Veselý na diamanty nedosáhl

pátek 11. září 2015
Vítězslav Veselý diamantový triumf nezíská. V dnešním závodě skončil šestý. Jeho největší rival v souboji o celkové prvenství Fin Pitkämäki zvítězil a ovládl celkové pořadí. Vadlejch skončil devátý. Brusel ozdobily skvělé běhy.

Veselému se bohužel nepodařilo udržet průběžné vedení v diamantové lize, když dnes skončil za hod dlouhý 82.30 na šestém místě. Dnešním i celkovým vítězem se stal Fin Pitkämäki, jehož vítězný výkon měřil 87.37. Druhý byl v dobré formě házející Němec Röhler (86.56) a třetí místo bral Walcott z Trinidadu a Tobaga (84.03). Dalšímu českému zástupci Vadlejchovi se dnes nepodařilo přehodit osmdesátimetrovou hranici a svým nejdelším pokusem 79.71 nepostoupil do užšího finále a skončil devátý.

Jedním z vrcholů mítinku byl ženský stýpl, kde předvedla parádní představení Tunisanka Habiba Ghribiová. Ta totiž dokázala zaběhnout nejen rekord mítinku, ale i africký rekord 9:05.36. Jednalo se též o nejlepší světový výkon sezóny. Za ní doběhla v osobním rekordu 9:10.15 Keňanka Kiyengová. Třetí byla Etiopanka Assefaová (9:12.63).

Již před startem závodu na 1 míli ohlásila Nizozemka Hassanová útok na světový rekord Rusky Mastěrkovové. Nakonec však doběhla druhá v čase 4:18.20, což pro ni znamenalo národní rekord. Vítězkou se však stala Keňanka Faith Kipyegonová v jednom z nejrychlejších závodů historie a africkém rekordu 4:16.71. Třetí doběhla Američanka Rowburyová (4:20.10).

Nejlepší letošní světový výkon roku byl pokořen i v závodě na 5000 metrů mužů. Postaral se o to Etiopan Yomif Kejelcha. Ten zvládnul pětikilometrovou trať za 12.53.98. Druhý doběhl jeho krajan Gebrhiwet (12:54.70). Stejné pořadí je i v celkovém zúčtování této disciplíny. Třetí doběhl v novém osobním rekordu Maročan Iguider (12:59.25)

Ostře sledovaný souboj byl k vidění na ženské dvoustovce. Zde se utkala mistryně světa s této disciplíny Dafne Schippersová s Američankou Felixovou, která ovládla v Pekingu čtvrtku. Rychlejší byla nakonec Nizozemka, když se před svou rivalku dostala přibližně třicet metrů před cílem a proťala cílovou pásku v čase 22.12. Druhá Felixová byla o desetinu zpět (22.22) a pro třetí příčku si dosprintovala Jamajčanka Thompsonová (22.26).

Přestože nebyla dvoustovka mužů diamantovou disciplínou, byla ozdobou bruselského mítinku. Ne však díky Američanu Gatlinovi, který nakonec na start nenastoupil. Závod vyhrál Katařan Ogunode v novém asijském rekordu 19.97. Druhý byl Francis z Antiguy a Barbudy (20.22) a třetí cíloval Jamajčan Dwyer (20.27).

Hned tři závodnice Spojených států měly před závodem na 100 metrů překážek rovný počet bodů v průběžném hodnocení diamantové ligy. Cílem proběhla na prvním místě Harper-Nelsonová (12.63) o dvě setinky před Nelvisovou (12.65). Jeden diamantový bod si připsala Stowersová za 12.76

Ve výškařském sektoru neměla konkurentu Ruska Maria Kučinová. Jako jediná totiž překonala 201 centimetrů, čímž si vyrovnala osobní rekord. Její reprezentační kolegyně Čičerovová si zapsala 197 a třetím místem a výkonem 193 si vybojovala vítězství v celkovém pořadí seriálu Španělka Beitiaová.

Na startu půlky mužů byli hned čtyři medailisté z letošního světového šampionátu buď z půlky nebo z patnáctky. Ve strhujícím finiši byl nakonec nejrychlejší Polák Adam Kszczot (1:45.12), když odrazil útok druhého v pořadím Amose z Botswany (1:45.25). Ten si tímto umístěním zajistil triumf v celkovém pořadí. Třetí finišoval Tuka z Bosny (1:45.45).

Na stovce mužů se z těsného vítězství radoval Američan Gatlin, když doběhl do cíle ve stejném čase jako druhý v pořadí Ogunode z Kataru (oba 9.98). Ve prospěch vícemistra světa na této disciplíně rozhodly jen tisícinky. O jeho celkovém diamantovém triumfu bylo téměř rozhodnuto již před startem. Jediným, kdo ho mohl ještě teoreticky ohrozit byl jeho reprezentační kolega Rodgers, který však skončil až na čtvrtém místě (10.02).

Ve sprintu na 400 metrů žen nebylo jasno o vítězce až do posledních metrů. Velmi odvážně rozběhla závod Američanka McCororyová (50.59), těsně před cílem se před ni však dostala Bahamanka Shaune Millerová (50.48). Třetí byla Jamajčanka McPhersonová (51.00).

Závod na 400 metrů překážek se stal kořistí Gibsona z Baham, který proběhl cílem v čase 48.72. Diamantový poklad získal dnes druhý v pořadí Američan Jackson (48.76). Jeden diamantový bod vybojoval švýcarský mistr Evropy Hussein (48.85).

trojskoku mužů se stal jak dnešním, tak celkovým vítězem Američan Christian Taylor. Ten skočil 17.59. Jeho největší soupeř Kubánec Pichardo zvládnul pouze tři pokusy, než se zranil. Nejdelší z nich měřil 17.06, což stačilo na druhé místo. Třetí skončil Rus Adams (16.97).

Mezi tyčkaři potvrdil svým dnešním vítězstvím a výkonem 595 primát Francouz Renauld Lavillenie. Druhý byl kanadský mistr světa Barber, který skočil o deset centimetrů méně (585) a za ním se umístil Řek Filippidis (580).

disku žen se podařila Sandře Perkovičové odveta za MS v Pekingu, když hodem dlouhým 67.50 porazila Kubánku Caballerovou (65.77). Potvrdila tak své vítězství v celkovém pořadí diamantové ligy. Třetí skončila Němka Müllerová (62.64).

koulařském sektoru potvrdil dobrou formu ze závěru sezóny Tom Walsh z Nového Zélandu, který vyhrál za 21.39. Druhý skončil bronzový medailista ze světového šampionátu Jamajčan Richards (21.37). Třetí příčka bohatě stačila Američanu Kovacsovi k udržení diamantového primátu.

trojskoku žen nebylo pochyb o vítězce tohoto seriálu již před závodem. Přesto sektoru vládla opět Caterine Ibarguenová z Kolumbie. Tentokrát jí k vítězství stačil skok dlouhý 14.60. Druhé místo brala Izraelka Knyazeva-Minenková (14.42) a třetí byla Ruska Koněvová (14.37).

Na hladké čtvrtce mužů se radoval z prvního místa Renny Quow z Trinidadu a Tobaga (45.29). Druhý doběhl Belgičan Borlée (45.43) a do elitní trojice se vešel ještě Jamajčan Matthews (45.74).

Závod mílařů tentokrát proběhl bez hvězdné keňské účasti. Možnost vyniknout tak dostali jiní běžci. Vítězem se stal Morhad Amdouni (3:36.92). Druhý skončil Australan Gregson (3:37.14) a třetí byl další Francouz Dahmani (3:37.81).