Veselý diamantový trůn neobhájil, skončil třetí
Situace v oštěpu se před prvním z finále Diamantové ligy natolik zamotala, že při souhře výsledků mohla čistě teoreticky vyhrát celý seriál hned pětice borců. Vedle našeho Vítězslava Veselého do tohoto okruhu patřil i Němec Röhler, který také hned v první sérii vynesl zcela zásadní „kartu“ – osobní rekord 87.63 m, díky kterému bral vše. Druhý byl o téměř dva metry zpět olympijský vítěz Walcott z Trinidadu, který však do čela celkového pořadí nepromluvil, na rozdíl od Fina Pitkämäkiho, jenž skončil hned za ním. Veselý předvedl na neoblíbeném Letzigrundu 84.04 m, což stačilo na páté místo a v konečném účtování zůstává třetí společně s Egypťanem Abdelrahmanem.
V dálce svedly velkou bitvu o dílčí i celkové prvenství Srbka Španovičová s Američankou Bartolettaovou. Nakonec získala každá něco. Španovičová vyhrála výkonem 680 cm závod, seriál však ovládla Bartolettaová, jíž k tomu stačilo druhé místo za výkon o 4 cm horší. Obě nasbíraly shodně 16 bodů, Američanka však více dílčích prvenství.
V disku dotáhla své suverénní tažení sezónou Chorvatka Perkovičová, když výkonem 68.36 m zvítězila i ve finále a v celkového hodnocení nasbírala 30 bodů z dvaatřiceti možných. Jedinou minikaňku na její dominanci tak cákl mítink v Glasgow, kde skončila „až“ druhá. Tehdy ji porazila Američanka Lewis-Smallwoodová, která byla těžkou soupeřkou i při Weltklasse, když za Perkovičovou zaostala jen o metr a kousek.
Vítězstvím v Curychu potvrdil své prvenství v seriálu také americký koulař Hoffa. Předvedl přitom svůj nejlepší výkon v sezóně, když více než sedmikilové náčiní poslal do vzdálenosti 21.88 m. Své druhé místo v závodě i diamantovém pořadí musel dosti sveřepě hájit Němec Storl, Američana Kovacse za sebou udržel po výkonu 21.47 o pouhé 4 cm.
Otevřenou bitvu tyčkařek pro sebe rozhodla Brazilka Murerová, když jako jediná uspěla na 472 cm a ve stylu dva v jednom ovládla Weltklasse i Diamantovou ligu jako takovou. Mezi čtveřicí závodnic, které naposledy slavily na 467 cm, byla k potěše domácího publika i Švýcarka Büchlerová, která tak pokořila národní rekord.
V trojskoku se rozhodovalo především mezi Američany Taylorem a Clayem, kteří měli před závodem shodný a přitom jasně nejvyšší součet. Oba se také usídlili od začátku v čele závodu, a i když do ejich souboje vstoupil v druhé sérii Francouz Compaoré, nikdy z bodovaných příček nespadli. Až do poslední série měl lepší vyhlídky na diamant Claye, poslední Taylorův skok do vzdálenosti 17.51 m však optiku zcela a definitivně převrátil.
O šest setin prohrál Američan Tinsley závod na 400 m př. v Curychu s Jihoafričanem Fredericksem, mrzet ho to však nemuselo. Svého soka, Culsona z Portorika, totiž udržel za sebou a to bylo klíčové pro to, aby si mohl dojít na pódium pro diamantovou trofej.
Rekordem mítinku na stýplu 9:15.23 zazářila Tunisanka Ghribiová, ještě sladší ovoce však za své dlouhodobé snažení sklidila dnes druhá Etiopanka Ayalewová (9:19.29). Její krajanka Aseffaová pak za jejími zády jistila svou celkově druhou příčku v hodnocení Diamantové ligy. Za Bahrajn závodící Jebetová dala Asii nový rekord výkonem 9:20.55.
Tak to má být. Vyrovnaným osobním rekordem v ceněné hladině dvou metrů si prvenství mezi výškařkami v Curychu i celém ročníku vysloužila Ruska Kučinová. Trůn tak obsadila na úkor Chorvatky Šimičové, která k němu měla nakročeno zdarem na 198 cm, úspěch konkurentky o dva centimetry výše však už napodobit nedokázala. Její věhlasnější krajanka Vlašičová se po výkonu 193 podělila o čtvrté místo.
V přímém souboji o trůn na dvoustovce porazil Panaman Edward Jamajčana Ashmeada, v cíli je po vítězově výkonu 19.94 (-0.9) dělilo šest setin a v hodnocení jediný bod. Zbytek pole se na ně (nejen v tomto závodě) díval se znatelným odstupem.
Naturalizované Švédce Aregawiové závěr sezony hrubě nevyšel a v posledním díle seriálu definitivně ztratila náskok, který si v jeho dřívějším průběhu vybudovala. Skončila hluboko v poli poražených na osmém místě. Královnou patnáctistovky se tak stala Američanka Simpsonová, jež ovládla Weltklasse po tuhém souboji s krajankou Rowburyovou. Obě také byly jediné, které stlačily svůj čas pod 4 minuty. Simpsonová na 3:59.92, čas Rowburyové je horší jen o setinu.
Američan Merritt byl jasným králem diamantové čtvrtky již před Curychem, ale na Letzigrundu si pověst nezkazil. Vyhrál za 44.36 , o šest desetin před nejlepším ze soupeřů, jímž tentokrát byl krajan Roberts.
Na stovce žen se sešlo kvalitní pole, přičemž řada z nich mohla živit naděje na hezkou odměnu za celkové prvenství. Splnila si je Jamajčanka Campbell-Brownová, ovšem dlužno dodat, že to bylo o chlup viditelný jen po důkladném zkoumání cílové fotografie. V protivětru 0.7 m/s totiž dosáhla stejného času 11.04 jako Ahoureová a kdyby hrály tisícinky ve prospěch závodnice Pobřeží slonoviny, slavila by ona.
Také na osmistovce platilo, že vítěz bere vše. Oním šťastným byl Botswaňan Amos, který po výkonu 1:43.77 porazil i světového rekordmana Rudishu z Keňa (1:43.96). Před něj se ještě o tři setinky vmáčkl Souleiman z Džibuti.
Další finálové vítězství, které vedlo až na pódium pro krále a královny letošního ročníku Diamantové ligy. Američanku Harperovou mohla pozlobit krajanka Harissonová, leč nestalo se, což si Harperová pojistila suverénním během v čase 12.58. Harrissonová byla ráda, když se vůbec dostala do cíle, těšit ji mohlo snad jen to, že i přes čas 21.62 nebyla poslední. S ještě většími problémy se totiž potýkala Francouzka Billaudová.
Na pětce se mohutně vespolně finišovalo, první v cíli byl o tři desetinky první Keňan Ndiku a byl to rozdíl vpravdě diamantový, protože mu zajistil místo mezi vítězi letošního ročníku. Největší favorit na triumf, Etiopan Alamirew, totiž skončil hluboko v poli poražených.
Mladé diamanty
Na mítinku se v rámci projektu nazvaném Young Diamonds Challenge představili i někteří čeští závodníci spadající do kategorie talentů. Jak si vedli? Jana Reissová byla na 400 m př. pátá po výkonu 59.86, Jan Jirka na dvoustovce třetí ve svém nejlepším letošním čase 21.03 (+0.6), Diana Mezuliáníková čtvrtá na půlce ve velmi kvalitním osobáku 2:02.69, její kolegyně z disciplíny Alena Ulrichová sedmá s výkonem 2:09.25 a konečně Lucie Koudelová obsadila na stovce překážek čtvrtou příčku za 13.59 (+0.1).