Vadlejch v Lausanne sedmý, útočilo se na světový rekord na půlce
Oštěpař Jakub Vadlejch se při svém návratu do sektoru po olympiádě nepřiblížil k dlouhým hodům v dosavadním průběhu sezóny. Po úvodním křížku se jeho pokusy třikrát měřily a měly i lepšící se tendenci, dal než na 81.76 ve třetí a 82.03 ve čtvrté sérii se však svěřenec Jana Železného nedostal. V kvalitní soutěži to stačilo na sedmou pozici. Nejlepší tři od ostatních odskočili. Grenaďan Anderson Peters, bronzový z Paříže, měl k triumfu blízko už svým hodem 88.49, v závěru se však vybičoval k 90.61, svému osmému hodu za devadesát metrů v kariéře (a půlmetrovém rekordu mítinku). A byl potřeba, neboť se zlepšil i Neeraj Chopra, Ind zapsal posledním pokusem 89.49. Třetí místo vybojovala za 87.08 Julian Weber.
Další skvostné rekordy mítinku
Osmistovka mužů nebyla zařazena mezi diamantové disciplíny, ale na místě byla špičková sestava, z prvních šesti finalistů z Paříže chyběl pouze bronzový Sedjati a zatřásl se i světový rekord. O prvenství si to znovu rozdali Emmanuel Wanyonyi z Keni a Marco Arop z Kanady. Arop se držel za vodičem, ale čtvrtka, kterou probíhal za rovných 50 vteřin, se mu zdála pomalá a šel už v zatáčce před vodiče. Pak se ještě nechal podběhnout na protilehlé rovince Wanyonyim a ten měl v závěrečné dvoustovce jasně navrch. V cíli vyrovnal někdejší světový rekord Wilsona Kipketera 1:41.11, rychleji zároveˇběžel v historii pouze (třikrát) David Rudisha. Za současným držitelem absolutního maxima zaostal vítěz v Lausanne jen dvě desetiny. Arop na druhém místě zaběhl 1:41.72, třetí byl Francouz Gabriel Tual za 1:42.30, přes další špičkový čas 1:42.63 byl znovu čtvrtý Bryce Hoppel.
Mítink otevřela již vpředvečer ve městě mužská tyčka s kompletní sestavou medailistů z Paříže. Majitel bronzu Emmanouil Karalis se přenesl přes 582 napodruhé, což ho odsunulo na šestou pozici za Sondreho Guttormsena, Kurtise Marschalla a Ernesta Johna Obienu, kteří se za stejnou výšku podělili o třetí příčku. Druhou pozici z OH si zopakoval Američan Sam Kendricks díky 592. Vládce sektoru je však jen jeden, a tím je Armand Duplantis. Švédský suverén si poradil s oběma uvedenými výškami napoprvé a pak i s vítěznými šesti metry. S tím se Mondo nespokojil a poradil si s rekordem mítinku 615 cm, sice až napotřetí, ale s rezervou. Vlastní předloňský výkon tím překonal o 5 cm. Dál již nepokračoval.
Jakob Ingebrigtsen se po olympijském nezdaru na patnáctistovce vrátil na vítěznou vlnu. Nor za pomoci vodičů a svého stupňovaného tempa (pětistovky 1:10.0-1:09.3-1:08.5) soupeře utahal, a nakonec i tomu nejlepšímu naložil dvě vteřiny. Časově pomýšlel výš než na 3:27.83, i tak překonal vlastní rekord mítinku z loňska téměř o vteřin. Olympijský šampion Cole Hocker se musel i přes výkon 3:29.85 jasně sklonit, už téměř tři vteřiny ztratil na vítěze další Američan Hobbs Kessler (3:30.47).
Na čtvrtce překážce měla Femke Bol bez své největší rivalky McLaughlin-Levrone zdatnou konkurentku v Jamajčance Rushell Clayton. Poslední metry však patřily Nizozemce. Bol zvítězila přesvědčivě, navíc časem 52.25 ukrojila za svého loňského rekordu mítinku půl vteřiny. Clayton zůstala o sekundu zpět (53.32), s dalším výrazným odstupem finišovala její krajanka Janieve Russell (54.48).
Rekordní zápis se poroučel také na hladké trojce žen. Překonaly jej hned první čtyři běžkyně. V závěrečném úprku svým soupeřkám ukázala záda Diribe Welteji z Etiopie a v osobním rekordu 8:21.50 zvítězila. O dvě vteřiny za ní finišovala Keňanka Janeth Chepngetich (8:23.48), o další sekundu zpět pak krajanka vítězky Tsigie Gebreselama (osobák 8:24.40).
Tečku za mítinkem učinila štafeta žen na 4x100 metrů. Rekord podniku v Lausanne pokořily nejlepší dvě sestavy, jen asi hostitele zamrzelo, že domácí sestava podlehla i přes výkonu 42.16 o 13 setin Britkám. Ty ve složení Asher-Smith, Henry, Williams, Hunt posunuly značku MR o dvě desetiny na 42.03. Třetí byly Nizozemky (42.03).
„Obhajoby“ i odvety
Stovka překážek potvrdila pozici nesmírně kompetitivní disciplíny s vysokou celkovou výkonností. Revanš za olympiádu se povedl bronzové Jasmine Camacho-Quinn, Portoričanka triumfovala díky vyrovnanému letošňáku (a setinu za rekordem mítinku) 12.35. O druhém místě Američanky Grace Stark před Jamajčankou Ackerou Nugent rozhodly dvě tisíciny, na setiny byl čas shodný 12.38.
Letsile Tebogo stvrdil svou aktuální vládu nad dvoustovkou. Olympijský šampion z Botswany měl v cíli i dost prostoru na vítězné gesto poté, co zaběhl čas 19.64. Ještě tři sprinteři se dostali pod 21 vteřin. Za Tebogem se seřadili takto: dvojice Američanů Erriyon Knighton (19.78) a Fred Kerley (19.86) a Alexander Ogando z Dominikánské republiky (19.94).
Při absenci olympijského šampiona Halla měl cestu k prvenství volnou Matthew Hudson-Smith. Tedy zdánlivě, neboť evropského šampiona znovu potrápili Afričané, a tak musel Brit k uhájení pozice stlačit čas pod 44 vteřin – 43.96. I nejbližší pořadí za Hudson-Smithem se pak posunulo adekvátně proti Paříži: na druhou pozici se vyšvihl Muzala Samukonga ze Zambie díky 44.06, na třetí Busang Collen Kebinatshipi za 44.22.
Na stodesítce překážek využil vzácné chvíle – zaváhání olympijského šampiona Granta Hollowaye – Jamajčan Rasheed Broadbell, bronzový z Paříže zvítězil za 13.10. Američan se musel spokojit s druhým místem v čase 13.14. Třetí skončil Hansle Parchment (13.23).
Zárukou vysoké kvality je v současnosti také osmistovka žen. Nepřítomnosti vítězky z Paříže využila trojka her Keňanka Mary Moraa a závod přesvědčivě ovládla díky času 1:57.91. Z bitvy za ní vyšly nejlépe Britky. Bronzová z patnáctistovky Georgia Bell si úspěšně odskočila pro druhé místo za 1:58.53, třetí pozici vybojovala Jemma Reekie (1:58.73).
Pro Dinu Asher-Smith skončila olympiáda bez individuální medaile, na stovce v Lausanne však Britka dominovala díky svému sezónnímu maximu 10.88. Pod 11 vteřin se dostala ještě Američanka Tamari Davis s časem 10.97, třetí místo urvala domácí Mujinga Kambundji (11.06) o setinu před Marie-Josée Ta Lou-Smith (11.07).
Dvoumetrová hranice v soutěži výškařek nepadla, vládkyní sektoru zůstává Yaroslava Mahuchikh. Světová rekordmanka z Ukrajiny zvládla jako jediná 199 cm a ztroskotala až při pokusech na 203. Její krajanka Iryna Gerashchenko zůstala pátá (188) a australské skokanky si prohodily pořadí oproti Paříži. Eleanor Patterson zvládla 196 a byla díky tomu druhá, Nicola Olyslagers uhájila třetí příčku za 192 díky lepšímu zápisu proti Christině Honsel.
Chuť po nepovedené olympiádě si spravila Američanka Chase Jackson, která díky svému sezónnímu maximu 20.64 jasně dominovala soutěži koulařek. Návrat k lepším pozicím se povedl také Kanaďance Sarah Mitton, byť ta podlehla po výkonu 19.52, když ještě i šampionce z Paříže Yemisi Ogunleye. Ta zapsala nejlépe 19.55.
V dálce byly k vidění jen dva osmimetrové skoky. Jamajčan Wayne Pinnock směřoval po 801 cm k vítězství, ale svým posledním dlouhým 806 mu jej vyfoukl šampion šampionů z Řecka Miltiadis Tentoglu. Třetí skončil domácí Simon Ehammer (799).