Větrný ½maraton pod keňskou nadvládou

sobota 1. dubna 2023
Letošnímu pražskému půlmaratonu kralovaly keňské barvy. Závod žen vyhrála Irine Kimais. Mužské klání opanoval její krajan Roncer Konga. Nejlepších českých umístění dosáhli sedmá Moira Stewartová a jedenáctý Patrik Vebr.

Hlavní favoritkou ženského závodu byla autorka letošního nejlepšího světového výkonu Keňanka Irine Kimais. Ta samozřejmě nechyběla v pětičlenné vedoucí skupině, která probíhala pátým kilometrem v mezičase 15:35. České duo Moira Stewartová a Tereza Hrochová proťala tuto metu se ztrátou 1 minuty a 8 vteřin. Desítkou už probíhaly v čase 31:04 jen tři závodnice, a to Kimais, její krajanka Janeth Chepngetich a Etiopanka Aynadis Tadese. Poslední jmenovaná však velmi záhy odpadla. Na čtvrté pozici se v mezičase 33:31 pohybovala Stewartová. Hrochová už na ní v ten moment ztrácela přes půl minuty.

Rozhodujícím okamžikem v boji o vítězství byl čtrnáctý kilometr, v jehož průběhu Kimais své poslední sokyni nastoupila a na patnáctce (46:23) měla už osmivteřinový náskok. Moira Stewartová se propadla na sedmé místo (50:41). Irine Kimais nakonec s přehledem potvrdila roli favoritky a zvítězila v čase 1:06:00. Pod 1:07 stlačila svůj čas ještě druhá Janeth Chepngetich (1:06:42). Třetí byla nejlepší z Etiopanek Bezabh Zeray za 1:07:15.

Pozici nejlepší české závodnice udržela sedmá Moira Stewartová, která proběhla cílem za 1:12:43, což znamenalo, že ztratila 13 vteřin na nominační požadavek pro start na mistrovství světa v silničních bězích v Rize. Tereza Hrochová doběhla osmá za 1:13:07. Velmi spokojena mohla být Barbora Macurová, která si výrazně posunula osobák na 1:13:21, díky kterému se stala historicky devátou nejrychlejší českou běžkyní na této distanci. Stejná pozice jí patřila v letošním ročníku pražského půlmaratonu.

V závodě mužů usiloval o svůj třetí triumf Keňan Benard Kimeli. Nakonec však hráli prim jiní běžci. Už na pátém kilometru bylo jasné, že budou opět dominovat Afričané. Osmičlenná vedoucí skupina probíhala pětku za 14:15. Z Čechů si v ten moment vedl nejlépe průběžně dvanáctý Jiří Homoláč (15:22). Mezičas čela závodu na metě 10 kilometrů byl 28:03. Ve hře o prvenství bylo ještě šest běžců. Homoláč držel dvanáctou pozici v mezičase 30:36, ale postupně se na něj začal dotahovat Patrik Vebr.

Také zde se chléb lámal na čtrnáctém kilometru, kde se od svých soupeřů odtrhl Keňan Roncer Konga a na patnácti kilometrech (41:51) už vedl o deset vteřin před nejbližším pronásledovatelem, kterým byl Uganďan Maxwell Rotich. Pět kilometrů před cílem už bylo české duo Homoláč a Vebr spolu (46:06). V závěru už Konga nepřipustil žádné drama a doběhl si pro vítězství. Navíc v silném větru měl jeho vítězný výkon 59:43 svou kvalitu. Druhý Maxwell Rotich už hranici jedné hodiny neprolomil (1:00:06). Třetí skončil Keňan Geoffrey Koech (1:00:11).

Souboj o nejrychlejšího českého běžce byl dramatický až do posledních metrů. V těch měl nakonec více sil Patrik Vebr, jenž proťal pomyslnou cílovou pásku v obrovském osobním rekordu 1:05:42 a připsal si cenný skalp svého zkušeného kolegy Jiřího Homoláče, který byl jen o dvě vteřiny pomalejší (1:05:44). Vebr bral celkové jedenácté místo a Homoláč byl dvanáctý.

Petr Jelínek, foto: RunCzech