Vadlejch 3. v diamantové bitvě oštěpařů

pátek 30. června 2023
Seriál Diamantové ligy se přesunul do švýcarského Lausanne. Z českého dua si vedl lépe třetí Jakub Vadlejch. Tomáš Staněk obsadil sedmé místo. Nejhodnotnější výkony padaly v běžeckých disciplínách.

Dvojnásobná česká stopa

V oštěpařském sektoru se utkali olympijský vítěz Neeraj Chopra z Indie, mistr Evropy Němec Julian Weber a stříbrný z obou závodů Jakub Vadlejch. Nejlépe zahájil Weber, který se parádně do svého náčiní opřel hned v úvodní sérii, kdy se zapíchlo na 86.20. O vedení pak přišel v pátých pokusech, kdy ho z čela sesadil Chopra, jenž zapsal 87.66. Weber se pak dokázal v samotném závěru ještě zlepšit na 87.03, ale to na indického soupeře nestačilo. Uhájil však svou pozici před Vadlejchem. Také Jakub zaznamenal svůj nejdelší pokus v závěrečné sérii, a ten měřil 86.13, čímž svěřenec Jana Železného opět potvrdil velice vysoký standard, který si letos drží.

Koulař Tomáš Staněk zaznamenal čtyři měřené pokusy. Všechny se vešly do 44 centimetrů a ten nejdelší předvedl hned úvodní sérii, kdy zapsal 20.65, což stačilo v celkovém hodnocení na sedmé místo. Ani v Lausanne nepřišel o svou neporazitelnost světový rekordman Ryan Crouser ze Spojených států. Tentokrát triumfoval vrhem na 22.29. Dvaadvacet metrů atakoval také Novozélanďan Tom Walsh. Tato meta mu odolala o jediný centimetr.

Špičkové časy na dráze

Velmi rychlý závod se strhujícím finišem byl k vidění na pětce mužů, kde si to mezi sebou rozdali v cílové rovince světový rekordman Joshua Cheptegei z Ugandy s Etiopanem Berihu Aregawim. Vítězně z něj vyšel druhý jmenovaný, jenž se časem 12:40.45 posunul na pátou příčku historických světových tabulek této disciplíny. Cheptegei proběhl cílem za 12:41.61, což je sedmý nejrychlejší čas historie. Aregawi vylepšil rekord mítinku svého předchůdce Muktara Edrise z roku 2017 o propastných čtrnáct vteřin. Pod 12:50 stlačili své časy také další Etiopané Hagos Gebrhiwet (12:49.80) a Telahun Bekele (12:49.81).

Dalším běžeckým bonbonkem byla mužská patnáctka. Na té si i přes ataky svých rivalů udržel svou letošní neporazitelnost napříč distancemi Nor Jakub Ingebrigtsen. I tentokrát měl nejsilnější závěr a vyhrál v novém rekordu mítinku 3:28.72. Z čtyři roky starého času Keňana Timothyho Cheruiyota ukrojil pět setin. Druhý Etiopan Lamecha Girma se dočkal překonání národního rekordu, na který útočil už na úterní Zlaté tretře. V Lausanne byl úspěšný, když časem 3:29.51 vylepšil národní maximum Amana Woteho z roku 2014 o čtyři desetiny. Třetí byl Brit Josh Kerr ve svém nejrychlejším sezónním čase 3:29.64.

Nizozemka Femke Bol letos zatím ženské čtvrtce překážek jasně dominuje. Ani Lausanne nebylo výjimkou, když potřetí za sebou předvedla čas pod 53 vteřin. Po vítězstvích ve Florencii a Oslu ovládla také další zastávku Diamantovky, kterou ozdobila novým rekordem mítinku 52.76. Vlastní výkon z minulého roku srazila o 19 setin. Druhá Finka Viivi Lehikoinen na ni ztratila téměř dvě vteřiny (54.67).

Světové výkony pro Olyslagers a Moon

Ve výškařském klání, které se uskutečnilo v ulicích Lausanne, zvítězila Australanka Nicola Olyslagers, která úspěšným skokem na 202 centimetrech vyrovnala vlastní kontinentální rekord z olympiády v Tokiu a také se vyhoupla do čela letošních světových tabulek před Ukrajinku Yaroslavu Mahuchikh, která se tentokrát musela spokojit s třetím místem za 197. Dostala se před ni totiž ještě její krajanka Iryna Gerashchenko. Ta si výkonem rovné dva metry vyrovnala osobák.

Hodnota letošního nejlepšího světového výkonu se měnila také v tyčkařském sektoru. Jeho držitelka ovšem zůstává stejná. Je jí Američanka Katie Moon, která vylepšila vlastní zápis z úvodního mítinku letošní DL v Doha o jeden centimetr na 481. Spokojena mohla být i druhá Finka Wilma Murto za 477.

Úspěšný závodní večer pro Ta Lou

Nejrychlejší žena letošní světové stovky Marie Josée Ta Lou z Pobřeží Slonoviny potvrdila svou pozici i při zastávce Diamantové ligy ve Švýcarsku, když byla s přehledem nejrychlejší z celého startovního pole v čase 10.88. Jednalo se už o její šesté vítězství ve finálovém závodě v řadě. Na Diamantovce kralovala potřetí za sebou. Nejbližší závodnicí v cíli jí byla Britka Daryll Neita za 11.07.

Ta Lou nesměla chybět ani sestavě Pobřeží Slonoviny pro štafetu na 4x100 metrů. Ta si doběhla pro suverénní vítězství v novém rekordu mítinku 42.23. O tento primát připravily domácí reprezentaci, která zde byla před pěti lety o šest setin pomalejší. Sprinterky z této západoafrické země se zároveň mohly radovat z nového historického maxima své domoviny a za kontinentálním rekordem Nigérie z loňského roku zaostaly jen o 13 setin.

Stýplařský rekord mítinku i překvapivá vítězství

Keňská stýplařská světová rekordmanka Beatrice Chepkoech se začíná vracet do někdejší formy. V závěrečném okruhu závodu žen na 3000 metrů překážek za sebou nechala i vedoucí ženu světových tabulek Etiopanku Sembo Almayew (9:06.82) a zvítězila v novém rekordu mítinku 9:05.98. Osm let staré maximum tohoto podniku krajanky Virginie Nyambura srazila o více než deset vteřin.

Osmistovka žen měla dvě velké favoritky, ale jejich souboj byl až překvapivě jednoznačný. Úspěšnější v něm byla Keňanka Mary Moraa, která zvítězila ve svém sezónním maximu 1:57.43 a vedoucí ženu letošních světových tabulek Britku Keely Hodgkinson za sebou nechala téměř o vteřinu. Ta proběhla cílem za 1:58.37. Třetí byla Jamajčanka Natoya Goule (1:58.90).

Na stovce s překážkami bojovala o vítězství stejná trojice závodnic jako na Zlaté tretře v Ostravě. Vítězka byla stejná. Portoričanka Jasmine Camacho-Quinn se do cíle předklonila první v čase 12.40, což je s ohledem na protivítr -1.4 m/s opravdu vynikající výkon. Nigerijka Tobi Amusan (12.47) s Američankou Tiou Jones (12.51) si pořadí oproti Tretře vyměnily.

V oštěpu žen vedla od první série pokusem dlouhým 63.34 Japonka Haruka Kitaguchi. Už se zdálo, že svěřenkyně trenéra Davida Sekeráka získá druhé vítězství na Diamantové lize v řadě, ale v páté sérii se před ni dostala Australanka Mackenzie Little, která se zaskvěla novým osobním rekordem 65.70, kterým se posunula na druhé místo letošních průběžných světových statistik. Třetí skončila Lotyška Lina Muze za 62.58.

Sprinteři na dvoustovce se museli popasovat s poměrně nepříjemným protivětrem o hodnotě -1.4 m/s. Přesto vítězný Botswaňan Letsile Tebogo útočil na dvacetivteřinovou hranici, za kterou zaostal časem 20.01 jen velmi těsně.

Řecký olympijský šampion Miltiadis Tentoglou musel podruhé za sebou na mítinku Diamantové ligy zkousnout porážku. Přemožitelem se mu stal LaQuan Nairn z Baham, jenž dolétl na 811 centimetrů, zatímco Tentoglou zapsal nejlépe 807.

O vítězi mužské stodesítky musela rozhodnout až cílová fotografie. Ta přisoudila premiérový diamantový primát Japonci Shunzuke Izumiyaovi (13.22) před domácím Jasonem Josephem (13.23).