Veselý znovu pobil svět, Bolt nenadchl
Stejně jako v minulosti přinesla Zlatá tretra Ostrava řadu emotivních momentů a skvělých výkonů. Spolu se včerejším kladivem byly k vidění tři nejlepší výkony roku a řada maxim mítinku.
Veselý vs svět - 2:0
Češi vládli oštěpu. Po Barboře Špotákové, která dominovala ženské soutěži (více o tom zde), nenašel přemožitele ani její kolega zeskupiny Jana Železného Vítězslav Veselý. Pátý muž loňského mistrovství světa předvedl vyrovnanou výkonnost, hned čtyřikrát poslal oštěp do okolí 85 metrů a nakonec svým maximem 85.67 předčil druhého Andrease Thorkildsena o téměř metr. Třetí byl Rus Dmitrij Tarabin (81.37), až za ním pak skončiila další velká osobnost oštěpu Terro Pitkämäki z Finska (78.86).
"Za vítězství jsem rád, nebyla tu snad špatná konkurence, ale nepřeceňuji ho. Je sice hezké, že jsem házel vyrovnaně, na druhou stranu škoda, že to alespoň jednu neuletělo. Byly tam technické chyby, bojoval jsem s rozběhem, ale snažil jsem se až do konce. Třeba to přijde jindy," zadoufal Veselý, jehož může hřát vědomí, že se mu vstup do sezony prostě povedl. Ostrava je totiž jeho již druhým triumfem v konkurenci nejlepších oštěpařů světa, o víkendu kraloval mítinku Diamantové ligy v Šanghaji. "Jsem rád, že se ta všechna dřina ze soustředění se zúročuje. Ostatní se ale budou zlepšovat, a ani mě se nemusí pořád dařit. Je to oštěp a ten je nevyzpytatelný. Lámat chleba se bude jindy," uvědomuje si Veselý.
Jeho kolegové ze skupiny se dnes spíše trápili: Jakub Vadlejch byl s 75.56 šestý, Petr Frydrych si nechal změřit jediný pokus, a to ten první. Bylo z toho 73.55 m.
Bolt se starostmi a nad 10
Vyhrál, ale nenadchl. Největší hvězda 51. Zlaté tretry Ostrava Usain Bolt si po "ulití" Jihoafračana Magakweho dával na startu takový pozor, že notně zaspal a až v posledních dvaceti metrech dokázal předčít nejvážnější soupeře Kima Collinse a Darvise Pattona. Vzhledem k tomu, že sprinterům nepřál vítr (-0.8 m/s), byl z toho pro jamajskou superstar čas 10.04. Počítáme-li pouze finálové závody, pod deset vteřin nedal Bolt naposledy před třemi lety 11. června v Torontu (běžel rovných 10). "Neznervóznil mě ulitý start ani protivítr neměl na můj výkon vážnější vliv," tvrdil světový rekordman. "V tuto chvíli nevím, co se stalo, musím si o tom promluvit s trenérem, jsem převkapený stejně jako vy," krčil rameny svěřenec Glena Millse.
Collins a Patton se ostravskému publiku představili ještě jednou, když uzavírali program mítinku na dráze štafetou 4x100 m. Spolu s překážkářem Porterem (dnes druhý) a vítězem dvoustovky Spearmonem složili tým All Stars, který se postaral o vylepšení rekordu mítinku na 38.59. Svá letošní maxima tu vylepšily národní týmy Kanady, Polska také Česka, které zaběhlo ve složení Veleba, Maslák, V. Šulc, Zich čas 39.41, tedy o tři setiny rychleji než v úterý v Turnově.
Hejnovou a spol. překvapila Stambolová
Hlavní program otevřela na dráze čtvrtka překážek a českým barvám přinesla hned dvě radosti. Při svém první startu ve své disciplíně si Zuzana Hejnová časem 55.28 s řekla o ostrý limit pro olympiádu (a pochopitelně také "Evropu") a podlehla pouze Vanie Stambolovové běžící ve výkonu roku 54.15 . "Očekávání jsem měla vyšší, věřila jsem si na vítězství," přiznala 25letá finalistka olympiády. "Čekala jsem, že se o něj budeme tahat s Demusovou, ale Vania nás všechny překvapila," divila se Hejnová. "Mám splněný limit, klid, budu se zlepšovat. Strašně foukalo, musela jsem přidávat kroky a to mě zpomalovalo. Byla jsem nervózní jako vždy před prvním startem, ale teď vím, že připravená jsem dobře," shrnula v pozitivním duchu jedna z Rychlých holek. Pod 56 vteřin se dostala ještě přemožitelka Hejnové z mistrovství Evropy v Barceloně Britka Perri Shakes-Draytonová.
Pátou příčku obsadila Zuzana Bergrová a časem 56.70 tentokrát již bezpečně splnila normu pro Helsinky, pro Londýn by (jako členka předpokládaná členka štafety) potřebovala srazit ještě alespoň pět setin. "Jsem spokojená. Neudělala jsem žádnou chybu, nezapadla. Udělala jsem si klid, příště už do toho mohu jít odvážněji. Chtělo by to srazit ještě tak o vteřinu," nechala se slyšet další svěřenkyně Martiny Blažkové, která získala skalp mistryně světa Lashindy Demusové (57.43).
Marná snaha půlkařů i Rosolové
Duel hvězdných půlkařek jasně vyzněl pro Pamelu Jelimovou, která již před šestistovkou zdrhla zbytku pole a vše dotáhla k jasnému prvenství a času 1:58.49. Takřka o vteřinu tak odolal rekord Marie Mutolaové, nynější trenérky její soupeřky Caster Semenyovou, která doběhla se ztrátou dvou vteřin druhá. Za Jihoafričankou si třetí příčku o čtvrtsekundu zpět vysloužila Etiopanka Fantu Magisová. O medailový post byla ve hře i Lenka Masná, nakonec se však propadla na osmé místo a po výkonu 2:02.22 jí mezi prsty protekl i limit pro ME. "S časem určitě spokojená nejsem, závod se ale pro me nevyvíjel moc dobře. Byly tam strkanice, na pětistovce jsem byla o něco později, než jsem být měla. Pak se běželo proti větru a já ztrátu docela stahovala, jenže v cílové rovince mi to nejelo a soupeřky mě předbíhaly," uvedla svěřenkyně Jiřího Sequenta.
Po výpadku světového rekordmana Davida Rudishy se do pozice hlavního favorita osmistovky dostal Adam Kszczot. Polák tu před rokem v Ostravě "hravě" vyhrál mistrovství Evropy "dvaadvacítek" a větší potíže neměl ani dnes. Zařadil se za vodiče a po jeho odstoupení náskok před soupeři udržel až do cíle, lam dorazil v čase 1:44.90. V ostře rozběhlém závodě se za Kszczotem držel halový vicemistr světa Jakub Holuša, domácímu favoritovi však v závěru došly síly a klesl na konečnou pátou příčku (1:46.63). "Rozběhl jsem rychle pětistovku," potvrdil svěřenec Dalibora Kupky. "Věřil jsem, že by z toho mohl být čas pod 1:45, ale pak už jsem se spíš trápil. Dnes bylo oproti Dauhá pořádně chladno. Diváci mě skvěle povzbuzovali, mrzí mě, že jsem nepředvedl lepší výkon. Snad příště," prohlásil Holuša. Než on byli dnes lepší Brit Andrew Osagie, Keňan Abraham Rotich a také Francouz Ouhalich.
Dvakrát tu zazářila osobními rekordy a předloni také nečekaným triumfem, dnes se jí tolik nedařilo. Čtvrtkařka Denisa Rosolová rozběhla vlažněji a až v závěru se probila na konečnou pátou příčku a čas 52.10, čímž zdolala mírnější z limitů pro olympijské hry. "Šlo to dneska zajímavě až divně. V nedostatku sil to nebylo, klidně bych mohla běžet ještě 50 m, chyběla ale rychlost," divila se 25letá svěřenkyně Martiny Blažkové, která se přitom v rozcvičování se cítila výborně. "No co, v minulých letech jsem na Tretře běžela nejrychlejší čtvrtku sezonu, teď by to mohlo být naopak a já si ji nechám na ten nejdůležitější závod," usmála se Rosolová. Podle očekávání se prosadila halové mistryně světa Sanya Richards-Rossová, byť Američanka výkonem 50.65 neatakovala ani vlastní letošní maximum. O půlvteřiny zpět dokončila olympijská šampionka Christine Ohuruoguová, za Britkou pak zvládla bitvu o třetí příčku Jamajčanka Patricia Hallová.
Lavillenie a ti druzí
Rekordem mítinku ozdobil tyčkařskou soutěž Renaud Lavillenie. Francouzský šampion zdolal 590 cm, čím dosavadní nejlepší výkon Tretry vylepšil o 13 cm. Vyrovnané osobní rekordy na 572 a čistota zápisu určily jako druhého Němce Karstena Dillu a třetího Stevena Dillu. Dařilo se také čtvrtému v pořadí Janu Kudličkovi, který posunul o dva cm na 562 svůj výkon sezony.
Mužská čtvrtka vzbuzovala velká očekávání vzhledem k účasti lídra světových tabulek Američana LaShawna Merritta. Olympijský šampion za svým letošňákem zaostal téměř o vteřinu, přesto neměl s časem 45.13 rovného konkurenta. Nejblíže mu byl mladík z Dominikánské republiky Luguelin Santos (45.76), jenž těsně předčil halového mistra Neryho Brenese. Josef Prorok si po úspěchu na překážkách přidal ještě i hladkou variantu a skončil šestý (46.97), přičemž porazil hendikepovanou hvězdu Oscara Pistoriuse (47.66).
Jen sedm setin chybělo Veronice Campbell-Brownové, aby pokořila stávající světové maximum sezony na dvoustovce Jeterové. Jamajčanka zvládla půl oválu za 22.38 vteřiny (vítr -0.3) a jednoznačně předčila Američanky Biancu Knightovou a Tiffany Townsendovou. Kateřina Čechová slibně rozběhla zatáčku, nakonec však skončila osmá za 23.92.
Mezi muži chyběl původně ohlášený spolufavorit Američan Dix, a tak se podle upravných papírových předpokladů prosadil jeho krajan Wallace Spearmon, jenž se na 14 setin přiblížil 20 vteřinám (vítr stejný jako u žen -0.3). Podstatně vyrovnanější duel o druhou příčku vyzněl pro Jamajčana Marvina Andersona před Bahamanem Michaelem Mathieuem. Pátým místem a entry časem pro Helsinky 20.85 rozhodně potěšil domácí publikum Pavel Maslák.
Vyrovnaný osobní rekord rekord na stodesítce 13.13 (vítr +1.4) přinesl křišťálovou tretru Američanu Dexteru Faulkovi při absenci pravidelného účastníka, světového rekordmana Roblese. Letos běželi lépe než Faulk jen dva překážkáři, dnešní triumf hvězd a pruhů podtrhli Jeff Porter s Ryanem Wilsonem, který o setinu předčil Pozziho, nejlepšího z trojice Britů. Mistr Evropy Turner byl až šestý.
Překážkářským manželům Porterovým se dnes dařilo, jen pár vteřin po svém muži, který skončil druhý, se z vítězství radovala Tiffany. Britka se poměrně kuriozně stala již čtvrtou ženou, která v Ostravě zaběhla stovku s plůtky za 12.65, čímž opět vyrovnala rekord mítinku. S odstupem za ní se dostala do cíle Kanaďanka Priscilla Lopes-Schliepová, vyrovnaný boj o třetí příčku zvládla Američanka Lolo Jonesová.
Silní muži se do koulařského sektoru v Ostravě vrátili po letech, na rekord mítinku však neútočili. Nejdále se dostal vicemistr světa Dylan Armstrong, Kanaďan si vylepšil svůj letošňák na 21.29. Ještě Polák Tomasz Majewski se dnes dostal za 21 metrů, úspěch "javorového listu" dnes podthl třetí v pořadí Justin Rodhe, až čtvrtý naopak skončil mistr světa Němec Storl. Z českých reprezentantů se nejlépe dařilo pátému Ladislavu Prášilovi s 19.78, Antonín Žalský skončil hned za ním (19.52).
Trojka patřila Keňanům, jejichž nadvládu narušil pouze britský reprezentant Andy Baddeley, třetí v pořadí. Křišťálovou trofej pro vítěze si zasloužil mladíček Isaiah Koech za čas 7:37.14, o dvě a půl vteřiny před krajanem Corneliem Kangogem.