Víceboje pro Broumovou a Vojtka

neděle 24. května 2015
Republikovými mistry se v seniorské kategorii stali Michaela Broumová a Tomáš Vojtek. Junioři Jan Doležal, Barbora Zatloukalová a Tomáš Pulíček splnili nominační kritéria pro MEJ.

Novou republikovou královnou vícebojů se stala Michaela Broumová závodící za Nové Město nad Metují, která nasbírala v sedmiboji 5295 b a druhou v pořadí, Anetu Komrskovou z USK, porazila o 257 b. Třetí příčku v závodě obsadila hostující Slovenka Kuštárová (5003), která se však do pořadí mistrovství republiky nepočítá, a tak bronz připadl Šárce Hezoučké ze Sparty Praha (4676 b).

Závod byl pro mě neuvěřitelný. Prvním rokem studuji v Praze ČVUT a nemohu tedy trénovat stejně jako dříve, přesto se mi podařilo závodit na úrovni osobních rekordů a celkově jsme si vylepšila maximum o dvě stě bodů. Sešlo se to opravdu pěkně,“ hodnotila dvacetiletá svěřenkyně trenérů Aleše Žďárského a Jana Kucharčíka, která se připravuje dílem v Praze a dílem v Novém Městě. Titul ji potěšil, byť si uvědomuje, že největší favoritky disciplíny se šampionátu z různých důvodů neúčastnily. „Ale je to mé první seniorské zlato, tak mám radost,“ dodala Broumová.

Také mezi muži chyběli hlavní favorité. Adam Helcelet ještě není fit, obhájce titulu Marek Lukáš sice do většiny disciplín nasztoupil, leč především z tréninkových důvodů. „Není ještě připraven na plnohodnotné závodění,“ prozradil jeho trenér Josef Karas. Za této konstelace svůj premiérový titul vybojoval vloni bronzový Tomáš Vojtek z Univerzity Brno, který získal 6595 b. „Se závodem úplně spokojený nejsem, některé disciplíny se mi moc nevyvedly. Vloni jsem závod rozjel až do zranění lépe,“ prozradil bývalý plavec a volejbalista, který se atletice věnuje posledních pět let. Druhý s odstupem 128 b skončil Jindřich Večeřa z Olomouce, třetí byl Radoš Rykl z Hradce Králové.

Šampionát též přinesl rozšíření nominace pro mistrovství Evropy juniorů. Mezi dívkami pokořila A limit s rezervou Barbora Zatloukalová z AK Olomouc, jejích 5383 b je čtvrtým nejlepším výkonem historie šampionátu. Druhá skončila s 5045 b Anna Nečinová z ŠAK Novoborská Praha, třetí v rámci mistrovství (fakticky za Slovenkou Lajčákovou) Kateřina Dvořáková z Dukly (4949).

V kategorii juniorů na limit dosáhli hned dva borci. Předně Jan Doležal z Hradce Králové, který se svým ziskem 7583 b navíc zařadil na druhé místo historické statististiky za rekordmana Sýkoru, dále Tomáš Pulíček (NM nad Metují), jenž k zisku 7351 b přidal další limit na stodesítce (13.88/0.9). Mimo nominační hranice, zato s bronzem odjel z Houšťky David Šrámek ze Slavie (6846 b).

Nejlepšími mezi mladšími žáky byli Tomáš Kratochvíl (Sokol České Budějovice) s 2609 b a Barbara Píchalová z AK ŠKODA Plzeň s 3250 b.

Adam Pražák, foto: J. Kucharčík