Vadlejch druhý v diamantovém finále

čtvrtek 8. září 2022
V Curychu proběhl druhý soutěžní den finále Diamantové ligy. Českou atletiku reprezentovalo oštěpařské duo Jakub Vadlejch a Barbora Špotáková.

Jakub Vadlejch chtěl navázat na své diamantové primáty z let 2016 a 2017 a korunovat tak úspěšnou sezónu. Svěřenec Jana Železného zahájil pokusem na 84.15, čímž se dostal do vedení. Hned v dalším pokusu se zlepšil na rovných 86 metrů, ale záhy se blýskl také indický olympijský šampion Neeraj Chopra, a to hodem na 88.44. Jak se později ukázalo, jednalo se o pokus vítězný. Jakub se ještě dokázal v páté sérii zlepšit na 86.94, ale na další trofej nedosáhl. Z ní se mohl poprvé v kariéře radovat Chopra.

Barbora Špotáková je dokonce pětinásobnou vítězkou Diamantové ligy. Letos se jí ovšem v Curychu nepodařilo přehodit šedesát metrů. Její nejdelší pokus byl z třetí série a měřil 59.08. V celkovém hodnocení tak obsadila páté místo. Životní formu potvrdila vedoucí žena světových tabulek Američanka Kara Winger, která zvítězila díky výkonu 64.98 před Australankou Kelsey-Lee Barber (63.72) a svěřenkyní kouče Davida Sekeráka Harukou Kitaguchi (63.56).

Nigerijka Tobi Amusan prožívá neskutečnou sezónu. Stala se mistryní světa, překonala světový rekord a nyní obhájila celkové vítězství v Diamantové lize. To navíc ozdobila novým rekordem mítinku 12.29. Z dvaadvacet let starého zápisu legendární Američanky Gail Devers ukrojila rovnou desetinu. Dobrou formu potvrdily také další dvě pomyslné medailistky Tia Jones ze Spojených států (12.40) a Britany Anderson z Jamajky (12.42). Na mužské stodesítce překážek zvítězil Grant Holloway v čase 13.02, když uhájil vedení před mohutně dotahujícím Jamajčanem Rasheedem Broadbellem (13.06).

Čtvrtka žen skončila triumfem závodnic z Dominikánské republiky. Vítězná Marileidy Paulino se navíc blýskla vůbec nejrychlejším světovým časem od MS v Dauhá 2019. Stala se totiž teprve dvanáctou čtvrtkařkou, která dokázala stlačit svůj čas pod 49 vteřin. Svůj první diamantový primát brala v čase 48.99, kterým zaostala jen o 13 setin za rekordem mítinku Jarmily Kratochvílové z roku 1982. Pod padesát vteřin se dostaly ještě její krajanka Fiordaliza Cofil (49.93) a Sada Williams z Barbadosu (49.98).

V závodě můžu na 400 metrů se ze svého třetího celkového vítězství v Diamantové lize radoval Grenaďan Kirani James, přičemž svou první trofej získal už před jedenácti lety. Tu letošní si zajistil díky času 44.26 před americkou dvojicí Bryce Deadmon (44.47) a Vernon Norwood (44.66). Už v béčkovém běhu, který proběhl v předprogramu zaběhl skvělý čas 44.39 Jihoafričan Wayde van Niekerk.

Keňanka Faith Kipyegon dokázala, že je v současnosti nejlepší světovou mílařkou. Celý závod na 1500 metrů v podstatě odtáhla, jelikož běžkyně vůbec neakceptovaly tempo vodičky a nejvíce sil měla i v závěrečném finiši, kde si doběhla pro svou třetí diamantovou trofej v čase 4:00.44. To Jakobu Ingebrigtsenovi zatím primát v Diamantové lize chyběl. Letos se ho už v Curychu dočkal, když ve finiši odpáral vítěze posledních čtyř ročníků Keňana Timothy Cheruiyota (3:30.27) a zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 3:29.02.

Švédský tyčkařský fenomén Armand Duplantis byl na předešlé zastávce Diamantové ligy v Bruselu letos poprvé poražen, nicméně při diamantovém finále se vrátil na vítěznou vlnu a podařilo se mu to ve velkém stylu, když o jeden centimetr vylepšil svůj rekord mítinku z loňského roku na 607 centimetrů a nyní je už dvojnásobným vítězem Diamantové ligy. Pokusy o překonání světového rekordu se tentokrát nekonaly.

Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce okusila před několika dny v Bruselu letos vůbec poprvé hořkost porážky, když se jí přemožitelkou stala její krajanka Shericka Jackson. V Curychu už byla opět jasně nejrychlejší. Rovinku prolétla ve vyrovnaném rekordu mítinku 10.65. Právě takovým časem loni triumfovala Elaine Thompson-Herah. Pro Fraser-Pryce se jedná už o čtvrtý diamantový titul na stovce. K tomu má ještě ve své sbírce jeden na dvojnásobné trati. Shericka Jackson chtěla útočit v Curychu na sprinterský double, na stovce se ale musela spokojit s druhým místem za 10.81. Třetí byla Marie Joseé Ta Lou z Pobřeží Slonoviny (10.91). Mužská stovka zůstala tentokrát trošku v pozadí. Američan Trayvon Bromell se jako jediný dostal pod deset vteřin a díky času 9.94 se stal vítězem finále.

Shericka Jackson se dočkala vítězství na dvojnásobné trati, kde přímo deklasovala zbytek startovního pole v čase 21.80. Ještě kvalitnějšího výkonu dosáhl vítěz mužské dvoustovky Noah Lyles, který zvládl zatáčku s rovinkou ve vynikajícím čase 19.51, čímž o patnáct setin vylepšil deset let starý rekord mítinku Usaina Bolta. Pro Lylese se jednalo už o letošní dvanáctou dvoustovku pod dvacet vteřin. Doma už má nyní pět diamantových trofejí. Z toho jsou čtyři z dvoustovky a jednu má ze stovky, když v roce 2019 ovládl obě distance v rámci tohoto seriálu.

Velkým lákadlem finálového večera byly závody na 400 metrů překážek. Tomu mužskému jasně dominoval Brazilec Alison dos Santos, jenž počtvrté v kariéře pokořil hranici 47 vteřin. První diamant získal díky času 46.98 a na tři roky starý rekord mítinku Karstena Warholma ztratil jen šest setin. Podobně suverénní byla v závodě žen Nizozemka Femke Bol. K úspěšné obhajobě jí stačil čas 53.03.

Soutěž trojskokanek patřila očekávané favoritce, kterou byla suverénka této disciplíny Yulimar Rojas, která obhájila prvenství z loňského finále výkonem 15.28. Žádná jiná závodnice patnáct metrů nezdolala. Velmi blízko k tomu ovšem měla druhá Ukrajinka Maryna Bekh-Romanchuk (14.96). Třetí byla Jamajčanka Shanieka Ricketts (14.85). Mezi trojskokany se díky novému osobnímu rekordu 17.70 stal vítězem Kubánec Andy Díaz před dvojnásobným vítězem Diamantovky Pedrem Pablem Pichardem z Portugalska (17.63) a dalším Kubáncem Jordanem Díazem Fortunem (17.60).

Oba diamanty z osmistovky putují do Keni. V závodě mužů se o jeho zisk postaral světový šampion Emmanuel Korir, který se na cílové šachovnici dostal před Kanaďana Marca Aropa a vyhrál v letošním nejlepším světovém výkonu 1:43.26. Arop se do cíle předklonil o dvanáct setin později (1:43.38). Také doběh ženské půlky byl velmi dramatický a nejlepší finiš měla Mary Moraa, která se stala první Keňankou od roku 2015, která vyhrála finále Diamantové ligy, a to v čase 1:57.63. Druhá Jamajčanka Natoya Goule na ni v cíli ztratila jen 22 setin (1:57.85).

V diskařském kruhu zopakovala rok starý triumf Američanka Valarie Allman a stačil jí k tomu hod na 67.77. Druhá Chorvatka Sandra Perkovič nezaostala příliš (67.31), na svou sedmou diamantovou trofej si však musí minimálně rok počkat. Mezi muži získal ve třiadvaceti letech svůj první titul šampiona tohoto seriálu Slovinec Kristjan Čeh za 67.10.

Výškaři předvedli při včerejším klání na curyšském náměstí dramatickou podívanou. Oproti tomu stejná disciplína žen měla mnohem jednoznačnější průběh. Naprosto suverénním vystoupením si svou první diamantovou trofej vyskákala Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh, když se úspěšně přenesla přes 203 centimetrů. Její nejbližší soupeřky skončily už o devět centimetrů níže.

Souboj stýplařek se rozhodoval v cílové rovince, kde měla výrazně lepší přechod poslední překážky Etiopanka Werkuha Getachew, která právě díky tomu zvítězila v čase 9:03.57 před Winfred Yavi z Bahrajnu (9:04.47). V závodě mužů se na šestý pokus dočkal vítězství ve finále Diamantové ligy favorizovaný Maročan Soufiane El Bakkali, jenž si naprosto kontrolovaně doběhl pro prvenství v čase 8:07.67.

Srbská dálkařka Ivana Vuleta si zajistila svůj čtvrtý diamantový primát hned v úvodní sérii, kde dolétla na 697 centimetrů, na což žádná z jejích soupeřek nedokázala odpovědět. Řek Miltiadis Tentoglou pro změnu předvedl nejdelší pokus až v samotném závěru, kdy zapsal 842 centimetrů a mohl se těšit z prvního diamantu.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová