Věříme, že v Challenge nezklameme, zní z Kladna

Aktuality
čtvrtek 3. června 2010
Do premiéry 4. ročníku TNT–Fortuna meetingu ve vícebojařském seriálu IAAF zbývají necelé dva týdny. Hvězdami jsou Šebrle a Clay, který chce zaútočit na světový rekord.

Dvaatřicet desetibojařů a devětadvacet sedmibojařek, mezi nimi dva olympijští vítězové a tři mistři světa (byť jeden s otazníkem), to je bilance letošního TNT-Fortuna meetingu, který se uskuteční 15. a 16. června na kladenském stadionu Na  Sletišti. Největší pozornost bude patrně upřena na souboj Američana Bryana Claye s Romanem Šebrlem, a to ať už ten přímý v závodě, nebo v porovnání osobních maxim.

Třicetiletý rodák z Austinu se totiž chystá na Šebrleho domácí půdě zaútočit na jeho světový rekord 9026 b, na což by potřeboval vylepšit svůj osobák o téměř dvě stovky bodů. Podobný cíl si Clay kladl už o uplynulém víkendu v Götzisu, kde však i kvůli velmi nepříznivému počasí zůstal od jeho naplnění velmi vzdálen. „Dělal chyby a na svěťák by to nebylo, ani kdyby bylo krásně,“ okomentoval jeho výkon očitý svědek Roman Šebrle. "Výkonnostní potenciál ale na rekord určitě má, jde jen o to, aby se mu sešlo úplně všechno. A to mohu z vlastní zkušenosti říct, že není tak jednoduché,“ dodala 35letá legenda víceboje.
 
Podle Šebrleho navíc může Clayovi chybět dostatečná motivace. „U mě se v roce 2001 sešlo hned několik faktorů. Byl jsem mladý, teprve na začátku kariéry, měl jsem silné osobní motivy. Bryan už má leccos za sebou, je olympijským vítězem, mistrem světa, i to může hrát roli,“ zamýšlí se svěřenec Šebrle, který sám bude při TNT-Fortuna meetingu startovat a to i přesto, že závod v Götzisu nedokončil kvůli svalovým problémům. „Při rozcvičování na překážky se mi začalo stehno stahovat, a měl jsem obavy, že pokud bych pokračoval, došlo by ke zranění. Šlo tedy hlavně o prevenci. Už jsem byl i na vyšetření, kde nenašli žádné porušení svalových vláken, takže pro TNT-Fortuna meeting bych měl být fit,“ říká Šebrle.

Jaká bude jeho forma, však svěřenec Dalibora Kupky příliš netuší. „V Götzisu jsem první den udělal spoustu chyb, na výšce jsem měl i smůlu, když nám začalo pršet, přesto si myslím, že bych byl schopen nějakých 8200 bodů složit. Teď ale mohu trénovat méně, než bych v tuto dobu měl, tak uvidím, co to se mnou udělá. Kdybych byl v popředí pořadí, spíš by mě to překvapilo, ale i to se stát může,“ říká s tím, že jeho hlavní cíl je dvojí: nezranit se a splnit limit na ME, který má hodnotu 7850 b.

Dalšími výraznými postavami mužské části soutěže jsou mistr světa Trey Hardee z USA, který však má potíže s třísly a o jeho startu se definitivně rozhodne až o tomto víkendu, dále pak  Kazach Dmitrij Karpov, Bělorus Andrey Kravčenko či Jamajčan Maurice Smith. Česko reprezentují spolu s Romanem také všichni medailisté z nedávného mistrovství republiky v čele s šampionem Pavlem Baarem.

Mezi ženami se české závodnice Eliška Klučinová a Jana Korešová utkají například s Ukrajinkou Hannou Melničenkovou, Polkou Karolinou Tyminskou či vítězkou letošního mítinku v Desenzanu  Marinou Gončarovovou z Ruska. Rozjednán je i start další skvělé Ukrajinky Ljudmily Josipenkové. Ze startu na kladenském stadionu se však kvůli ztrátě formy omluvila největší hvězda  - olympijská vítězka z Pekingu Natalia Dobryňská. Závodění jí nedoporučil ukrajinský atletický svaz. „Znovu jsme však vstoupili do jednání s aktuální mistryní světa Jessicou Ennisovou, což by pro nás byla více než adekvátní náhrada,“ prohlásil ředitel mítinku Zdeněk Lubenský. 

Mítink, jehož rozpočet je okolo 6 milionů korun, se letos poprvé koná v rámci prestižního seriálu IAAF vícebojařské Challenge, což ocenil i předseda ČAS Libor Varhaník. „Chtěl bych organizátorům poblahopřát za to, že se tak brzy dostali mezi elitu a věřím, že spolu s TNT-Fortuna meetingem nejen potvrdíme příslušnost v seriálu, ale že budeme patřit i mezi ty nejlepší,“ prohlásil Varhaník.

Adam Pražák