V Šen-čenu do finále Šafránková, Maláčová a Krchová
Úterý
Plán vylepšit letošní trochu „zabrzděnou“ sezonu nevyšel překážkářce Zuzaně Begrové, vybrala si však při tom pořádný kopec smůly. Zapískání z plochy stadionu ji po startu přimělo jako kdysi Dayrona Roblese na HMS v Valencii zpomalit, dokonce i přítomní trenéři to na druhém konci slyšeli stejně. "Nebylo v silách naší závodnice dohnat ztrátu na postupová místa," uvádí webové stránky skupiny Rychlý holky, kde Bergrová trénuje. Na čtvrtkařky navíc čekal neúprosný klíč, když se z rozběhu postupovalo přímo do finále. Nakonec stačil čas 57.02, tedy o patnáct setin lepší než letos zaběhla Bergrová. Svěřenkyně Martiny Blažkové zvládla 58.16, což jí určilo konečné 15. místo. Ze třech rozběhů byla nejrychlejší vítězka toho s Bergrovou, Turkyně Karadereová (56.48).
O něco lépe dopadl Martin Stašek, jenž skončil v koulařské kvalifikaci třináctý, s 17.51 čtyři decimetry od postupu mezi nejlepší dvanáctku. Už v prvním kole poslal sedmikilové náčiní nejdále O’Dayne Richards (19.09) a Jamajčan své postavení potvrdil i v bojích o finále, kde mu chybělo jen 7 cm k dvacetimetrové hranici. Ve vyrovnaném boji o medaile se dále radovali Rus Cyrichov (19.80) a Američan Finley (19.72), jenž o bronzu rozhodl o pouhý centimetr.
Včera se rozdávala ještě jedna sada medailí, a to na desítce žen. Nejcennější kov pro sebe získala turecká vytrvalkyně Fadime Sunaová (33:11.92), která předčila dvojici Japonek Tanakaová – Išibašiová, které ztratily čtyři vteřiny a půl minuty.
Středa
Bez potíží prošla do finále kladivářek Kateřina Šafránková, jíž k tomu stačil jediný hod, kterým o 63 cm přehodila kvalifikační normu 65 metrů. Dá se však očekávat, že boj o medaile se bude odehrávat hodně vysoko, přestože jedna z letos 70metrových vrhaček, Ruska Bespalovová překvapivě vypadla. Tuto metu však z finalistek letos překonaly obě moldavské sestry Marghievovy Zalina a Marina, dvě z přemožitelek Šafránkové z Ostravy Rumunka Perieová a Polka Fidorowová a jen těsně pod ní zůstala Ruska Kondratěvová.
Hladce se dostala mezi nejlepší dvanáctku také další finalistka z ME dvaadvacetiletých, stýplařka Eva Krchová. Osmá z Ostravy si postup zajistila z třetího postupového místa ve svém rozběhu časem 9:57.37. Rychlejší byl druhý běh, v němž zvítězila Turkyně Usluová (9:47.29).
Do třetice úspěch v první fázi soutěže, byť se o něj tyčkařka Romana Maláčová musela pořádně poprat. Svou základní výšku 405 cm zvládla napoprvé, laťku o decimetr výš, což zajišťovalo přímou účast ve finále, však až napotřetí. 415 nakonec zdolalo 13 skokanek, takže 405 by Maláčové nestačilo. Velmi podobné potíže ale měla třeba i Ruska Kirjašovová (letos 450), svou základní výšku dokonce nezvládla Němka Von Eynattenová (v sezoně 430). Naopak v pohodě, na jediný skok zvládli kvalifikaci Němka Battkeová, Polka Piwowarská či Slovinka Šutejová.
Dnes se rozdělovalo bez české účasti celkem šest sad medailí. Mužskému kladivu jednoznačně dominoval Pawel Fajdek, jehož hlučný fanklub si jistě vybaví návštěvníci červencového ME v Ostravě, kde rovněž suverénně kraloval. Polák hodil tentokrát 78.14 a vyhrál by i dalšími třemi měřenými pokusy. Stříbrem udělal radost našim východním sousedům Marcel Lomnický (73.90), Slovák v závěrečných dvou sériích těsně udolal Itala Povegliana (73.39).
Na stovce se prosadili zástupci velmoci posledních sezon, Jamajky. O poznání suverénněji získala zlato Carrie Russellová, ve výtečném čase, vyrovnaném osobním rekordu 11.05 (-0.7 m/s). O desetiny zpět finišovaly Ukrajinka Stujová a Litevka Grincikaiteová.
Maličká pobaltská země získala medaili i mezi muži, to když Sakalauskas až tisíciny prohrál Jacquesem Harveym, pro Litevce znamená čas 10.14 (-0.2) národní rekord. Bronz zůstal v Číně s odstupem od vedoucího dua jej získal Su Ping-tchien.
V dálkařském sektoru vládly Rusky, pro titul univerzitní šampionky dolétla Anna Nazarovová už prvním skokem dlouhým 672 cm (+0.6). Její kolegyně Pidlužná se o stříbro úspěšně poprala Němkou Bauschkeovou (656 vs. 651).
Poslední hod centimetr od 64 m přinesl zlato mezi diskařkami Polce Žanetě Glancové. S druhým místem se musela spokojit od třetí série vedoucí Litevka Sendruiteová (62.49), kterou známe jako hostující v pražském USK. Bronz zůstal lepší z Rusek Sajkinové.
Po dvou medailích z ženské desítky se Japonci dočkali mezi muži i zlatého úspěchu. Postaral se o to Suguru Osako časem 28:42.83. Pod 29 minut se dostal i Jihoafričan Mokoka, nejnižší stupínek si vybojoval Maročan Tamri.
Výsledky jsou zde.