Vadlejch osmý v evropském finále

čtvrtek 9. srpna 2018
Česká atletika nadále čeká na evropském šampionátu v Berlíně na medaili. Nejlepšího umístění z našich reprezentantů dnes dosáhl osmý oštěpař Jakub Vadlejch. Tyčkařka Amálie Švábíková dělila deváté místo. Petr Frydrych skončil dvanáctý. Sedmibojařka Kateřina Cachová je po první dni soutěže na průběžném šestém místě.

Český mužský oštěp si tentokrát z velké mezinárodní akce medaili nepřiveze. Lepším z dvojice českých reprezentantů byl Jakub Vadlejch, jenž obsadil osmé místo svým výkonem z hned první série, který měřil 80.64. Poté následovalo z Kubovy strany pět křížků. Jediný platný pokus měl i Petr Frydrych. Hodem 72.79 skončil v celkovém pořadí na dvanácté příčce. K radosti domácího publika se dařilo německým borcům. Z titulu evropského šampiona se těší Thomas Röhler. Vítězství si zajistil hodem 89.47. Německý double doplnil stříbrný Andreas Hofmann, který hodil 87.60 a pro získal svou první medaili na velkém šampionátu. Podobně je na tom i bronzový Estonec Magnus Kirt (85.96).

Tyčkařka Amálie Švábíková si ze svého premiérového evropského finále mezi dospělými odveze dělené deváté místo, když dnes zdolala základní výšku 430 centimetrů a následná hodnota 445 byla tentokrát nad její síly. Finále bylo jasnou záležitostí řeckých závodnic. Titul získala a zlato z Amsterdamu obhájila Katerina Stefanídiová, která navíc úspěšným třetím pokusem na 485 vylepšila hodnotu rekordu mistrovství. Stříbro si vyskákala její reprezentační kolegyně Nikoléta Kiriakopoulouová v sezónním maximu 480 centimetrů. Bronz si na krk pověsí Britka Holly Bradshowová za 475.

Sedmibojařky pokračovaly v koulařském kruhu a i zde si Kateřina Cachová vylepšila své sezónní maximum. Výkonem 12.71 si oproti mítinku v Gotzisu polepšila o dva centimetry. Suverénně nejlepší koulařkou mezi vícebojařkami byla Belgičanka Nafissatou Thiamová, která si vrhem na 15.35 vylepšila osobní rekord a spravila si chuť po nepříliš povedené výšce.

Také na dvoustovce si naše reprezentantka po pěkném vyrovnaném souboji s Lucii Vadlejch doběhla pro sezónní výkon 24.25. Vynikajícího času dosáhla Britka Katarina Johnson-Thompsonová, která zvládla poslední disciplínu prvního dne za 22.88.

Katka Cachová tak přenocuje na šesté příčce průběžného pořadí, když posbírala 3787 bodů. Ve vedení je Katarina Johnson-Thompson z Velké Británie s mezisoučtem 4017 bodů před Belgičankou Nafissatou Thiamovou (3930 b.) a Němkou Caroline Schäferovou (3848 b.).

Finále závodu na 200 metrů mužů opanoval světový šampion Ramil Guliyev z Turecka a podařilo se mu to ve velkém stylu, když svůj triumf ozdobil novým rekordem šampionátu 19.74. Oproti Amsterdamu si o příčku polepšil. O stříbru rozhodovaly tisíciny, které nakonec hrály ve prospěch Brita Nathaneela Mitchell-Blaka před Švýcarem Alexem Wilsonem. Oba se do cíle předkláněli za 20.04. U Wilsona se jedná o nový švýcarský národní rekord. Obhájce titulu Bruno Hortelano ze Španělska skončil o setinu pod stupni vítězů (20.05).

Strhující souboj byl k vidění ve finálovém závodě na 400 metrů překážek. Do něho šel jako hlavní favorit Nor Karsten Warholm, výrazně ho ovšem potrápil obhájce titul Yasmani Copello z Turecka. O vítězi se rozhodovalo až za poslední překážkou, kde měl přeci jen více sil Warholm a proběhl cílem vítězně v novém evropském rekordu kategorie do 22 let 47.64. Copello vylepšil turecký národní rekord na 47.81. Pro bronz si doběhl také skvělým finišem zkušený Ir Thomas Barr v čase 48.31. Ani kvalitní osobní rekord 48.42 nestačil Francouzi Ludvymu Vaillantovi na lepší než čtvrté místo.

V mužském stýplu si doběhl pro svůj čtvrtý titul mistra Evropy na této trati Francouz Mehiedine Mekhissi-Benabbad a i tentokrát to zvládl naprosto suverénně, když měl v takticky vedeném závodě v závěrečném finiši nejvíce sil a cílovou šachovnicí proběhl v čase 8:31.66. Stříbro putuje do Španělska zásluhou Fernanda Carra (8:34.16). Bronz získal zástupce italské běžecké školy Yohanes Chiappinelli (8:35.81).

V semifinálových bězích byla nejrychlejší Němka Pamela Dutkiewicz, která proběhla rovinku s ploty za 12.71. Další dva semifinálové běhy vyhrály objev letošní sezóny Běloruska Elvira Hermanová (12.76) a domácí obhájkyně titulu Cindy Rolederová (12.83).Tyto tři závodnice si také rozdaly cenné kovy ve finále. Tam byla nejrychlejší Elvíra Hermanová v čase 12.67 před Pamelou Dutkiewiczovou (12.72) a Cindy Rolederovou (12.77).

Nejrychlejší ženou semifinálových běhů na 400 metrů byla Britka Laviai Nielsenová, když jí časomíra ukázala 51.21. Ve finále budou mít dvojnásobné zastoupení Polsko a Nizozemsko. Naopak bude chybět obhájkyně titul Libania Grenotová z Itálie, které unikl postup o čtyři setiny.