Vadlejch má světový bronz
Jakub Vadlejch odjížděl do Spojených států s medailovými ambicemi. Minimálně jeho tabulkové postavení ho k tomu plně opravňovalo. Už kvalifikace mu vyšla na výbornou, když k postupu do finále potřeboval jediný hod. Také samotné klání o cenné kovy zahájil skvěle, když hned úvodním pokusem zaznamenal 85.52, čímž si v podstatě zajistil účast mezi elitní osmičkou. Navíc se postupně zlepšoval. Nejdále pak hodil ve třetí sérii, kdy se jeho oštěp zapíchl až na 88.09 a v ten moment držel stříbrnou pozici. Později se před něj sice dostal indický olympijský šampon Neeraj Chopra, jenž nakonec Jakuba porazil o pouhé čtyři centimetry, ale bronz už našemu reprezentantovi nikdo nevzal. Po stříbrech ze světového šampionátu v Londýně 2017 a loňské olympiádě v Tokiu tak získal svůj třetí velký cenný kov. Světový titul s přehledem obhájil Grenaďan Anderson Peters, jenž se hned třikrát dostal za 90 metrů a triumfoval výkonem 90.54.
Radost ze svého svěřence měl i kouč Jan Železný. „Kuba zazávodil skvěle. Bojoval a chyběl mu opravdu kousek, aby přehodil i Chopru. Kdyby hodil trochu lépe technicky, letělo by to ještě dál, ale musím být spokojený. Kuba vyzrál jako závodník a věřím, že ho čeká ještě pár pěkných roků,“ uvedl světový rekordman a oštěpařská legenda.
Úspěšný český večer na stadionu Hayward Field podpořila také štafeta čtvrtkařů. Od startu běžel Matěj Krsek, který při své premiéře na velké mezinárodní akci mezi dospělými předával Pavlu Maslákovi kolem páté pozice. Maslák pak vytáhl naší sestavu na třetí místo a Michal Desenský nám ještě o jednu příčku polepšil. Finišman Patrik Šorm si pak s přehledem pohlídal přímý postup z druhého místa a naši čtvrtkaři tak nebudou chybět v boji o medaile. Navíc se jim časem 3:02.42 podařilo vyrovnat národní rekord z minulého roku. Nejrychlejší byli dle očekávání Američané za 2:58.96.
Desetibojař Jiří Sýkora přenocuje na průběžné devatenácté pozici se ziskem 4054 bodů. Po dopoledním programu figuroval o dvě pozice výše. Příliš se mu ovšem nedařilo ve výšce, kde skočil pouze 193 centimetrů, což byla oproti soupeřům ztráta. Čtvrtku pak zvládl z první dráhy za 49.29. Soutěž bohužel přišla o největšího favorita. Do té doby suverénně vedoucí Kanaďan Damian Warner si totiž právě v závěrečném disciplíně prvního dne přivodil svalové zranění a závod nedokončil. Díky tomu přenocuje v pozici leadera Portoričan Ayden Owens Delerme (4606 bodů) před Kanaďanem Piercem Lepagem (4485 bodů) a Američanem Zachem Ziemekem (4469 bodů).
Portugalec Pedro Pablo Pichardo rozhodl o svém vítězství ve finále trojskoku hned v úvodních pokusech. Do vedení se dostal už v první sérii a v té druhé pak zaznamenal letošní nejlepší světový výkon 17.95, čímž výrazně svým soupeřům odskočil a zlato už si nenechal vzít. Stříbro si vyskákala Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso za 17.55 a třetí byl Číňan Yaming Zhu (17.31).
Keňský půlkař Emmanuel Korir už není pouze olympijským šampionem, ale také mistrem světa. Ve finále nenašel v čase 1:43.71 přemožitele a po roce se radoval ze zisku dalšího globálního zlata. Stříbro vybojoval strhujícím finišem Alžířan Djamel Sedjati (1:44.14), jenž se na cílové šachovnici dostal před nakonec bronzového Kanaďana Marca Aropa (1:44.26).
Finále ženské pětky bylo spíše taktického rázu, a tak se o medailích rozhodovalo až v závěrečném okruhu. V tom měla nejvíce sil Etiopanka Gudaf Tsegayová, která zvítězila v čase 14:46.29 před Keňankou Beatrice Chebetovou (14:46.75) a krajankou Dawit Seyaumovou (14:47.36).
Ve štafetě žen na 4x100 metrů si to mezi sebou dle očekávání rozdaly sestavy Jamajky a Spojených států. Tentokrát byly šťastnější sprinterky pořadatelské země, které vyhrály v letošním nejlepším světovém výkonu 41.14. Jamajčanky finišovaly o čtyři setiny zpět (41.18). Na bronzový stupínek vystoupaly Němky (42.03).
Ve finále mužské štafety na 4x100 metrů byli největšími favority sprinteři Spojených států. Mnohem lépe seběhanou sestavu má však Kanada, která toho maximálně vytěžila k zisku světového titulu v letošním nejrychlejším čase 37.48. Američané se museli spokojit se stříbrem za 37.55. Bronz putuje do Velké Británie (37.83).