Veselý v Římě triumfoval, Staněk bodoval
V oštěpu sice výkon roku nepadl, ale mnoho nechybělo. Navíc to k potěše českého fanouška byl Vítězslav Veselý, kdo na lídra tabulek Pitkämäkiho útočil. Oštěp z ruky svěřence Jana Železného v druhé sérii zůstal necelý půlmetr od výkonu Fina z Dauhá a 88.14 m je jen dva decimetry od Víťova osobního rekordu. "Nečekal jsem, že hodím tak daleko a že se mi podařilo dosáhnout takového výkonu v úvodu soutěže, bylo výborné," těšilo vítěze, který již další pokusy již neabsolvoval. "Dávám si pozor na tříslo a už v neděli na mě čeká další DL v v Birminghamu, také proto jsem neházel všechny pokusy," vysvětlil na FB manažerské skupiny Top Athletics mistr světa, jemuž to i tak na triumf stačilo. Nejvýrazněji totiž dokázal zaútočit svým čtvrtým hodem vítěz Tretry Yego, jenž díky 87.71 opět vylepšil keňský rekord. Pitkämäki tentokrát ani nebodoval, když jej dalším národním maximem 86.20 odsunul olympijský šampion Walcott z Trinidadu a Tobaga. Závod nevyšel druhému českému zástupci Petru Frydrychovi, jenž se po 73.79 nevešel mezi užší osmičku.
Výtečně si však počínal mezi koulaři Tomáš Staněk, jenž získal diamantový bod za třetí místo poté, co si vylepšil letošní maximum pod otevřeným nebem na 20.64 m. Kromě toho získal svěřenec Petra Stehlíka třeba skalp „22metrového“ Američana Whitinga. Lepší než Staněk byli pouze další reprezentant USA Clarke (21.28) a především německý šampion Storl, jenž soutěži vládl díky 21.46.
Čtvrtým českým zástupcem na olympijském stadionu v Římě byl tyčkař Jan Kudlička. Svěřenec Boleslava Patery jednou „křížkoval“ už na základní výšce 541 cm, na 556 už vyčerpal všechny možnosti, čímž si o centimetr vylepšil své maximum v sezóně. O dalších 15 cm však již neuspěl a skončil 11. Svou suverenitu opět potvrdil Renaud Lavillenie, byť Francouz tentokrát nezvládl předvést výkon začínající šestkou, tentokrát zapsal 591 cm. Jihoamerickým rekordem 586 se blýskl Brazilec Braz.
Výtečnou úroveň měla patnáctistovka a to až do hloubi startovního pole, vždyť deset mílařek se dostalo pod 4:04, nejlepší tři pak pod zdolaly čtyři minuty. Vítězkou se překvapivě nestala nizozemská reprezentantka Hassanová, ale Američanka Simpsonová, na jejíž drtivý finiš nikdo nestačil. Její čas: 3:59.31. Stejné čelné duo jako v Eugene bylo na osmistovce, a i tentokrát Etiopan Aman předčil Botswaňana Amose, jen se tentokrát běželo o více než vteřinu rychleji, což vítěz proměnil ve výkon roku 1:43.56, poražený ztratil necelou čtvrt vteřinu.
Ze souboje afrických velmocí na pětce, při němž poprvé letos padla 13minutové hranice, opět vyšel nejlépe mladý Etiopan Kejelcha, jenž zaznamenal čas 12:58.39. Do minulosti se poroučel také výkon roku ve stýplu, když jej v souboji Keňanek Kiyengová po 9:15.08 připravila krajanku Naymburaovou (dnes o sedm desetin zpět). O premiérové zdolání dvoumetrové hranice ve výšce se postarala Španělka Beitiaová, uznání zaslouží i druhá Chorvatka Vlašičová a třetí Polka Ličwinková, které obě zvládly 197 cm.
Trojskok ovládlo trio Kubánců, skvělou formu opět potvrdil Pichardo, jenž se na pouhé 4 cm přiblížil metě 18 metrů, což znamenalo posun rekordu mítinku. Americký sprinter Gatlin dál válí, tentokrát zůstal na stovce jen setinu od svého maxima sezony, zato si časem 9.75 vzal pro sebe nejlepší výkon stadionu, který do dneška držel jeho velký rival Bolt. Dvojnásobná trať sice nebyla zařazena do diamantového hodnocení, ale čest evropskému sprintu a slavnému Italovi Meneovi (jehož jméno je v podtitulu mítinku) učinil Řek Tsakonas dalším rekordem mítinku – 20.09, k němuž přidal skalp Francouze Lemaitra (20.28)
Stovka překážek přinesla fatální kolize hned u tří sprinterek, bez poroučení se k zemi se to obešlo jen v případě vedoucí ženy Stowersové z USA, hrozivý pád Pearsonové na ruku Australance přivodil vážnou zlomeninu ruky. Triumfovala tak jiná Američanka Nelvisová, vítězka z Ostravy si vylepšila osobák na 12.52. Na dvoustovce se sice pětice sprinterek dostala pod 23 vteřin, ale nejrychlejší z nich, Američanka Tarmohová ukrojila „jen“ 23 setin (22.77). Minimem na čtvrtce překážek mužů bylo vylepšení letošního maxima (ale padl také národní rekord Irska, čtvrtý Barr běžel 48.65 a jen tisíciny ho dělily od bodu), což předvedl i vítězný Američan Dutch časem 48.13. Mezi ženami (mimo DL) se prosadila Američanka Molineová (54.47). Hladkou čtvrtku opět ovládla Američanka McCororyová, tentokrát za 50.36. V dálce tentokrát hranice sedmi metrů odolala, nejblíže, na 11 cm, se k ní dostala Ruska Klišinová. Nadvláda Chorvatky Perkovičové nad světovým diskem trvá, tentokrát ji prodloužila hodem 67.92 m dlouhým.