Vícebojařské mistráky odstartovaly

pátek 11. února 2022
V Hale Otakara Jandery v pražské Stromovce proběhl úvodní soutěžní den domácího republikového šampionátu ve vícebojích. Jako první si mistrovské medaile rozdaly dorostenky a starší žákyně.

Pětiboj dorostenek ovládla plzeňská Adéla Hanáková. Mistrovský titul si zajistila výkonem 3777 bodů. Nejvýraznějšího bodového zisku dosáhla ve výšce, kde si díky kvalitním 174 centimetrům vytvořila velmi solidní náskok, který už ve zbytku soutěže nedokázala žádná z jejích soupeřek smazat. Nejblíže jí byla stříbrná Adéla Tkáčová se ziskem 3676 bodů. Té se dařilo nejlépe v dálce, kde jako skvělá sprinterka využila své rychlosti a skočila 559 centimetrů. Třetí skončila její oddílová kolegyně z Kopřivnice Ema Feilhauerová za 3604 bodů. Pavle Kumstátové z Jablonce nestačila ani velmi rychlá osmistovka za 2:17.51 na stupně vítězů a musela se spokojit se čtvrtou příčkou.

V nejmladší soutěžní kategorií tohoto šampionátu, tedy starším žactvu, se z pětibojařského titulu radovala jihlavská Klára Vavřinová. Ta položila základní kámen svého zlatého úspěchu hlavně v prvních dvou disciplínách, když byla nejprve nejrychlejší na šedesátce překážek za 8.63 a následně i ve výškařském sektoru (159). Celkově pak složila 3580 bodů. Dva dílčí primáty si připsala Tereza Kubajurová. Reprezentantka frýdecko-místecké atletiky byla nejlepší z celého startovního pole v koulařském kruhu (12.39) a na závěrečné osmistovce (2:26.41). Odměnou jí byla stříbrná medaile za 3453 bodů. Bronz zůstává v pořadatelském městě a putuje do Spartaku Praha 4 zásluhou Barbory Kličkové, jejíž součet činil 3303 bodů. Také Barbora byla nejlepší v jedné disciplíně, a to ve skoku dalekém, kde dolétla na 520 centimetrů.

Žáci za sebou mají první čtyři disciplíny sedmiboje a po prvním soutěžním dni dělí první dva závodníky pouhých osm bodů. Jako leader přenocuje Filip Vojáček z USK Praha s mezisoučtem 2514 bodů. Českobudějovický Michal Rada jich doposud posbíral 2506. Průběžnou bronzovou pozici drží Tadeáš Berný z Jičína (2393 bodů).