Veselý to dokázal, je mistrem Evropy
Vítězslav Veselý dostál vysokým očekáváním, která jsou na něj kladena jako na lídra světových tabulek a v elektrizující atmosféře na olympisjkém stadionu v Helsinkách si uzmul vládu nad kontinentem. 29letý svěřenec Jana Železného přitom vstoupil do soutěže nevýrazným výkonem těsně za 74 metrů, hned v následující sérii se však o téměř deset metrů zlepšil a jak se později ukázalo, byl jeho hod do vzdálenosti 83.72 m vítězným. Soupeři na něj útočili marně, nejvíce se mu přiblížil on sám, když v páté sérii poslal své náčiní do vzdálenosti 83.51 m.
Druhou příčku obsadil díky osobnímu rekordu 83.23 Rus Iordan, třetí byl k radosti Finů, kteří oštěp velmi ctí, domácí Mannio. Nor Thorkildsen ze soutěže odstoupil po třetí sérii, jeho maximum 81.55 stačilo pouze na čtvrtou pozici. Další z favoritů, finská superhvězda Pitkämäki, se ani neprobojoval do užšího finále a skončil jedenáctý.
Roman Šebrle na medaili nedosáhl. Nadějný začátek druhého dne nedokázal zúročit v oštěpu, kde se reálně mohl dostat na třetí příčku. Nestalo se a závěrečnou patnáctistovkou desetiboje se protrápil za 4:50.74. V konečném hodnocení obsadil svěřenec Jany Jílkové se součtem 8052 b šestou příčku. "Sprinty mi konečně po dlouhé době vyšly líp. Bohužel se mi nepovedly hody - a dálka s výškou taky nebyly nic moc. Byl to takový zvláštní víceboj," řekl Šebrle, který také jako jediný český desetibojař pojede na olympiádu. "Mám dva rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem rád, že se rozloučím na olympiádě, na druhou stranu mě hodně mrzí, že nejedeme oba i s Adamem, co se dá dělat." Adam Sebastian Helcelet i přes svou nejlepší patnáctistovku v sezoně 4:42.55 o dva body nepřekonal osmitisícovou hranici a skončil osmý. Definitivně se tak rozhodlo, že v olympijském Londýně bude český desetiboj reprezentovat pouze Šebrle. V osobním maximu 8558 b zvítězil Němec Behrenbruch před Ukrajincem Kasjanovem (8321) a talentovaným Rusem Škureněvem (8219).
Finálové radosti i zklamání
Jakub Holuša doběhl ve svém rozběhu těsně na třetím místě, když o setinu prohrál souboj o přímý postup se Slovákem Repčíkem. S výkonem 1:46.63 čekal na to, co předvedou soupeři. Ti však byli vesměs pomalejší, a tak se Jakub může chystat na zítřejší finále. Jan Kubista byl ve svém semifinále šestý a výkonem 1:48.94 obsadí 17. příčku.
Pavel Maslák byl nejrychlejším ze všech semifinalistů běhu na 400 m, když dosáhl času 45.66. „Začátek jsem šel naplno, poslední stovka už byla docela kontrolovaná, ale určitě jsem se vydal hodně. Dávám si velký pozor na zatáčky, jsou strašně ostré. Jsem docela tuhý, bolí mě nohy, ale doufám, že to zítra bude dobré. Myslím si na medaili, čas určitě zítra nebude priorita, nepočítám s tím, že by se mělo běžet pod 45. Nikdo moc podle mě síly nepošetřil,“ řekl po doběhu. Jan Tesař byl s 47.27 m sedmý ve svém rozběhu. Daniel Němeček obsadil tutéž pozici, s výkonem o 56 setin lepším. Následně však byl diskvalifikován pro zde "oblíbené" vyšlápnutí z dráhy.
Do finále se neprobojovala ani půlkařka Lenka Masná . V úvodním kole soutěže evidentně nebyla ve své kůži a s dosaženým časem 2:05.75 obsadí šestnáctou příčku. Také kladiváře Lukáše Melicha bohužel o medaile bojovat nebude. Jediný jeho měřený kvalifikační pokus letěl do vzdálenosti 68.92 m a v konečném pořadí mu náleží 28. místo.
Výrazně lépe si v porovnání se svým dosavadním potenciálem vedla Jitka Bartoničková, která v semifinále zaběhla čas 52.78 a jen o šest setin zaostala za svým osobním rekordem z letošního mistrovství republiky ve Vyškově. V rozběhu byla těsně pátá a celkově si z Helsinek odveze dvanáctou příčku. „Konečně jsem měla startovní reakci pod dvě desetiny. Rozběhla jsem to dobře, jenom škoda, že z toho nebyl osobák. Letos jsem absolvovala dvě soustředění a jsem ráda, že se zúročila, i když byla na úkor mých studií,“ prohlásila po doběhu.
Zlatí, stříbrní, bronzoví
Mistryní Evropy v dálce se stala Francouzka Lesueurová, jíž se náramně povedl hned první skok v soutěži, když dopadla do vzdálenosti 681 cm. Hozenou rukavici pak již žádná ze soupeřek nezvedla, byť Běloruska Sudaravová od toho v páté sérii nebyla daleko, přesně 7 cm. Bronz získala Norka Renstroemová díky skoku 667 cm, závěrečný útok na její pozici ze strany Němky Taroum Moguenaraové nevyšel o jediný centimetr.
Výškařskou královnou se stala zkušená Španělka Beitiaová, jejíž poměrně překvapivou vyzyvatelkou se stala mladá Norka Angelsenová. Obě skočily 197 cm, rozhodl křížek Norky u jedné z nižších výšek. Na bronzovém stupínku bude tlačenice, podělí se o něj ty, které skákaly čistě až do 192 cm včetně. Jmenovitě: Švédka Greenová Tregarová, Ukrajinka Gološová a Ruska Gordějevová.
Zlato z běhu na 5000 m získala nejlepším závěrem Ruska Golovkinová, která proběhla cílem v čase 15:11.70, stříbro přenechala na pásce Portugalka Moreirové mocně finišující Ukrajince Kovalenkové. Mistryně světa z Berlína, Španělka Domínguezová, předčasně odstoupila kvůli poranění chodidla.
Titul nejrychlejší ženy Evropy si vysloužila Bulharka Lalovová. Cílem stovky proběhla jako první v čase 11.28 a o čtyři setiny porazila Ukrajinku Povhovou, která brala stříbro. Na stupně vítězů je z osmé dráhy doplnila Litevka Grincikaiteová. Zklamáním bylo až šesté místo a nevýrazný čas 11.42 obhájkyně titulu, Němky Sailerové.
Mužský závod byl poněkud zvláštní, k čemuž přispěli Litevec Salakauskas, který hned třikrát neodstartoval, přičemž poprvé kvůli němu rozhodčí závod vraceli, a Ital Collio, který druhý start ulil. Když už se konečně sprinteři vydali definitivně na trať, bylo zaděláno na senzaci, neboť velký favorit Lemaitre výrazně ztrácel. Nakonec však svým dlouhým krokem ztrátu smazal a v cíli byl po výkonu 10.09 o tři setiny před krajanem Vicautem. Pro bronz si doběhl naturalizovaný Nor Saidy Ndure.
Výsledky jsou zde.