Vadlejch druhý v Lausanne
Jakub Vadlejch si i po evropském šampionátu drží skvělou formu. V Lausanne předvedl velmi kvalitní sérii, když zaznamenal hned čtyři pokusy přes 84 čtyři metrů. Ten nejdelší byl z pátých pokusů, kdy se jeho náčiní zapíchlo na 85.88, a to stačilo na druhé místo. Hned v úvodí sérii se totiž parádně trefil indický olympijský šampion Neeraj Chopra, který poslal svůj oštěp až na 89.08 a jasně zvítězil. Poslední finálový pokus si hodil také Američan Curtis Thompson, jenž obsadil třetí příčku za 83.72. „Čtyři hody přes 84 metrů pět dní po finále mistrovství Evropy, to je skvělé. Lhal bych, kdybych řekl, že nejsem unavený, takže jsem za dnešek hrozně rád. Neeraj byl dnes extrémně odpočatý. Měsíc nezávodil, tak měl trošičku navrch,“ zhodnotil svěřenec Jana Železného.
Už v předvečer hlavního programu se uskutečnila na pobřeží Ženevského jezera soutěž tyčkařů, jejímž jasným vládcem nebyl nikdo jiný než světový rekordman Armand Duplantis. Ten se napotřetí přenesl přes 610 centimetrů, čímž vylepšil rekord mítinku. Vlastní zápis z roku 2020 posunul o tři centimetry. Dále pak už v soutěži nepokračoval. Ženy už závodily na stadionu a diamantové prvenství si domů odvezla Slovinka Tina Šutej za 470 centimetrů zdolaných na druhý pokus.
Femke Bol měla na mistrovství Evropy v Mnichově nabitý program, ale na jejím startu v Lausanne to nebylo vůbec znát, když jasně dominovala čtvrtce překážek v čase 52.95, což je výkon, kterým o jednu desetinu srazila svůj rekord mítinku z minulého roku. S téměř vteřinovým odstupem za ní finišovala Jamajčanka Janieve Russell (53.92). Závod mužů na 400 metrů překážek nebyl diamantový, nicméně vítězný Američan Khalifah Rosser se prezentoval velmi kvalitním časem 47.68.
Nor Jakob Ingebrigtsen byl neohroženým králem mistrovství Evropy v Mnichově, nicméně předtím na světovém šampionátu v Eugene se musel spokojit se stříbrem, a tak chtěl v Lausanne ukázat, že je současnou mílařskou světovou jedničkou. Výsledkem bylo prvenství v letošním nejlepším světovém výkonu 3:29.05. Pod 3:30 se dostal i druhý Keňan Abel Kipsang (3:29.93). Naopak těsně tato hranice odolala třetímu Stewartovi McSweynovi z Austrálie (3:30.18).
O vítězce závodu žen na 3000 metrů rozhodla jediná setina, která nakonec přeci jen hovořila ve prospěch favorizované Burunďanky Francine Niyonsaba, která měla hlubší předklon než Američanka Alicia Monson. Ta byla naopak velmi příjemným překvapením. Niyonsaba vylepšila časem 8:26.80 o více než pět vteřin historické maximum mítinku, které držela od roku 2016 Etiopanka Genzebe Dibaba. Spokojena však mohla být i druhá Monson, pro níž je výkon 8:26.81 velkým osobákem. Třetí byla Keňanka Beatrice Chebet za 8:27.14.
Rekord mítinku neodolal ani na stovce překážek. Jeho novou autorkou se stala portorická olympijská vítězka Jasmine Camacho-Quinn, která překonala dvacet let staré maximum Američanky Gail Devers časem 12.34 o šest setin a vrátila porážku z MS v Eugene čerstvé světové rekordmance Tobi Amusan, která byla tentokrát druhá za 12.45. Třetí skončila díky novému osobáku 12.47 Tia Jones ze Spojených států amerických.
V trojskokanském sektoru opět proběhla one woman show v podání venezuelského fenoménu této disciplíny Yulimar Rojas. Ta v Lausanne doskákala na 15.32 a opět soutěži naprosto dominovala. Druhá Jamajčanka Shanieka Ricketts se na ni dívala z uctivé vzdálenosti, když zapsala nejlépe 14.64. Třetí příčku si vyskákala Ukrajinka Maryna Bekh-Romanchuk za 14.31.
Mužský trojskok byl jednoznačnou záležitostí kubánských borců, kteří obsadili první tři pozice. Nutno dodat, že Andy Díaz a Jordan Díaz Fortun mění svá občanství, a proto také chyběli na nedávném mistrovství světa v Eugene. V Lausanne doskákal nejdále Andy Díaz, jenž bral diamantový primát za 17.67. Druhý skončil díky novému osobáku 17.50 Lazáro Martínez. Jordan Díaz Fortun byl třetí za 17.44.
Dalším špičkovým časem se prezentoval na dvoustovce mužů Američan Noah Lyles, jenž si s tratí poradil vítězně v čase 19.56 a nadále si tak drží nebývale vysoký standard svých výkonů. Zdatně mu však sekundoval jeho krajan Michael Norman, který měl vynikající start, a tím položil základ k vylepšení svého sezónního maxima na 19.76. Pod dvacet vteřin se dostal ještě třetí Jareem Richards z Trinidadu a Tobaga (19.95).
Koulařský světový rekordman Ryan Crouser našel poprvé od halového mistrovství světa v Bělehradě přemožitele. Letos ještě pod otevřeným nebem neprohrál, ale to se v Lausanne změnilo. Zde totiž vládl jeho reprezentační parťák Joe Kovacs, a to velmi přesvědčivým způsobem, když zapsal 22.65. Crouser vrhl nejdále na 22.05. Povedený závod prožil třetí Novozélanďan Jacko Gill (21.70).
Na stodesítce překážek byl nejrychlejší čerstvý vítěz her Commonwealthu Jamajčan Rasheed Broadbell, jenž prolétl rovinku s ploty v osobním rekordu 12.99 a nechal za sebou dvojici favorizovaných Američanů Treye Cunninghama (13.10) a Granta Hollowaye (13.11).
Ženská stovka proběhla nakonec bez původně avizované Shelly-Ann Fraser-Pryce. Pro předčasný start byla diskvalifikována další hvězdná Jamajčanka Elaine Thompson-Herah. Jedinou zástupkyní této sprinterské velmoci tak byla Shericka Jackson. Vítězství se ovšem nedočkala. Její čas 10.88 stačil na druhé místo. O setinu rychlejší totiž byla Američanka Aleia Hobbs (10.87). Jako třetí dosprintovala Marie-Josée Ta Lou z Pobřeží slonoviny (10.89).
Napínavý duel svedly na ženské čtvrtce medailistky z nedávného světového šampionátu v Eugene. I tentokrát byla úspěšnější Marileidy Paulino, když proťala pomyslnou cílovou pásku v čase 49.87. Sada Williams z Barbadosu však nezaostala příliš zpět, konkrétně o sedm setin, a i ona se tak dostala pod padesát vteřin (49.94). K této metě se pomalu blíží také další zástupkyně dominikánské čtvrtkařské školy Fiordaliza Cofil (50.13).
Ani ženská půlka nebyla diamantovou disciplínou, ale časy nabídla parádní. V novém osobáku 1:57.84 vyhrála Francouzka Rénelle Lamote. Z nového kariérního maxima 1:58.09 se mohla těšit i Američanka Allie Wilson. Třetí byla za rovných 1:59 zkušená Britka Jemma Reekie.
V závodě mužů na 3000 metrů překážek si doběhl pro suverénní triumf olympijský vítěz a mistr světa Soufiane El Bakkali. Časem 8:02.45 zaostal jen těsně za rekordem mítinku a ostatním soupeřům nadělil téměř deset vteřin. Druhý Etiopan Hailemariyam Amare proběhl cílem za 8:12.07.