Vadlejch s Frydrychem do finále

středa 8. srpna 2018
Dopolední program druhého dne přinesl českým barvám radost i zklamání. Oštěpaři Jakub Vadlejch a Petr Frydrych se dokázali probojovat do oštěpařského finále. Naopak velkým překvapením je vypadnutí mílaře Jakuba Holuši.

Desetibojaři odstartovali druhý den na stodesítce překážek. Z našich reprezentantů byl o něco rychlejší Jan Doležal, který zaznamenal výkon 14.58. Marek Lukáš si poradil s tratí v čase 14.67. Jen jediný závodník z celého startovního pole stlačil svůj čas pod čtrnáct vteřin. Byl jím domácí Arthur Abele (13.94).

Disk je Doležalovou parádní disciplínou, což potvrdil i tentokrát, když poslal své náčiní do vzdálenosti 45.81, a to byl druhý nejlepší výkon z celého startovního pole. Lepší byl pouze Němec Niklas Kaul v osobáku 46.30. Marek Lukáš zapsal 39.41.

V tyči se podařilo Doležalovi přenést přes laťku ve výšce 480 centimetrů. To je výkon, který se u něj dá považovat za standardní. Marek Lukáš si připsal body za 460 centimetrů. Po této disciplíně si výrazně polepšil ruský nezávislý atlet Ilja Škureňov, když zdolal 530.

Z tria českých oštěpařů se podařilo postoupit z kvalifikace dvěma. Jakub Vadlejch si zajistil účast ve finálovém závodě druhým pokusem, který dolétl na 80.28. Notnou dávku štěstí měl Petr Frydrych, jenž v třetí sérii poslal svůj oštěp do vzdálenosti 79.74, což stačilo na poslední postupovou dvanáctou příčku. Nejdelší hod Jaroslava Jílka měřil 75.83 a třetí z našich oštěpařů obsadí v celkovém pořadí devatenácté místo.

Mílař Jakub Holuša si bohužel zklamání z předešlého evropského šampionátu v Amsterdamu, kde byl diskvalifikován, nevynahradí. V Berlíně totiž nečekaně vypadl už v rozběhu. Jakub běžel hned v tom prvním, který byl veden spíše takticky a běžci spoléhali na finiš, kde měli tentokrát více sil soupeři našeho reprezentanta. Jakub proběhl cílem v čase 3:49.82, a to na finále nestačilo. Ostatní favority v boji o medaile uvidíme, včetně norského bratrského tria Ingebrigtsenů.

Svůj premiérový start na mistrovství Evropy má za sebou Jan Jirka. Svěřenec trenéra Petra Habáska zaklekl do bloku rozběhu na 200 metrů. Zatáčku s rovinkou proběhl za 21.15 a do semifinále se tak nepodívá. Nejrychlejší čas ze všech rozběhů zaznamenal Ital Eseosa Desalu (20.39).

V rozbězích na 400 metrů žen jsme měli tři mladé české naděje a pro všechny z nich se jedná o první mistrovství Evropy mezi dospělými. Nejlepší čas zaběhla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord pod otevřeným nebem na 53.21. Aleně Symerské ukázala časomíra 53.25 a Zdeňka Seidlová si z Berlína odveze výkon 53.38. Ani jedné z našich závodnic se nepodařilo postoupit do semifinále.

Rozběhy na 100 metrů překážek žen byly bez české účasti. Nejrychlejší čas zaběhla Francouzka Dolene Ndamaová (12.88). Pod třináct vteřin se dostala ještě Polka Karolina Koleczek (12.96).

V kvalifikaci trojskokanek předvedla nejdelší pokus vedoucí žena letošních evropských tabulek Řekyně Paraskeví Papahrístouová, která doskákala na 14.49. Do finále postoupila většina favoritek. Chybět v něm budou obhájkyně titulu Patricia Mamonaová z Portugalska a také velezkušená Ukrajinka Ogla Saladuhová.