Vadlejch pátý ve světovém finále

neděle 6. října 2019
Mistrovství světa v katarském Dauhá vyvrcholilo desátým soutěžním dnem. Posledním českým zástupcem byl oštěpař Jakub Vadlejch, který si vyházel páté místo.

Oštěpařské finále se neobešlo bez účasti Jakuba Vadlejcha, který nám před dvěma lety udělal radost ziskem stříbrné medaile. Svěřenec trenéra Jana Železného sice na další cenný kov nedosáhl, přesto obsadil velmi solidní páté místo. Nejdelší pokus předvedl v třetí sérii, kdy se jeho oštěp zapíchl na 82.19. Prognózu černého koně soutěže potvrdil Grenaďan Anderson Peters, jenž získal světový primát hodem na 86.89. Stříbrnou medaili si vyházel Estonec Magnus Kirt za 86.21. Třetí skončil obhájce titulu Johannes Vetter z Německa (85.37).

Finále dálkařek jasně dominovala Němka Malaika Mihambová. Ve třetí sérii dolétla na 730 centimetrů, čímž o čtrnáct centimetrů vylepšila svůj vlastní osobní rekord a světové maximum tohoto roku. Za rekordem šampionátu Američanky Jackie Joyner-Kerseeové zaostala o pouhých šest centimetrů. O poznání těsnější byl souboj o stříbro. V něm byla úspěšnější Ukrajinka Maryna Bekh-Romančuková, která zaznamenala 692, zatímco bronzová Nigerijka Ese Brume skončila nejdále na 691.

Závod na 10 000 metrů mužů byl tradičně v režii afrických běžců. Nejrychlejší byl nakonec Uganďan Joshua Cheptegei, jenž zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 26:48.36. Na stříbrný stupínek vystoupá mladý Etiopan Yomif Kejelcha za 26:49.34. Svého zástupce na stupních vítězů bude mít i Keňa zásluhou Rhonexe Kipruta (26.50.32).

Když se dva perou, třetí se směje, toto pořekadlo platilo ve finále stovky překážek žen. A hlavní dvě favoritky byly považovány světová rekordmanka Kendra Harrisonová ze Spojených států a vedoucí žena letošních světových tabulek Danielle Williamsová z Jamajky. V cíli však byla první jiná Američanka, a tou byla Nia Aliová, která prolétla rovinku s ploty v novém osobáku 12.34, což jí přineslo zisk titulu mistryně světa. V boji o stříbro měla o setinu hlubší předklon Harrisonová (12.46) před Williamsovou (12.47).

Ve finále mužské patnáctky se hned po startu ujali vedení Keňané a velmi rychlé tempo obstaral hlavní favorit Timothy Cheruiyot. Leader světových tabulek si společně se svým krajanem Ronaldem Kwemoiem vybudovali solidní náskok na všechny své soupeře. Zatímco Kwemoiovi došly síly, Cheruiyot své vedení udržel až do cíle, kterým proběhl vítězně v čase 3:29.26 a po dvou světových stříbrech se mohl konečně radovat z titulu světového šampiona. Pro stříbro si doběhl zkušený Alžířan Taoufik Makhloufi za 3:31.38. Bronz a nový polský národní rekord 3:31.46 si domů odveze Marcin Lewandowski.

Celý program mistrovství tradičně uzavřely štafety na 4x400 metrů. Mezi ženami ovládly finále jednoznačně Američanky, které zvítězily s velkým náskokem v letošním nejlepším světovém výkonu 3:18.92. Těsný souboj o stříbro vyzněl lépe pro Polky, které zaběhly nový národní rekord 3:21.89. Kompletní obsazení stupňů vítězů pak doplnily bronzové Jamajčanky (3:22.37).

Americké vítěze mělo i mužské finále čtvrtkařských štafet. Favorizovaná sestava této zámořské atletické velmoci napodobila své reprezentační kolegyně a vyhrála v letošním nejrychlejším světovém čase 2:56.69 před stříbrnými Jamajčany (2:57.90) a bronzovou Belgií (2:58.78).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf