Veselý obhájil „diamant“, Prášil třetí
Vrcholy mítinku a naši
Mistr světa v hodu oštěpem Vítězslav Veselý od Moskvy kvůli zranění pauzíroval, do Bruselu se však dostal natolik do kupy, že předvedl hned v úvodní sérii solidních 86.67 metru. Lepší dnes předvedl jen jeden z jeho reálných konkurentů o celkovou trofej Fin Pitkämäki (87.32), a tak se svěřenec Jana Železného mohl radovat z úspěšné obhajoby. Třetí adept na „diamant“ Nor Thorkildsen skončil v poli poražených šestý.
Dva diamantové body za třetí místo vynesly i stejnou celkovou příčku koulaři Ladislavu Prášilovi. Svěřenec Petra Stehlíka dnes zvládl 20.79 a nad jeho síly byli jen suverén celého seriálu Američan Whiting (21.45) a Bulhar Ivanov (20.95). Naopak na Prášilově štítě znovu skončili věhlasní soupeři Kanaďan Armstrong a Polák Majewski (oba 20.76).
Jan Kudlička tentokrát v tyčkařském sektoru zdolal 550 cm, nad jeho síly bylo 567, což v nabité konkurenci nestačilo na lepší než sedmé místo. Kraloval dnes i v dlouhodobém hodnocení Francouz Lavillenie, který vítězství ozdobil rekordem mítinku 596 cm.
Výtečný závod předvedli půlkaři, mistr světa Mohamed Aman z Etiopie se dokonce blýskl výkonem roku 1:42.37 a zároveň potvrdil diamantové prvenství. Kvalitními časy se ale prezentovali i Američan Symmonds (1:43.03) a Keňan F. R. Cheruiyot (1:43.22). Výkon roku 2:35.43 zaběhla také na nemistrovském kilometru Keňanka N. Jepkosgeiová.
Tečku za mítinkem i 4. ročníkem seriálu učinila sice dnes nediamantová čtyřstovka, leč pro Belgičany díky dvojčatům Borleéových nesmírně přitažlivá disciplína. V relativně slabší konkurenci tahal dlouho za delší konec právě Jonathan Borleé, nakonec se musel o tisíciny sklonit před Britem Rooneym (oba 45.05).
Atletická superstar Jamajčan Bolt nedal na (nediamantové) stovce nikomu šanci a zvítězil za 9.80, nejblíže mu byl Američan Rodgers (9.90).
Potvrzené či vybojované diamantové trofeje
Nejvýraznější sprinterský počin se podařil Boltově krajance a kolegyni na světovém trůnu Fraser-Prycoé, která triumf v seriálu oslavila rekordem mítinku 10.72, nejlepší sekundantka byla až o 15 setin zpět – Američanka Andersonová (10.97). Diamantová trofej z mužské dvoustovky rovněž putuje na Jamajku, a to zásluhou vicemistra světa Weira, který si vítězství pojistil časem 19.87. Stovce překážek kralovala dnes, stejně jako v celé lize, Američanka Harperová, vylepšeným letošním maximem 12.48 si udělala nelíčenou radost.
V trojskoku potvrdila nadvládu v letošní sezoně i zisk diamantové trofeje Kolumbijka Ibargüenová (14.49). Po světovém titulu vzala ruská výškařka Školinová krajance Čičerovové i prvenství v prestižním seriálu, když ji v rozhodujícím souboji porazila 200 ku 198 cm. Svůj výpadek z domácí půdy v Záhřebu napravila chorvatská diskařka Perkovičová, v Diamantové lize zůstala neporažena, když jí v Bruselu bohatě stačilo 67.04 m.
Hromadná kolize při náběhu do posledního kola 1500 metrů se vyhnula Švédce Aregawiová a tak mělo dnes o něco snazší cestu k triumfu za 4:05.41, jinak ale seriálu kralovala suverénně. Ve stýplu si o vítězství dnešní i celkové řekla Keňanka Chemosová rekordem mítinku 9:15.06. Velmi podobně lze vyprávět příběh Etiopana Alamirewa na pětce, kterou ovládl nejrychlejším závěrem za 12:58.75.
Ani vítězství Američanky Hastingsové na čtvrtce za 50.36 nevzalo celkový triumf Montshové z Botswany, dnes druhé o pět setin. Podobně dopadlo mužských 400 př., kde Portoričan Culson skončil až třetí (48.60), ale jeho jediný možný přemožitel v diamantovém seriál Američan Tinsley doběhl až čtvrtý (byť o tisíciny), vítězství bral Gordon (TRI) za 48.32. Ač mistr světa v trojskoku Francouz Tamgho v Bruselu jasně kraloval se 17.30, celkové prvenství dnes druhého Američana Taylora (16.89) už zlomit nedokázal.