Vadlejch čtvrtý v Gatesheadu

úterý 13. července 2021
Diamantová liga pokračovala v britském Gatesheadu. Jediným českým zástupcem byl oštěpař Jakub Vadlejch, který obsadil čtvrté místo.

Jakub Vadlejch zahájil soutěž hodem na 77.41. V druhé sérii se pak zlepšil na 80.85. Následně zapsal 79.14. Ve čtvrtých pokusech přidal další osmdesátimetrový pokus, ale výkon 80.22 zlepšení neznamenal. Po křížku v pátém pokusu bylo jasné, že mu finálová série unikne. K účasti v ní mu chybělo 22 centimetrů a z Velké Británie si odveze čtvrté místo. Jasné prvenství si připsal Němec Johannes Vetter, jenž předvedl nejdelší pokus právě ve finálové sérii, kdy se jeho oštěp zapíchl na 85.25. Druhé místo obsadil jeho krajan Julian Weber, který měl ve finále delší pokus (77.16) než někdejší olympijský šampion z Trinidadu a Tobaga Keshorn Walcott (76.74). V předešlém průběhu soutěže měl lepší výkon Walcott (82.81), zatímco Weberův nejdelší pokus měřil 81.07.

Na dráze byl jednoznačným vrcholem závod mužů na 3000 metrů. Španěl Mohamed Katir opět ukázal, že se nachází v životní formě, když zvítězil v novém rekordu mítinku 7:27.64 a sesadil tak po dvaadvaceti letech z této statistiky Etiopana Haile Gebrsellasieho, jehož maximum vylepšil o 2.06 vteřiny. Ještě o rok starší byl španělský národní rekord Isaaca Viciosa. I ten byl překonán, a to konkrétně o 1.7 vteřiny. Katir se zařadil na třetí příčku historických evropských tabulek za Belgičana Mohammeda Mourhita a Jakoba Ingebrigtsena a v letošních průběžných statistikách je druhý za Etiopanem Yomifem Kejelchou. Druhý Australan Stewart McSweyne ztratil časem 7:28.94 jen 92 setin na vlastní kontinentální rekord.

Potřetí za sebou v krátkém sledu svedly duel o vítězství na čtvrtce překážek Nizozemka Femke Bolová a Američanka Shamier Littleová. I do třetice byla úspěšnější Bolová a tentokrát bylo její prvenství mnohem jednoznačnější než v předešlých dvou případech. Triumfovala v čase 53.24, zatímco Littleová se musela opět spokojit s druhým místem za 54.53. Třetí byla Jamajčanka Javianne Russellová (54.66).

Svůj letošní první diamantový primát si připsal leader světových tabulek v trojskoku Pedro Pablo Pichardo. Portugalec doskákal na 17.50 a jelikož tohoto výkonu dosáhl v závěrečné finálové sérii, nebylo o vítězi pochyb. Naopak pořadí se prohodilo na dalších dvou pozicích. Pichardův reprezentační kolega Tiago Pereira si sice vylepšil osobní rekord na 17.11, ale v závěrečném finále doskákal pouze na 16.46, zatímco Ital Tobia Bocchi zapsal 16.60. Ten jinak zaznamenal nejdelší pokus 17.04.

Vedoucí muž letošních světových statistik potvrdil papírové předpoklady i na stovce. Byl jím Američan Trayvon Brommel, jenž jako jediný z celého startovního pole stlačil svůj čas pod deset vteřin. Jeho vítězný čas měl hodnotu 9.98. Za ním dosprintovala dvojice Britů Chijindu Ujah (10.10) a Zharnel Hughes (10.13).

Američanka Kate Graceová naplno prodává svou životní formu a v Gatesheadu ukázala, že si umí skvěle poradí i výrazně delší distancí, než je jí oblíbená osmistovka. V závodě na jednu míli totiž zaběhla letošní nejlepší světový výkon 4:27.20. Dosavadní zápis krajanky Amandy Ecclestonové vylepšila téměř o tři vteřiny. Za ní doběhly Britka Katie Showdenová (4:28.04) a další reprezentantka Spojených států Helen Schlachtenhaufenová (4:28.13). O vítězi závodu mužů rozhodovala jediná setina. Právě o tu byl rychlejší vítězný Elliot Giles (3:52.49) před Jakem Heywardem (3:52.50). Třetí byl Archie Davis za 3:54.27.

Na ženské dvoustovce byla nejrychlejší Jamajčanka Elaine Thompson-Herahová, když prolétla trať v čase 22.43. Těsný souboj o druhé místo vyzněl lépe pro Britku Jodie Williamsovou (22.60) před Nigerijkou Blessing Okagbareovou (22.61).

Stodesítku překážek opanovali Jamajčané. Zvítězil Ronald Levy v čase 13.22 před Omarem McLeodem (13.42). Třetí byla domácí hvězda Andy Pozzi za 13.45. Britští příznivci se dočkali výhry na stovce překážek žen, kde byla nejrychlejší Cindy Semberová za 12.69. Další pomyslné medailové příčky obsadily Američanka Payton Chadwicková (12.75) a Nizozemka Nadine Visserová (12.78).

Ve výškařském sektoru se dokázali jen dva borci přenést přes laťku o hodnotě 225 centimetrů. Někdejší mistr světa Donald Thomas z Baham byl úspěšný hned napoprvé a díky tomu zvítězil. Ital Marco Fassinotti potřeboval pokusy dva, což ho posunulo na stříbrnou pozici.

Nejrychlejší finiš na osmistovce mužů měl Američan Isaiah Harris a mohl se tak radovat z vítězství v čase 1:44.76. Pod 1:45 stlačil svůj čas i druhý Keňan Wyclife Kinyamal (1:44.91). Totéž už se nepodařilo třetímu Australanovi Peteru Bolovi (1:45.22).

Na poloviční distanci žen vyhrála Jamajčanka Stephanie-Ann McPhersonová v čase 50.44 před Britkou Jodie Williamsovou (50.94) a Nizozemkou Lieke Klaverovou (51.54).

Soutěž tyčkařek ovládla Američanka Sandi Morrisová za úspěšně překonaných 476 centimetrů. Druhá Britka Holly Bradshawová zvládla o pět centimetrů méně. Třetí skončila Finka Wilma Murtová za 461.

Ženské dálkařské klání patřilo Ukrajince Maryně Bekh-Romančukové, která měla na svědomí nejdelší pokus soutěže 677 centimetrů i finále (667). Naopak z nového systému tentokrát vytěžila Němka Malaika Mihambová, když skočila svůj nejdelší pokus právě v závěrečné sérii (665), zatímco do té doby druhá Španělka Fatima Diamová (667) skočila jen 646 a byla odsunuta na třetí pozici.

Na programu byly také štafety na 4x100 metrů. V té mužské zaběhli letošní nejrychlejší světový čas sezóny 38.27 Britové, kteří o dvě setiny porazili Kanadu (38.29. Třetí byli Nizozemci za 38.49. Mezi ženami zvítězily sprinterky z Nizozemska (42.84) před výběry Velké Británie (42.92) a All Stars (43.45).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jan Kucharčík