Ve Valencii kralovali Kamworor a Gudetaová

sobota 24. března 2018
Španělská Valencie hostila světový šampionát v půlmaratonu. Mistry světa na této distanci se stali Etiopanka Netsanet Gudetaová a Keňan Geoffrey Kamworor.

Mistrovský závod žen byl velkým představením etiopské běžkyně Netsanet Gudetaové. Ta skončila před dvěma lety na stejném šampionátu jen těsně za stupni vítězů. Letos však nenašla přemožitelku. Navíc svůj triumf ozdobila světovým rekordem v ryze ženském závodě. Ten má nyní díky ní hodnotu 1:06:11. Pro stříbro si doběhla hlavní favoritka a absolutní světová rekordmanka Joyciline Jepkosgeiová z Keni. Té časomíra ukázala 1:06:54. Velkou radost si udělala její krajanka Pauline Kamuluová, která si vylepšila osobní rekord, což jí vyneslo bronzový cenný kov. Elitní pětici pak uzavíraly Eunice Chumbaová z Bahrajnu (1:07:17) a Etiopanka Zeineja Yimerová (1:08:07). V první jedenáctce figurovaly pouze závodnice z Etiopie, Keni a Bahrajnu, což se projevilo i v soutěži družstev, kde bylo pořadí právě takové. Česká reprezentantka Eva Vrabcová dokončila závod na čtyřiačtyřicátém místě v čase 1:12:54.

Závod se vyvíjel dle očekávání, když se tempa ujaly africké běžkyně. Na pátém kilometru čítala vedoucí skupinka dvanáct atletek. Eva Vrabcová v ten moment ztrácela na čelo šestačtyřicet vteřin. Na desítce už bylo na špičce pouze pět Afričanek a ztráta naší reprezentantky narostla na dvě minuty a čtyřiatřicet vteřin. Pět kilometrů před cílem se vykrystalizovala trojice medailistek. Vrabcová figurovala na začátku páté desítky. Gudetaová pak rozhodla o svém prvenství v závěrečných pěti kilometrech, kdy si vybudovala bezpečný náskok, který udržela až do cíle. Doběh mezi stříbrnou Jepkosgeiovou a bronzovou Kamuluovou byl napínavý až do samotného konce, kdy obě závodnice dělily pouhé dvě vteřiny.

Mezi muži se podařilo potřetí za sebou zvítězit Geoffreymu Kamwororovi z Keni, který tak úspěšně obhájil své triumfy z Kodaně 2014 a Cardiffu 2016. Kamworor jen těsně nepokořil hranici jedné hodiny. Jeho vítězný čas měl hodnotu 1:00:02. Ze stříbra se radoval třetí nejrychlejší muž historie na půlmaratonu Abraham Cheroben z Bahrajnu, jenž si s valencijskou tratí poradil za 1:00:22. Bronzová medaile putuje do Eritrei zásluhou Arona Kefleho, který si vylepšil kariérní maximum na 1:00:31 a o dvě vteřiny porazil držitele letošního nejlepšího světového času Etiopana Jemala Yimera (1:00:33). Mezi pět nejlepší se vešel ještě další zástupce etiopské běžecké školy Getaneh Molla (1:00:47). Nejlepším Evropanem byl na osmém místě Švýcar Julian Wanders (1:01:03). Jiří Homoláč obsadil pětašedesátou příčku za 1:03:45.

V úvodních kilometrech mužského mistrovského klání se nedělo nic převratného. Na pátém kilometru se čelní skupiny ještě držel i náš reprezentant. Na desátém kilometru pak ztrácel na čelo sedmnáct vteřin. Ještě na metě patnácti kilometrů čítala vedoucí skupina třicet borců. Chleba se začal lámat krátce poté, kdy nastoupil právě Kamworor a začal svůj náskok navyšovat. Do cíle před sebe už nikoho nepustil a mohl se tak těšit z třetího titulu v řadě.

Etiopané se sice nedočkali individuálního primátu, ale opanovali soutěž družstev před Keňou a Bahrajnem.

Petr Jelínek, foto: ČAS - A. Gräf