Víkend na dráze i mimo ni
Začněme maratony, těch větších se konalo o víkendu několik, nejvíce se podařilo zazářit Rotterdamu. Lví podíl na tom má Patrick Makau, který se časem 2:04:48 stal čtvrtým nejrychlejším běžcem v historii této disciplíny. Za kratší dobu před ním maraton „zmákli“ dvakrát legendární Haile Gebrselassie (2:03:59 a 2:04:46) a keňské duo Duncan Kibet a James Kwambai (oba 2:04:27). Bude jistě zajímavé sledovat Makaua v dalším maratonském snažení, tohle byl teprve jeho druhý dokončený start, debut zvládl právě zde v Nizozemsku za 2:06:14.
Patrick Makau - foto: wikipedia.org
Jen o sedm vteřin za Makauem finišoval Geoffrey Mutai. Celkový počet vytrvalců, kteří 42,195 km zaběhli za méně než 2:05, se tak zvýšil na sedm a vyjma etiopského „Císaře“ jde pouze o keňské vytrvalce. Ti stvrdili svou „kvantitativní“ nadvládu, když obsadili i třetí stupínek vítězů, Vincentem Kiprutem, šampionovi z loňské Paříže změřili 2:05:13. Statistik Ken Nakamura k tomu dodává, že Rotterdam se po včerejšku stal podle průměru deseti nejrychlejších běžců (napříč ročníky) nejkvalitnějším maratonem, předstihl i vyhlášený Berlín (2:05:15 vs. 2:05:30).
V závodě žen se ženské kolegyně Keňanů na čelo neprosadily, když vítězství brala Etiopanka Aberu Kebedeová za 2:25:29 před Američankou Lewy Bouletovou (OR 2:26:22) a Číňankou Ču Siao-lin (Zhu Xiaolin, 2:29:42). Rozdělovaly se také nizozemské tituly, vybojovali si je Koen Raymaekers v osobním rekordu 2:11:08 a Merel de Knegtová při maratonské premiéře za 2:38:41.
O víkendu se také proměnilo čelo ženské části světových tabulek. Nejen to však zvládla v Paříži úspěšná obhájkyně loňského prvenství Atsede Bayisaová. Etiopanka proběhnutím cílem za 2:22:04 vylepšila svůj osobní rekord, a také traťové, jež mělo již osm let hodnotu o minutu a vteřinu slabší – patřilo Belgičance Rendersové. Africkou nadvládu se podařilo narušit 35leté Francouzce Christelle Daunayové, která se navíc národním rekordem a evropským výkonem roku 2:24:22 posunula do role jedné z favoritek ME. Další tři časy pod 2:30 patří již opět etiopským vytrvalkyním, z nichž se dostala ještě Tsegaye Tirfiová o 9 vteřin i pod 2:25.
Výkony v mužském závodě by neměly zůstat v „rotterdamském“ stínu. Velmi kvalitního osobního rekordu 2:06:41 dosáhl Tadesse Tola, který dosud absolvoval jediný maraton (loňské Chicago) v čase o devět minut slabším (!). Etiopan uspěl před čtveřicí Keňanů, z nichž dva výrazně předčili hranici 2:08, Alfred Kering (2:07:11) a Wilson Kipsang (2:07:13 při svém debutu). Ještě další kvartet, jehož druhou polovinu za Keňany tvořili Etiopané, se dostal pod 2:09 a osmému v pořadí tahle meta unikla o dvě vteřiny.
Z ostatních maratonů zmiňme alespoň vítěze. V Miláně získali jednoznačná prvenství v osobních rekordech Keňan Jafred Chirchir Kipchumba (2:09:15) a Etiopanka Asnakech Mengistuová (2:25:50). V Curychu stačilo Keňanu Davidu Langatovi 2:11:04 a Rusce Olze Rosejevové 2:35:43. V Linci si čtvrtý triumf v řadě připsala domácí Eva-Maria Gradwohlová za 2:34:10 a Kenyan Jason Mbote (2:13:20). Etiopští maratonci ovládli v osobácích závod na místě příštího MS, v korejském Tegu, jmenovitě Deresse Chimsa za 2:08:45 a Yeshi Esayiasová (2:29:17).
A nyní ke slibovaným výkonům na dráze. Jillian Schwartzová se po změně dresu uvedla v nové domovině v Tel Avivu velmi dobře, když na 450 centimetrech ustavila izraelský rekord a zároveň se dostala na čelo rodících se venkovních tabulek. Rekord, dokonce kontinentální, se povedl argentinské kladivářce Jennifer Dahlgrenové, která v Buenost Aires vylepšila vlastní maximum na 73.74 m. Čtyři z jejích šesti hodů letěly za 70 metrů, v tabulkách Dahlgrenové patří čtvrtá pozice.
Rovněž v Zámoří, ovšem severněji na půdě USA, padla další tři letošní maxima. Na stovce se o to ve výhodných nadmořských podmínkách v El Pasu postaral reprezentant Nizozemských Antil Churandy Martina, který přiblížil výkon roku na 3 setiny k deseti vteřinám (vítr +1.6 m/s). Američanovi Ryanu Baileymu se pak na dvojnásobné trati podařilo pořadí obrátit ve svůj prospěch. Na stovce Martinovi sice podlehl s 10.09, na dvoustovce už kraloval s 20.40, sprinter z Karibiku zůstal o 8 setin zpět. Jen nepřízeň techniky patrně zabránila v úvodu sezony výtečně závodící Blessing Okagbareové k posunu na čelo tabulek na stovce. Takto se musí spokojit „jen“ s 10.7 (vítr +1.3), druhým ručním časem všech dob.
V Oxfordu zahájila zostra sezonu pod otevřeným nebem Brittney Reeseová, když výkon roku dotáhla na 7 cm k sedmimetrové hranici. Dalších výkony, i na jiných mítincích, buď nedosahovaly čela tabulek, nebo jim pomohl příliš silný vítr. Zejména mítink ve floridském Coral Gables tím byl zasažen, a tak byl asi nejzajímavější první závodní start Tysona Gaye od loňského září. Americký rekordman na stovce však neběžel svou disciplínu, byl na třetím úseku členem kvarteta, které složilo na 4x400 m čas 3:11.35. Stačilo jim to na třetí místo. Ve výborné skokansko-rychlostní formě se stále udržuje Ashton Eaton, ač mu v Eugene na stodesítce vzal vítr lehce přes (2.4 m/s) osobák 13.64, k tomu doletěl v dálce na 777 cm (+0.4).
Na závěr víkendového zpravodajského souhrnu jedna neveselá zpráva. Tragédie v podobě havarovaného letadla s delegací významných představitelů Polska v západním Rusku se nevyhnula ani sportu. Na palubě byl Piotr Nurowski, předseda polského olympijského výboru, v jehož čele stál od roku 2005. Byl také významným atletickým činovníkem, v letech 1978-80 šéfoval národnímu svazu.
Michal Procházka s využitím EME NEWS