Václav Fišer: Loňský rok považuji za úspěšný

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Rozhovor s Václavem Fišerem, šéftrenérem ČAS o sezoně uplynulé, i té aktuální...

Považujete uplynulý rok pro českou atletiku za úspěšný?

Považuji. Úspěchy jsme zaznamenali na všech hlavních závodech loňského roku. Negativní trend od roku 1999, kdy šla výkonnost dolů, se podařilo v roce 2004 otočit a rok 2005 to potvrdil. Období 1999 a možná ještě 2000 bylo pro českou atletiku nejlepší, ale jsem spokojen za současný stav, kdy vzestup pokračuje. Z juniorských soutěží jmenujme ME juniorů, kdy jsme získali mimořádný výsledek – 3 tituly. Tři medaile máme i z ME dvaadvacítek. Na MS do 17 let vybojoval Vladislav Tuláček stříbro a obsadili jsme 4. a 6. místo. V ME do vrchu jsou naši atleti úspěšní již tradičně. Na všech hlavních soutěžích roku jsme si vedli poměrně dobře.

Nespokojen jsem naopak s MS v půlmaratonu. Startoval tam Róbert Štefko jako absolutní česká jednička a jeho 60. místo z devadesáti účastníků není příznivé. Také ME v krosu jsme obsadili ve všech čtyřech kategoriích a až na Terezu Čapkovou v juniorkách běželi naši reprezentanti špatně.

Dá se srovnat rok 2005 s olympijským rokem 2004?
Dá se srovnávat. Mistrovství světa je soutěž rovnocenná olympijským hrám. Olympiáda vyburcuje lidi, že se připravují více a lépe, takže úspěch na OH je těží, ale parametry, alespoň co se týče atletiky, jsou stejné. Startuje okolo dvou set zemí a zhruba dva tisíce atletů.

Kdo z českých reprezentantů letos zazáří nejvíce?
Jakékoliv pozitivní překvapení samozřejmě přivítám. Ale jinak se budou naše výpravy opírat nejspíše o ty, kteří zářili a sbírali body v roce 2005. Tahounem bude určitě Roman Šebrle. Věřím, že se to letos podaří Pavle Hamáčkové, která byla loni v hale pátá a venku třetí. Jarda Bába měl letos „horší rok“. Sice udělal národní rekord, ale na velkých závodech skončil pod stupni vítězů. Věra Cechlová Pospíšilová měla výbornou sezonu, takže doufám, že i letos bude tahat kaštany z ohně. Podle mých informací jsou zdraví Ptáček s Janáčkem, tak snad se vrátí a předvedou, že stále umí. Barbora Dibelková se chce letos více věnovat studiu, tam asi nemůžeme čekat zázraky. Jsem zvědavý na Barboru Špotákovou, podle mě má na ME v Göteborgu na medaili, už jen proto, že tam nebudou Kubánky. Její úspěch by pro mě byl velkým uspokojením. Jsem zvědavý na Honzu Železného, loni mu sezona nevyšla, ale může pěkně zamíchat kartami. To samé Brejchová, Formanová...nechme se překvapit.

A z juniorů?
Těžší to bude mít Remek Machura. Přechází mezi dospělé, bude se muset poprat s tím, aby se dostal na ME. A jestli se tam dostane, tak to asi zatím nebude na nějaké výraznější umístění, ale on se určitě pokusí udělat co nejlepší výsledek. Zuzka Hejnová už předváděla krásné výkony loni, letos se snad posune zase o kus dál. Můj tip je, že se na ME dostane do semifinále. Nejzkušenější z „mladých“ je Denisa Ščerbová. Loni nebyla na MS, protože dálka je velmi riziková a je hodně o štěstí a náhodě. Domácí konkurence v ženské dálce je dobrá, tak bude zajímavé sledovat, jak uspěje letos. Vladislav Tuláček bude v kouli obhajovat své vysoké ambice z loňského roku. Je to výrazný talent a je možná dále, než byl mladý Machura v jeho věku. Uvidíme, kam dojde.

Na které významnější akce se letos těšíte nejvíce? Na Moskvu?
To spíše na ME v Göteborgu. Mistrovství světa je děsně těžká soutěž. A naopak vzpomínám na minulé mistrovství Evropy v Mnichově, to mělo krásnou atmosféru. Letos jsme se byli v Göteborgu s Františkem Fojtem podívat a organizátoři jsou parádně nachystaní. Navíc na minulém ME jsme udělali dobré výsledky, tak věřím, že po čtyřech letech se bude zase dařit. A co se týče halového MS v Moskvě, je dobře že je to takhle „blízko“. V příštích letech nás čekají akce v daleké Asii.

V jakých disciplínách je česká atletika na světové špičce? A kde naopak nejvíce pokulhává?
Skoky, víceboje, vrhy – to jsou disciplíny, kde jsme schopni konkurovat Evropě i světu. Trochu slabší je podle mne dálka kluků a v mírném útlumu je ženské i mužské kladivo, ale jinak nemám do budoucna žádné obavy. Horší je to se sprinty. Od stovky nahoru... Pokusíme se více prosadit přes štafety. V bězích je trénink potřeba nasměrovat více skupinově, než individuálně.

Jste zastáncem pořádání olympijských her v Praze v roce 2016?
Ne. Není možné je u nás uspořádat. Praha je malá, Česká republika je malá. Kdo byl někdy na olympiádě, ten ví, o čem mluvím.

Pokoří i letos Jelena Isinbajevová světový rekord?
Určitě! Jsem o tom hluboce přesvědčen. Jediné, co by ji mohlo zastavit, je změna trenéra. Jelena má na výkon o 10 cm lepší, než jejích 501 cm. Ale bude nám to i nadále předkládat po jednom centimetru, aby si vydělala.
David Klempíř

Fotogalerie