Vadlejch druhý, stoprocentní Němci

pátek 9. srpna 2019
V polské Bydhošti odstartovala nejvyšší skupina evropského šampionátu družstev. Obě dnešní "finále" ovládli němečtí reprezentanti, kteří tak založili na obhajobu prvenství z Lille. V oštěpu byl za Weberem druhý Jakub Vadlejch, především díky němu českému týmu patří zatím čtvrté místo. V kvalifikacích sprintů uspěla šestice jeho kolegů, na čtvrtce překážek byla Zuzana Hejnová byla vůbec nejrychlejší, Vít Müller druhý.

Vysoký jedenáctibodový zisk za druhé místo připsal pro tým oštěpař Jakub Vadlejch, s délkou výkonu však kvůli nepovedené technice nemohl být spokojen. V prvních dvou sériích hodil 79.88 a 79.07, ve třetí se dostal lehce za 80 metrů, ale pokus přešlápl, stejně jako nejméně povedený poslední. Ani soupeřům se však nedařilo, s výjimkou Juliana Webera, který závod suverénně opanoval. Němec by zvítězil všemi čtyřmi pokusy, přičemž tím nejdeleším z úvodu 86.86 si vylepšil letošní maximum. K potěše větší části zaplněné hlavní tribuny vybojoval třetí místo domácí Krukowski (79.54).

Výtečný výkon podal Vít Müller v rozběhu 400 m překážek a v cíli neskrýval nadšení. Nad jeho síly byl pouze naprosto suverénní domácí Pavel Dobek, jenž zaběhl 48.80. Svěřenec Jiřího Kmínka za ním v závěru hájil druhé místo v běhu a úspěšně. Časem 49.62 zůstal pouhé tři setiny za svým osobním rekordem z Brna a postoupil z druhé příčky i celkově.

Zuzana Hejnová na čtvrtce s překážkami ve svém běhu z vnitřní (druhé) dráhy vedla, po kolizi na předposlední překážce však musela ještě o prvenství zabojovat. Zvládla to však zkušeně a Polku Linkiewiczovou předčila o 14 setin. Čas 55.80 "Dračice" Dany Jandové pak nepokořila ani vítězka druhého rozběhu a tak česká rekordmanka postupuje z prvního místa do zítřejšího finále.

Výborně si v rozběhu stovky počínala Klára Seidlová, když od startu (reakce 0.167) držela postupovou pozici a nakonec třetí místo před dotírající Italkou udržela. Čas 11.46 je výborný, letos svěřenkyně Jakuba Uhra běžela jen dvakrát lépe. Pole sprinterek bylo dnes velmi vyrovnané, rozdíl výkonů čtvrté a osmé byl méně než desetina, odskočila jen nejlepší trojice, Italka Neitaová (11.19), Francouzka Zahiová (11.20) a Polka Swobodová, která dosáhla navzdory reakci 0.269 solidního času (11.23).

Velice vyrovnané byly rozběhy dvoustovek. Tedy až na Brita Kiltyho, který v prvním běhu od všech odskočil časem 20.72. Všech ostatních pět přímo postupujících se však vešlo do rozmezí 7 setin (20.82 až 20.89). Svěřenec Dalibora Kupky Pavel Maslák, který se letos na tuto distanci zaměřuje, v druhém rozběhu podlehl pouze Italu Desaluovi (20.86), když o pět tisícin předčil Němce Müllera - oba jinak zapsali čas 20.89.

Lada Vondrová v rozběhu hladké čtyřstovky nepředvedla ani zdaleka superčas z Brna, ani to ale nebylo třeba. Svěřenkyně Jaroslava Jóna si mohla v cílové rovince dovolit kontrolovat třetí pozici zajišťující přímý postup, přičemž čas byl šestý nejrychlejší. K radosti domácích byla vítězkou jejího běhu Polka Swiety-Erseticová (52.32), která pak předčila i nejlepší trojici z druhého běhu. Ten vyhrála zrychlením v závěru Švýcarka Sprungerová (52.57) před Francouzkou Sananesovou (52.64) a Ukrajinkou Klimjukovou (52.66).

Menší drama prožil Jan Veleba v rozběhu stovky. Špatně slyšel výstřel (reakce 0.23) a proti soupeřům ztratil hned na startu až desetinu. "Snažil jsem se ale zachovat klidnou hlavu a stáhnout ztrátu, bohužel jsem se na přímý postup nedostal," litoval. Naštěstí ho chyba nemusela mrzet, v druhém rozběhu se našli (navzdory příznivějšímu větru v zádech: 1.6 vs. 0.5) jen čtyři soupeři rychlejší než jeho čas 10.51 a z osmé příčky tak Veli prošel do finále. Vítězi běhů a jasně lepší než zbytek pole byli Francouz Vicaut (10.07) a Ital Jacobs (10.09).

Diskařce Elišce Staňkové se závod v Bydhošti nevydařil. Na úvod založila rovnými 54 metry, ve zbývajících dvou pokusech se však již nedokázala zlepšit a brala pro tým 4 body za deváté místo. Přitom třeba páté místo bylo teoreticky dosažitelné, metry potřebné na tento výsledek předvedla Eliška letos pětkrát, naposledy při MČR před dvěma týdny. Na druhou stranu ani letos 60metrové soupeřky neházely daleko, přes tuto metu se dostaly jen jasná favoritka Claudine Vitaová z Německa (61.09) a Mélina Robert-Michonová (60.61). Jediná, kdo si z dvanáctky vylepšila letošňák, pak byla na třetím místě Řekyně Anagnostopuluová (59.02).

Jedno místo od postupu byl na hladké čtvrtce Patrik Šorm, obsadil tak celkové deváté místo. Do cílové rovinky vbíhal někde na třetí, čtvrté příčce, v samotném závěru mu však došly síly více než soupeřům a skončil pátý. A protože byl jeho běh pomalejší, postoupil jen čtvrtý Švéd, který si vylepšil o setinu osobák (47.16), Patrik byl o 12 setin pomalejší (47.28). Už v rozběhu byl k vidění čas pod 46 vteřin, postaral se o něj Ital Re (45.86).

O místo lépe než proti papírovým předpokladům, které ji stavěly na předposlední příčku, si počínala na stovce překážek Lucie Koudelová. Ve svém běhu byla sice až šestá, přesto bojovala o celkovou devátou příčku. O devět tisícin nakonec prohrála, ale v čase 13.62 přispěje družstvu 3 body. V jejim závodě byly nejrychlejší dvě soupeřky, Italka Bogliolová (12.83) a Polka Koleczeková (12.85).

Pro bod zaběhl na stodesítce překážek vícebojař Jiří Sýkora, když časem 14.16 zaostal jen o 4 setiny za svým osobním rekordem z republikového šampionátu v Brně. Vítězové rozběhů, Španěl Ortega a Francouz Martinot-Lagarde, dosáhli shodného času - 13.39.

Stejně jako Jirka dopadla i na dvoustovce Marcela Pírková. Ta ve vnější dráze soupeřky nechytla a i když v závěru stahovala, neporazila ani jednu a ve srovnání běhu nakonec obsadila poslední 12. místo (24.00). Vítězky běhů předvedly výtečné časy, Švýcarka Kambunjiová 23.04, Britka Williamsová dokonce 22.97.

Páteční program orámovaly doplňkové disciplíny. Na úvod to byly stovky, které ovládli Francouz Lemaitre (10.31) a Orlann Ombissa-Dzangueová (11.39), Nikola Bendová dosáhla v součtu dvou běhů třetího času (11.63). Tečku pak zase učinila smíšená štafeta 4x400 m, ovládla ji národním rekordu 3:19.40 britská sestava Baker, Liverpoolová, Turnerová, Knibbs.

Michal Procházka, foto: ČAS - Aleš Gräf