Větší várka via Istanbul do Pekingu

Aktuality
středa 6. srpna 2008
Na ruzyňském letišti se kolem poledne sešla velká část české atletické výpravy. Z dvojice obhájců cenných kovů dnes odcestoval do Pekingu Bába.

"Na cestu se netěším," utrousil Jaroslav Bába, bronzový výškař z aténských OH. "Na závody ale ano. Samozřejmě věřím, že uspěju, kdyby ne, to by bylo špatné," dodal, ale mezitím mu do řeči skočil vedle stojící kladivář Melich. "Kdyby sis opravdu věřil, tak si na sebe vsadíš," vtipkoval. "Já na sebe nevsázím," bránil se Bába. "Je pravda, že jsem teď v létě neskočil 230, ale věřím, že trenér mě umí připravit, aby ta největší forma přišla na olympiádě. Musím se hlavně srovnat na jiný časový režim. Slyšel jsem, že 10. den, na který vychází naše soutěž, je prý největší krize," vyjádřil mírnou obavu nad aklimatizací svěřenec Aleše Dudy. "Ale také se říká, že jedna hodina posunu odpovídá jednomu dni. Takže za 6 dní by to snad mohlo být v pohodě," věří jeden z tajných medailových trumfů, který už stabilizoval svou formu k 230, ale po vážném zranění v olympijském cyklu se výš než na tuto hranici nedostal.

Vysokému zájmu o svou osobu čelila také diskařka Věra Cechlová, v Aténách čtvrtá, méně než decimetr od medaile a metr od zlata. "Samozřejmě že na to nejde zapomenout, mě ale spíš mrzí, že to soupeřkám ani nemůžu vrátit," litovala dnes před odletem absence rivalek z různých důvodů. Prchání pryč před závěrečným ceremoniálem prý ale tentokrát nehrozí. "Ať dopadnu jakkoli, chci si to užít," uvedla s tím, že má navíc radost, že závodí hned zpočátku (kvalifikace je hned první den atletických souteží, tj. v pátek 15.). "Jen doufám, že si budu moct okouknout kruh ještě před závodem," přála si Cechlová, která si veze ve výbavě patery nebo dokonce šestery (sama přesně nevěděla) závodní boty. "Mám mezi nimi i jedny speciálně upravené od trenéra Šilhavého vhodné na déšť," upozornila. "V Helsinkách mi moc pomohly," připomněla svůj zatím jediný medialový (bronzový) úspěch na velké a akci, "a kdo ví, co bude v Pekingu," odkázala třeba na poslední předolympijský závod v Litomyšli. "Vzhledem k tomu že tam pršelo, byla jsem se svým výkonem (62.34 m) spokojená," uzavřela.


Olympijský stadion překřtěný na Ptačí hnízdo rozhodne o většině atletických medailí - foto: E. Erben

Do nečekané role se dostal překážkář Petr Svoboda. Svými několika časy lepšími než letité české maximum a nejlepším evropským výkonem roku se stal adeptem elitní osmičky. "Ve finále věřím i v dobrý výkon, ale co se mnou udělá místo, to nevím," byl opatrný v prognózách k závodu. "Je otázka, jak bude vypadat třeba avizovaný smog," uvedl svěřenec svého jmenovce Luďka. "Věřím, že se s časovým posunem srovnám, mám zkušenost z MS sedmnáctek na Jamajce, i když to bylo "lepším směrem". Na druhou stranu jsem jsem ještě nikdy neběžel více jak tři závody v krátkém sledu za sebou, možná dokonce jen dva," zapochyboval, nad tím, zda vydrží v optimální formě plánovaná všechna čtyři soutěžní kola. "Ale může se stát, že nakonec budou podle přihlášených třeba jen kola tři," uvedl.

"Jsem nějaká nervózní, asi proto, že už jsem starší a víc, o tom přemýšlím," usmívala se Denisa Ščerbová, dálkařka, která v Aténách plnila roli atletického benjamínka. "Možná to ale také bude tím, že teď jedu na víceboj a nemohla jsem teď naplno trénovat techniky kvůli lehce zraněnému kolenu," přiznala. "Chtěla bych překonat český rekord," řekla přesto odhodlaně. "Na jaké místo to bude stačit, nevím, ale ani to neřeším, počítám, že soupeřky získají hodně bodů. Jedu bojovat především sama se sebou," dodala. "Dálku půjdu, pokud budu v pohodě a zdravá. Považovala bych to také jako test do budoucna," připomněla Ščerbová pouhé dva celé dny na regeneraci po sedmiboji.


Foto: E. Erben

Tak jak splnila limit, dorazila na letiště vicemistryně světa z Ósaky Kateřina Baďurová. "Trenér vykoumal, že dneska budou výborné podmínky, nebude foukat vítr, proto jsme to nechali takhle na poslední chvíli. Potřebovala jsem si vyzkoušet svůj celý rozběh, který půjdu na závodě. Všechno klaplo tak, jak mělo," uvedla česká rekordmanka k pozdnímu příjezdu. Tyčkařka věří, že v Pekingu přidá nějaký centimetr k nominačním výkonu 435, který skočila při svém jediném letošním závodě. Postup do finále by byl za daných podmínek velkým úspěchem, o čemž ale svěřenkyně Boleslava Patery nespekuluje. "Na to, co se stalo, si myslím, že jsem na tom nejlíp, jak jsem mohla být," míní.

Kromě zmíněných atletů se na letišti sešli: čtvrtkař Götz, který se v Pekingu bude muset bez svého rodinného fan clubu, překážkařka Hejnová, která bude mít oproti Ósace osobní trenérku Blažkovou na místě a nebude si s ní muset skypovat, další "Paterovi tyčkaři" reprezentující zkušenost a mládí - Janáček jede na svou třetí olympiádu a Kudlička je vůbec nejmladší atlet výpravy, Bábův kolega Tomáš Janků jako vždy dobře naladěný,  kladivářka  Ledvinová, nejčerstvější česká rekordmanka, tréninkový parťák Cechlové Marcell, po dlouhých letech český stovkař na OH Milo, dálkař Novotný s letenkou "vydanou" na poslední chvíli, Svobodův kolega nad vysokými ploty Sajdok, koulař Stehlík shánějicí se po sudoku na dlouhý let, trojskokanka Šestáková, která se nominovala díky zlomení dlouho atakované hranice 14 metrů, první česká překážkářka pod 13  vteřin a jeden z mála opozdilců Škrobáková, oštěpař Veselý, "kůň ze stáje" světového rekordmana a člena MOV, a neposlední z řady českých rekordmanů Vojtík, vyprovozený svou novomanželkou Veronikou, dříve Loužeckou.

Michal Procházka

Fotogalerie