Vadlejch skončil těsně pod stupni vítězů
Právě čtvrteční večer na Stade de France byl pro fanouška české atletiky absolutním vrcholem her. Na programu totiž bylo finále oštěpu s obhájcem stříbrné medaile Jakubem Vadlejchem, kterého čekala velmi obtížná mise, jelikož kvalifikace naznačila, že možných favoritů na cenné kovy je možná víc, než se čekalo. Jakub zahájil pokusem na 80.15, což rozhodně nebylo nic, s čím by byl spokojen. V druhé sérii si svěřenec Jana Železného výrazně polepšil na 84.52. Jen o několik minut později pak všechny šokoval Pákistánec Arshad Nadeem, jenž poslal své náčiní až do vzdálenosti 92.97, čímž o více než dva metry překonal olympijský rekord Nora Andrease Thorkildsena z her v Pekingu 2008. Nadeem se tímto výkonem posunul na šestou příčku historických světových tabulek.
"Zhodnotil bych to tak, že jsem podal skvělý výkon, ale pořadí je horší, než jsem samozřejmě chtěl. Netušil jsem, že za 88.50 nebude medaile. Nezahájil jsem úplně ideálně, ale postupně jsem přidával metry. Bojoval jsem až do konce, ale už se mi nepodařilo zareagovat na Petersův hod. Jednou jsem si to asi musel vybrat, že někdy ta medaile o pár centimetrů uteče mně. Myslím, že jsme viděli historicky nejkvalitnější olympijské finále. Před třemi lety jsem hodil o dva metry méně a bral stříbro. Šesté místo za 87.40. To je šílené," zhodnotil soutěž.
V třetí sérii Vadlejch opět přitlačil a hodem dlouhým 88.50 se posunul na průběžnou třetí pozici za Nadeema a indického obhájce titulu Neeraje Chopru (89.45). Ve čtvrté sérii se pak bohužel před našeho reprezentanta dostal Grenaďan Anderson Peters, jehož oštěp dolétl o čtyři centimetry dále než Jakubův. Na to už Vadlejch nedokázal odpovědět a skončil těsně pod stupni vítězů. Arshada Nadeema už nikdo z vedoucí pozice nesesadil, a tak mohl slavit historické olympijské zlato po Pákistán. Neeraj Chopra bral po tokijském zlatu pařížské stříbro a bronzem dokonal svůj comebeck mezi nejlepší Anderson Peters.
McLaughlin-Levrone dominovala ve světovém rekordu
Na dlouho očekávaný souboj došlo ve finále na 400 metrů překážek žen, kdy se proti sobě utkaly světová rekordmanka Sydney McLaughlin-Levrone ze Spojených států amerických a Nizozemka Femke Bol, která dominovala této disciplíně v době nepřítomnosti nejrychlejší ženy historie. Tento duel byl nakonec jednoznačnější, než se očekávalo. McLaughlin-Levrone závodu jasně dominovala a nejenže úspěšně obhájila olympijský titul, ale ještě ho ověnčila opětovným vylepšením vlastního světového rekordu. Poměrně čerstvý zápis srazila o dalších 28 setin na 50.37. Stejně jako v Tokiu našla Bol hned dvě americké přemožitelky. Nad její síly byla také Anna Cockrell, která se stala čtvrtou ženou historie, která zaběhla čtvrtku překážek pod 52 vteřin. Stříbrnou medaili si zasloužila časem 51.87. Femke Bol si na krk pověsí bronz za 52.15. Jedinečnou kvalitu tohoto závodu potvrzuje i fakt, že Američanka Jasmine Moore se časem 52.29 dostala na páté místo historických světových tabulek a nestačilo jí to na medaili.
Lyles opět bronzový, králem dvoustovky je Tebogo
Hvězdný americký sprinter Noah Lyles prožil v Paříži tokijské déja vu. Už před minulou olympiádou naprosto dominoval světové dvoustovce, a nakonec se musel spokojit s bronzem a totéž se mu stalo i na těchto olympijských hrách. Po zisku olympijského titulu na stovce si asi jen těžko připouštěl, že by ho někdo porazil na jeho oblíbené trati, ale opět našel dva přemožitele. Čas 19.70 mu totiž opět stačil „jen“ na bronz. Stříbro z Tokia obhájil jeho krajan Kenneth Bednarek za 19.62 a olympijským šampionem se stal Botswaňan Letsile Tebogo, jenž svůj triumf ozdobil novým kontinentálním rekordem 19.46, který z něj dělá čtvrtého nejrychlejšího muže historie na této distanci.
Po třech světových titulech je konečně olympijským šampionem
Američan Grant Holloway byl dosud trojnásobným světovým šampionem na stodesítce překážek, ale olympijské zlato mu ve sbírce chybělo. Před třemi lety v Tokiu ho porazil Jamajčan Hansle Parchment, ale na Stade de France už si nejcennější kov od nikoho vzít nenechal. Nejbližším pronásledovatelům nadělil jednu desetinu a zvítězil v čase 12.99. O majitelích dalších medailí rozhodovaly titěrné tři tisíciny. Hlubší předklon měl další reprezentant Spojených států amerických Daniel Roberts před Jamajčanem Rasheedem Broadbellem. Oba zaběhli 13.09.
Sedmimetrová Tara Davis-Woodhall vládla dálkařskému sektoru
Ve finále dálkařek se jen jediné závodnici podařilo dolétnout za sedm metrů a byla jí Tara Davis-Woodhall ze Spojených států amerických. Poprvé se jí to podařilo v druhé sérii, kdy zapsala 705 centimetrů a následně se ještě dokázala zlepšit na 710 a naprosto zaslouženě brala zlato. Stříbro si vyskákala německá obhájkyně titulu Malaika Mihambo za 698 centimetrů a spokojena mohla být i další Američanka Jasmine Moore (696), protože ta si z Paříže odváží už druhý bronz. Ten první vybojovala v trojskoku.