V prvním bloku jen samé postupy

V prvním bloku jen samé postupy
Aktuality
sobota 2. března 2013
Tyčkař Kudlička bude zítra v Göteborgu bojovat o medaile, do semifinále halového ME prošly obě sprinterky Čechová i Procházková. Dobře rozjel svůj sedmiboj Helcelet, po dálce osmý.

Velmi dobře zvládl svůj kvalifikační boj tyčkař Jan Kudlička. Jedinou chybu si připsal na 560 cm, zato základ 540 a především 570 (nejvýše co kdy skočil na vrcholné akci) naopak překonal napoprvé. O pět centimetrů výš, což zajišťovalo přímý postup do finále, svěřenec Boleslava Patery neskákal, protože v první skupině obsadil třetí místo a v béčku by jej tak muselo překonat šest soupeřů. "Věřím, že by to mělo stačit a že jsem zabil dvě mouchy jednou ranou, protože je to i áčko pro Moskvu," říkal po závodě Kudlička. "Mužská tyčka je podle mě nejnabitější disciplína tady, všichni olympijští medailisté, i ostatní vypadají velmi připravení - je to šílené - v Londýně stačilo na postup 550, v Helsinkách snad dokonce jen 530," kroutil hlavou finalista obou zmíněných soutěží. "Myslím, že hodně se bude skákat i zítra, na medaile bude podle mě potřeba 580 na první," uzavřel Kudlička, který věří, že na tuto výšku potenciál má, musel by ale prý zítra trefit perfektní den. Nakonec se ukázal odhad situace jako správný a český reprezentant do finále prošel z třetího místa.

Do semifinále šedesátky bezpečně prošla Kateřina Čechová, na třetím místě ve svém rozběhu k tomu přidala i skvělý čas, 7.25 je jen setinu za jejím národním rekordem z domácího šampionátu před dvěma týdny. "Věděla jsem už při běhu, že je to rychlé. Rezervy ještě cítím, start nebyl takový jako na mistrákách. Teď už můžu říct, že chci do finále, i když vím, že všechny běhají rychle. Třeba budu mít kliku," říkala po doběhu svěřenkyně Luďka Svobody, která dosáhla devátého času, ovšem šest setin od osmičky.

S potřebnou dávkou štěstí ji napodobila i reprezentační kolegyně Barbora Procházková, když mezi nejlepší šestnáct prošla s posledním časem 7.40 (o setinu), a také pro ni je rozběhový výkon druhým nejlepším v kariéře (při MČR běžela 7.33). "Jsem ráda, že je to takový čas, do 30 metrů jsem byla úplně v transu, běželo se mi skvěle," nechala se slyšet členka tréninkové skupiny Františka Ptáčníka. Procházkovou ovšem potkala i nepříjmenost, na kterou už doplatila řada sprinterů. Za cílem se dráha nečekaně zvedá, a tak sprinterka upadla a z dráhy si odnesla odřeniny. "Překvapilo mě to," přiznala.

Sedmiboj po disciplíně

Jako vždy začal mužský sedmiboj hladkou šedesátkou. České barvy hájí Adam Sebastian Helcelet a začal slušně, rychleji totiž než 7.07 rovinku uvnitř oválu letos neproběhl (7.08 ve Valencii při mezistátku, 7.10 v Praze při MČR). Svěřenec Rudolfa Černého se zařadil na dvanácté místo, nejlépe zahájil Francouz Lelièvre (6.84), největší favorit Nizozemec Sintnicolaas měl jen minimální ztrátu (6.88, což představuje 15 bodů).
V druhé disciplíně dálce se Helcelet postupně zlepšoval až k výtečným 749, což je jeho absolutní osobní rekord. Dařilo se ovšem i soupeřům, vůbec nejdále se dostal Estonec Jõeväli (7.67) a od průběžně vedoucího Sintnicolaase (7.64) jej dělily pouhé tři body. Helcelet se po druhém dílu posunul na osmou příčku.

Kvalifikační boje bez české účasti

Osm z devíti výškařek, které zdolaly 192 cm, se podívá do zítřejšího finále, přičemž hned tři skokanky prošli kvalifikací čistě. V rozbězích trojky byla nejrychlejší Portugalka Moreirová (9:01.00). Čtyři koulařky si poradily s kvalifikačním limitem, nejdále dostala 4kg náčiní Němka Schwanitzová (18.77). Jasně nejlepší byli mílaři hned v prvním rozběhu, který vyhrál Turek Özbilen (3:39.58).

Fotogalerie je zde.

Přehled výsledků českých reprezentantů

Výsledky jsou zde.

Michal Procházka, foto: graf.cz

Fotogalerie