Vadlejch stříbrný v evropském finále

Vadlejch stříbrný v evropském finále
Aktuality
neděle 21. srpna 2022
O nejlepší umístění české výpravy na mistrovství Evropy v Mnichově se postaral v jeho samotném závěru oštěpař Jakub Vadlejch, jenž si pověsil na krk stříbrnou medaili. Vítězslav Veselý skončil těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. Martin Konečný skončil dvanáctý.

Jakub Vadlejch vstupoval do oštěpařského finále jako leader evropských tabulek a vítěz kvalifikace. Byl tak v boji o cenné kovy hlavním favoritem. Už jeho první pokus letěl za osmdesát metrů, ale skončil přešlapem. Ovšem hned v druhé sérii se svěřenec Jana Železného pořádně opřel do svého náčiní, a to se zapíchlo až na 87.28, čímž se Jakub dostal do jasného vedení. V tom vydržel do čtvrté série, kdy se před něj dostal díky hodu 87.66 domácí Julian Weber. Jakub už se následně nedokázal zlepšit a bere tak stříbrnou medaili, což je nejlepší český výsledek na tomto šampionátu a jeho třetí velký cenný kov z velkého šampionátu v řadě.

Weber prožil před domácím publikem velké zadostiučinění. Muž, který dlouho závodil ve stínu svých úspěšnějších kolegů, konečně dosáhl na vrchol, když po čtvrtých místech na olympiádě v Tokiu i na mistrovství světa v Eugene dosáhl na medaili, a to rovnou na tu nejcennější.

Od medaile nebyl daleko ani Vítězslav Veselý. Ten měl pomalejší rozjezd, když hodil v úvodních třech sériích nejdále na 76.76. Naštěstí to stačilo na elitní osmičku a v druhé polovině soutěže byl jako vyměněný. Nejprve se zlepšil na 80.21 a v páté sérii poslal svůj oštěp až na 84.36, čímž se na chvíli posunul dokonce na průběžnou bronzovou pozici. Z ní ho ovšem díky novému osobnímu rekordu 86.44 sesadil Fin Lassi Etelätalo a na Víťu tak zbylo nepopulární čtvrté místo.

Třetí český zástupce Martin Konečný příjemně překvapil už postupem do finále, vzhledem k tomu, že se jednalo o jeho první velkou mezinárodní akci mezi dospělými. V něm se mu už bohužel tolik nedařilo, když zaznamenal jediný měřený pokus na 73.48, a to stačilo na dvanácté místo.

Španělský halový mistr světa z Bělehradu Mariano García zvolil ve finále osmistovky velmi odvážnou taktiku, když se staral o tempo. Sil mu však vydrželo dost až do konce závodu a mohl se tak radovat z dalšího zlatého úspěchu v čase 1:44.85. Ke světovému zlatu na patnáctistovce, přidal evropské stříbro na osmistovce Brit Jake Wightman za 1:44.91. Na bronz z šampionátu v Curychu 2014 navázal kovem stejné hodnoty Mark English z Irska (1:45.19).

Mužská desítka měla italského vítěze, kterým se stal Yemaneberhan Crippa, jenž si zejména vynikajícím finišem v cílové rovince doběhl pro zlato v čase 27:46.13. Pro Crippu se jedná už o druhou medaili na tomto šampionátu. Na poloviční distanci byl bronzový. Další dva medailisté si vylepšili svá kariérní maxima. Itala doprovodí na stupně vítězů stříbrný Nor Zerei Mezngi (27.46.94) a Francouz Yann Schrub (27:47.13).

Výškařskému sektoru kralovala dle očekávání Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh, která stejně jako Marija Vukovič z Černé Hory skočila 195 centimetrů. Na rozdíl od své největší soupeřky v tomto závodě se to ale Mahuchikh podařilo hned napoprvé, čímž si zajistila titul. Vukovič však mohla být spokojena i se stříbrem. Bronz si vyskákala čerstvě sedmnáctiletá Srbka Angelina Topič za 193.

Finále stovky překážek opanovala Polka Pia Skrzyszowska, která prolétla rovinku s ploty nejrychleji ze všech v čase 12.53. Jako stříbrná se do cíle předklonila v novém maďarském národním rekordu 12.69 Luca Kozák. Bronz získala Švýcarka Ditaji Kambundji (12.74), která tak zkompletovala rodinou medailovou sbírku. Její starší sestra Mujinga vyhrála dvoustovku a byla druhá na stovce.

Samotný závěr šampionátu obstaraly štafety na 4x100 metrů. V té mužské zvítězili v novém rekordu mistrovství 37.67 Britové, kteří posunuli letitý rekordní zápis Francie z ME v Splitu 1990 o 12 setin. Právě francouzští sprinteři brali v Mnichově stříbro za 37.94. O překvapivý bronz se postarali v novém národním rekordu 38.15 Poláci.

Finále ženské sprinterské štafety patřilo domácím Němkám, které si za bouřlivé podpory dosprintovaly pro zlato v čase 42.34. I zde se dařilo Polsku, když se jeho reprezentantky blýskly jako jejich mužští kolegové národním rekordem, a to díky času 42.61. Třetí byla Itálie za 42.84.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Fotogalerie