Vadlejch druhý v Paříži ve vyrovnaném PB

sobota 1. července 2017
Hned čtyři čeští atleti startovali na mítinku Diamantové ligy v Paříži. Nejlépe se dařilo oštěpaři Jakubu Vadlejchovi, který si vyrovnal osobní rekord a bral druhé místo.

Z Paříže určitě odjede spokojen oštěpař Jakub Vadlejch. Svěřenec Jana Železného poslal hned v první sérii svůj oštěp do vzdálenosti 88.02, čímž si vyrovnal osobní rekord a připsal si cenný skalp Němce Thomase Röhlera, jenž dnes zvládl nejlépe 87.23. Přesto Jakub nebral plný počet bodů. Vítězem třetího oštěpařského klání v rámci letošní Diamantové ligy se stal další Němec Johannes Vetter. I on předvedl nejdelší pokus hned v úvodu závodu a ten měřil 88.74, což mu přineslo triumf v pařížském závodě. "Dnes se hodně točil vítr, ale byl to skvělý závod. Hned tři oštěpaři dokázali hodit za 87 metrů, což je opravdová kvalita. Za poslední týden to byl třetí závod, takže už jsem trochu cítil únavu, ale když se člověk soustředí na některé technické prvky a snaží se je udělat, tak jde únava většinou stranou. Nyní mě čeká konečně trochu klidu a pak pojedu závodit do Finska," nastínil své plány pro nadcházející dny. Druhý český oštěpař Vítězslav Veselý hodil rovných 76 metrů a skončil devátý.

Z pozitivního psychického naladění těží čerstvý americký šampion Sam Kendricks, což potvrdil i ve francouzské metropoli, kde vyhrál výkonem 582 centimetrů a připsal si cenný skalp hvězdného Francouze Renauda Lavillenieho, jenž zapsal nejlépe 562 centimetrů, obsadil druhé místo a byla na něm vidět značná frustrace, že neuspěl před domácím publikem. Třetí byl Kanaďan Shawn Barber (562), Tentokrát se tolik nedařilo našim tyčkařům. Jan Kudlička obsadil osmé místo za 552 centimetrů. Michal Balner nezdolal svou základní výšku 537 centimetrů a zaznamenal tak tři křížky.

Čas té nejvyšší kvality předvedly mílařky. Nizozemka Sifan Hassanová dokázal odrazit závěrečný útok keňské mistryně světa Faith Kipyegonové a ovládla závod na 1500 metrů v čase 3:57.10. Kipyegonová se musela „spokojit“ s druhým místem a výkonem 3:57.51. Poprvé v kariéře dokázala stlačit svůj osobní rekord pod čtyři minuty třetí Etiopanka Gudaf Tsegayová (3:59.55).

Poprvé v letošní sezóně odešel jamajský suverén stodesítky překážek Omar McLeod poražen. Při přechodu jedné z překážek špatně došlápl a závod dokončil na posledním místě. Naopak důvod k radosti měl další sprinter z tohoto karibského ostrůvku, kterým byl Ronald Levy. Ten totiž vyhrál v novém osobáku 13.05. Životní maximum si vylepšil také druhý Brit Andy Pozzi, který se nyní může pyšnit časem 13.14. O setinu zpět skončil třetí Francouz Garfield Darien (13.15).

Drtivým nástupem v posledním kole rozhodla o svém vítězství na stýplu žen Keňanka Beatrice Chepkoechová. Časomíra jí ukázala 9:01.69. Skvělým finišem si doběhla pro druhé místo další zástupkyně této běžecké velmoci Hyvin Kiyengová (9:06.00). Jejímu ataku neodolala nakonec třetí Celliphine Chespolová (9:07.54). Pád na vodním příkopě v druhé polovině závodu odsoudil ke čtvrtému místu světovou rekordmanku Ruth Jebetovou z Bahrajnu (9:10.95).

Až napotřetí odstartovaly do svého závodu ženy v závodě na 100 metrů. To však nerozhodilo vedoucí ženu letošních světových tabulek Jamajčanku Elaine Thompsonovu, která prolétla rovinku vítězně v čase 10.91. Pod jedenáct vteřin stlačila svůj čas i druhá Marie-Josee Ta Louová (10.96). Sezónní maximum 11.09 si zaběhla třetí Nigerijka Blessing Okagbareová.

Až na třetí pokus se podařil též start stovky mužů. Sprinterský primát pro sebe ukořistil Ben Youssef Meité z Pobřeží Slonoviny, jenž se poprvé v letošní sezóně dokázal časem 9.99 dostat pod deset vteřin. Skvělý start vynesl na druhé místo a pro osobní rekord 10.05 Kubánce Yuniera Péreze. Třetí byl zkušený Nizozemec Churandy Martina (10.23).

Svou letošní neporazitelnost prodloužil ve výškařském sektoru suverén této disciplíny Katařan Mutaz Essa Barshim. Dnes se jako jediný dokázal úspěšně přenést přes 235 centimetrů. Další dva výškaři pak dokázali zdolat 232 centimetrů Pro druhého Ukrajince Bohdana Bondarenka i pro třetího Syřana Majeda Ghazala se jedná o nejlepší sezónní výkon.

Strhující souboj až do posledních metrů byl k vidění na půlce mužů. Až na cílové šachovnici rozhodl o svém triumfu Nijel Amos z Botswany. Jeho výsledný čas byl 1:44.24 a o dvanáct setin porazil Keňana Kipyegona Betta (1:44.36), který své umístění uhájil o jedinou setinu před reprezentačním kolegou Fergusonem Rotichem (1:44.37).

Skvělou formu z posledních dní prokázala Číňanka Gong Lijiaová, když si připsala plný počet diamantových bodů za výkon 19.14. Druhá Maďarka Anita Mártonová se již přes devatenáct metrů nedostala (18.48). O dalších dvacet centimetrů zpět zaostala Běloruska Julia Leantšuková (18.28).

K vítězství na čtvrtce žen bylo třeba běžet k hranici jednapadesáti vteřin. K této metě měla v cíli nejblíže Jamajčanka Novlene Williams-Millsová (51.03), kterou následovaly Američanka Courtney Okolová (51.19) a další Jamajčanka Shericka Jacksonová (51.91).

Keňsko-etiopský souboj na trojce mužů vyzněl nejlépe pro Etiopana Muktara Edrise, který měl v závěrečných metrech nejvíce sil a cílem proběhl v novém osobním rekordu 7:32.31. Porazil jak Keňana Ronalda Kwemoie (7:32.88), tak i svého krajana Yomifa Kejelchu (7:33.37).

Naprosto dominantní vystoupení předvedl v trojskoku Američan Christian Taylor. Všech šest jeho pokusu bylo za sedmnáct metrů. Ten nejdelší měřil 17.29. Druhý skončil jeho dlouholetý soupeř a parťák Will Clay, který doskákal na 17.18. Třetí byl ve svém sezónním výkonu 17.07 Němec Max Hess.

V závodě na 200 metrů byl nejrychlejší Turek Ramil Guliyev, když proběhl cílem v čase 20.15. Druhý dosprintoval Nizozemec Churandy Martina (20.27). Až třetí skončil favorizovaný Jamajčan Rasheed Dwyer (20.45).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben