřkem vstupuje mezi veteránky, pořadatelé i ona sama si přejí nadělit dárek až v neděli.
„Jsem tu potřetí a rekord bych ráda vylepšila,“ netajila se tréninková partnerka čerstvé keňské rekordmanky Mary Keitanyové. „Určitě se pokusím podobně jako ona zaběhnout pod 2:20, ale jestli se mi to povede už tady v Praze, nevím. Udělám pro to vše,“ prohlásila Cheromiová, která se na rozdíl od své kolegyně a i přes o minutu vylepšený osobní rekord (na 2:21:30 v Dubaji) nedostala do olympijského týmu.
V něm není ani mužský favorit Philemon Kimeli Limo, ovšem v jeho případě je důvod jasný: celou maratonskou trať totiž ještě neabsolvoval. „Je to můj první start, takže je možné, že zaběhnu svůj nejlepší čas,“ vtipkoval debutant. „Informací mám dostatek, dobře vím, že to není jako desítka nebo půlmaraton,“ dodal Limo, který se podobně jako Cheromeiová vrací do Prahy poněkolikáté. Právě on tu jako první prolomil před rokem hranici jedné hodiny na poloviční maratonské trati. Kdyby se mu podařilo hned při premiéře skolit dva roky starý rekord Eliuda Kiptanuie 2:05:39, byl by to přesto pro 26letého Lima senzační počin.
Zatímco pro keňské běžce je účast v Londýně pasé, o účast pod ohněm, jenž byl dnes symbolicky zažehnut v řecké Olympii, se v Praze čeká pořádná bitva. Australan Lee Troop už si užil atmosféru čtyřletého sportovního vrcholu při maratonech v Sydney, Athénách i Pekingu, a tak se pochopitelně nabízela otázka: Je pro něj motivace na čtvrtou olympiádu stejná jako ty předešlé? „Ano,“ odpověděl stručně 39letý Troop aktuálně žijící s rodinou v USA, který potřebuje zlomit hranici dvou hodin 12 minut.
Neafrický běžec se skvělým osobákem pod 2:10 by mohl být inspirací pro domácí elitu, která by rovněž ráda korunovala svou snahu nominací do Londýna. Navíc jí pro „jistotu“ v podobě ostřejšího limitu stačí čas 2:15, jedno místo je rezervováno pro pokořitele mírnějšího kritéria 2:16:30.
Šampion posledních dvou mistrovství republiky při Volkswagen maratonu Petr Pechek je se svými ambicemi spíše opatrný: „Rád bych si vylepšil osobní rekord (z loňského MČR 2:18:28 – pozn.), obhájit titul bude asi o dost těžší vzhledem k premiéře Honzy Kreisingera,“ nechal se slyšet 29letý svěřenec Jana Kervitcera. „Na áčko si myslím momentálně nemám, o béčko bych se rád pokusil. Raději bych, aby bylo trochu tepleji, ale vypadá to, že by nemělo pršet, takže to by mělo být dobré,“ prohlásil Pechek, který letos již maraton běžel a ve větru a dešti mu v Utrechtu unikla o půl minuty hranice 2:20. Další z adeptů limitu Robert Krupička svůj první pokus v Curychu vzdal po 35 km, v Praze má obhájce stříbra šanci na reparát.
Mezi ženami by byl přírůstek pro Londýn větším překvapením. Jednu olympijskou maratonkyni už sice máme, Ivanu Sekyrovou, a ta pochopitelně nestartuje, a tak je favoritkou obhájkyně titulů z minulých dvou ročníku Radka Churaňová. Jistě bude zajímavé sledovat i jak se s tratí popere letošní půlmaratonská šampionka Petra Pastorová či Ivana Martincová, s pěti zlatými z MČR nejúspěšnější startující.
Vcelku tradiční věcí při akcích PIM jsou starty známých osobností. Svou premiéru si odbude fotbalista Pavel Nedvěd, který jako druhý muž vedení Juventusu oželí oslavy v Turíně a na svůj první maraton se prý připravoval se svědomitostí profesionála. Debutantem je také spisovatel Michal Viewegh, naopak kardiochirurg Jan Pirk už je zkušeným maratóncem. Unikátem je start Aleše Tvrdého, muže, jenž poběží s transplantovaným srdcem.
Fotogalerie - Aleš Gräf, www.graf.cz